Google

Google udostępnia pierwszą wersję testową systemu Android Q

Piotr Kurek
Google udostępnia pierwszą wersję testową systemu Android Q
17

Od kilku dni mówiło się, że Google przygotowuje się do wypuszczenia pierwszej bety nadchodzącego systemu Android Q. Pierwotnie mówiono o minionym poniedziałku. Dziś, firma udostępniła pliki dla posiadaczy wybranych urządzeń.

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami któregoś smartfona z rodziny Pixel, to już dziś możecie pobrać na swoje urządzenia pierwszą betę systemu Android Q. Google postanowiło udostępnić pliki instalacyjne dla wszystkich modeli — także pierwszej odsłony Pixela, który swoją premierę miał w październiku 2016 roku. Nowy system, którego pierwsza wersja beta startuje dzisiaj skupia się przede wszystkim na lepszych rozwiązaniach dotyczących prywatności i bezpieczeństwa użytkowników, ale nie zapomniano też o wprowadzeniu zmian w wyglądzie, czy wsparcia dla nadchodzących urządzeń wyposażonych w elastyczne ekrany.

Android Q kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo. Już teraz do dyspozycji użytkowników wersji beta oddano bardziej rozbudowane narzędzia pozwalające na przyznanie lub zablokowanie dostępu do lokalizacji — w tym także na określony czas. Zwiększyła się też kontrola nad zdjęciami i filmami, do których chcą się dostać aplikacje. Ciekawą i bardzo ważną zmianą jest lepiej działający system pracy aplikacji w tle, które w odpowiednich sytuacjach mogą wymagać reakcji użytkownika. Nowe powiadomienia będą działać bardziej intuicyjnie zapewniając przy okazji wygodę korzystania ze smartfona bez obaw o nagłe pojawianie się okien z aplikacjami.

Zobacz też: Ciemny motyw w Android Q to niemal pewniak. Czy Google zdąży przed Apple?

Do tego doszły zmiany związane w łącznością z internetem, w tym losowo przydzielany MAC za każdym razem, gdy łączymy się z siecią Wi-Fi (to rozwiązanie pojawiło się też jako opcjonalne w systemie Android 9 Pie). Sporej poprawie uległo także menu udostępniania. Jest ono teraz czytelniejsze i wygodniejsze w użyciu dzięki nowym skrótom pozawalającym w szybki sposób udostępnić treści w różnych aplikacjach.

Android Q. Jak dostać się do testów wersji beta?

Dołączenie do grona testerów nowego systemu Android Q jest bardzo proste, choć nie będą mogli z niego skorzystać wszyscy zainteresowani. Tak, jak wspominałem na początku, pierwsza beta skierowana jest wyłącznie dla posiadaczy smartfonów Google Pixel: od pierwszej jego wersji, poprzez najnowsze. By zainstalować betę wystarczy odwiedzić oficjalną stronę Programu Android Beta dla Pixela, zalogować się na swoje konto Google i zarejestrować do testów. Warto jednak pamiętać, że jest to pierwsza wersja testowa systemu i nie wszystkie funkcje będą działać, jak należą. Wszelkie błędy i sugestie dotyczące systemu Android Q  być zgłaszane bezpośrednio na swoim urządzeniu i w społeczności programu beta w AndroidReddit.

Zobacz też: Nowy Android to po prostu Android 10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu