Felietony

Google Chrome bierze się za strony z podejrzanymi formularzami

Piotr Kurek
11

Jeśli uważacie, że walka z inwazyjnymi reklamami w nadchodzącej, nowej odsłonie Chrome to za mało, to co powiecie na batalię ze stronami, które w dość podejrzany sposób chcą wyciągnąć od nas pieniądze?

Google od kilku miesięcy daje nam do zrozumienia, że zaczyna coraz bardziej dbać o bezpieczeństwo użytkowników internetu. Nie tak dawno pisaliśmy o zmianach w samej wyszukiwarce, które dotyczyły jasnych i klarownych opcji dotyczących naszej prywatności. Jednak wyszukiwarka to nie wszystko. Przeglądarka Chrome z każdą kolejną większą aktualizacją pokazuje, że programiści z Mountain View nie zamierzają patyczkować się z podejrzanymi praktykami niektórych dostawców treści internetowych. Dwa dni temu Jakub informował o zmianach dotyczących blokowania reklam, jakie zawitają do Chrome 71 już w przyszłym miesiącu.

Dziś dowiadujemy się, że ta sama wersja przeglądarki zajmie się stronami, które w sposób sprytny, ale i bardzo nieuczciwy wyciągają od nieświadomych użytkowników pieniądze. Myśle, że natknęliście się na witryny, które wyświetlają okienka z formularzami do podania numeru telefonu — część osób nieświadoma konsekwencji wypełnia je, nie będąc świadomym, że już przy najbliższym rachunku za telefon mogą pojawić się dodatkowe, często wysokie obciążenia.

Nowe mechanizmy w Chrome 71 będą w stanie wychwycić tego typu witryny i wyświetlić odpowiednie okno ostrzegające użytkowników, że pod tym konkretnym linkiem może skrywać się strona, która w sposób nieuczciwy może nas obciążyć dodatkowymi kosztami. Jeśli na tego typu serwisach nie będzie jasnych wytycznych i pouczeń o konsekwencjach finansowych podania numeru telefonu w celu przejścia do następnych treści, Chrome oflaguje ją jako potencjalnie niebezpieczną. Jednak to sami użytkownicy będą decydować, czy zechcą przejść dalej, czy też posłuchać się ostrzeżenia i zawrócić.

Co nowego w Google Chrome? Sprawdź to koniecznie na Antyweb:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu