Google

Google Drive w Material Design wygląda super (i już jest dostępny)!

Piotr Kurek
Google Drive w Material Design wygląda super (i już jest dostępny)!
11

Google kontynuuje odświeżanie swoich aplikacji. Tym razem padło na Google Drive — aplikację do łatwego zarządzania plikami przechowywanymi w chmurze.

Material Theme, zwane też Material Design 2 trafia do aplikacji Google w dość niestandardowy sposób. Mapy Google otrzymują nowy interfejs partiami — ostatnia aktualizacja wprowadza tylko zmiany w wyglądzie wyszukiwarki. Ma to zapewne związek z ich rozbudowaną strukturą co wymusza wprowadzanie zmian falami. Inaczej było w przypadku Gmaila. Google kazało nam czekać prawie rok na dostosowanie wyglądu mobilnej aplikacji do tego, z czym mamy do czynienia w przeglądarkach internetowych. Zmiany były tak daleko idące, że spotkały się głównie z krytycznymi komentarzami. Mi osobiście nowy wygląd Gmaila odpowiada, choć nie ukrywam, że chętnie zobaczyłbym ciemny motyw (ten zapewne pojawi się w ciągu kilku następnych miesięcy). Tym razem programiści i graficy wzięli na tapetę inne, dość ważne narzędzie — pod warunkiem, że z niego korzystacie. Google Drive w wersji na iOS i Android, które pozwala na zarządzanie przechowywanymi w chmurze plikami doczekało się sporego odświeżenia.

Zobacz też: Nowy Gmail na Androida z odświeżonym wyglądem już dostępny!

Odświeżony, mobilny Google Drive, to nie tylko nowa kolorystyka. Zmiany zaszły w niemal całym interfejsie, który stał się czytelniejszy i łatwiejszy w nawigowaniu. Już przy pierwszym uruchomieniu aplikacji rzuca się w oczy nowa belka ze skrótami przekierowującymi do najważniejszych działów: strona główna, oznaczone gwiazdką, udostępnione i pliki. Pierwsza zakłada podaje dostęp do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych plików. Tu także możemy je szybko i łatwo odszukać. Jeśli jednak potrzebne są bardziej zaawansowane funkcje, to warto odwiedzić ostatni dział, który podzielony jest na pliki znajdujące się w chmurze oraz te, które są synchronizowane z komputerem. Zmianie uległo także menu akcji i przeniesiono ikonkę umożliwiającą zmianę konta.

Nowy Google Drive już dostępny!

Nowy wygląd mobilnej aplikacji Google Drive do pierwszych użytkowników trafi już dziś. Google znane jest z wprowadzania nowych rozwiązań falami. Mimo aktualizacji do najnowszej wersji nie jest pewne, że pojawi się na wszystkich urządzeniach jednocześnie. W moim przypadku aplikacja wciąż ma stary interfejs na smartfonie z Androidem i nowy wygląd na iPhonie. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać. Pełne wprowadzenie nowego wyglądu może zająć kilka tygodni — liczę jednak, że potrwa to zdecydowanie krócej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu