37

Goodyear pokazuje opony przyszłości: czekają nas ekologiczne koła?

opony Goodyear
Ekologia coraz mocniej zaznacza swoją obecność we współczesnej motoryzacji. Samochody hybrydowe i elektryczne to fakt, lecz czy wiecie, że będą ekologiczne opony?

Współczesne samochody są coraz bardziej przyjazne środowisku. Od napędów hybrydowych i elektrycznych nie ma już odwrotu i tylko kwestią czasu jest całkowite wyparcie tradycyjnych silników benzynowych czy diesli. Może nie nastąpi to za pięć czy dziesięć lat, ale w dość bliskiej perspektywie. W coraz mniej szkodliwym oddziaływaniu na środowisko mają też pomóc ekologiczne opony. Jeden z takich przykładów zaprezentował Goodyear, pokazując swoją linię produktową o nazwie Oxygene.

Goodyear pokazuje opony przyszłości: mech i komunikacja ze światem zewnętrznym

Technologia szalenie mocno poszła do przodu. We współczesnych autach możemy znaleźć wiele systemów wsparcia kierowcy, a te najdroższe są już bardzo mocno zaawansowane pod kątem autonomicznej jazdy. Jeśli znikną tylko przeszkody prawne, to w perspektywie kilku miesięcy pojawi się na drogach wiele samochodów poruszających się dzięki analizie danych z setek czujników zainstalowanych w nowoczesnych autach. Wiele wskazuje na to, że rola człowieka w kierowaniu pojazdem będzie się coraz mocniej ograniczać na rzecz elektroniki. Budzi to wiele kontrowersji, bowiem wystarczy tylko wspomnieć pamiętny tragiczny wypadek z testowym autem Ubera, lecz od autonomicznej jazdy nie ma już raczej odwrotu. A jak to będzie wyglądać z oponami?

opony Goodyear

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, Goodyear przygotował prezentację najnowszej generacji opon o nazwie Goodyear Oxygene. Jest to wyjątkowa konstrukcja, chociaż na razie pozostaje w sferze koncepcji i badań naukowo-technicznych. Najnowszy pomysł producenta opon, wyposażony został w sztuczną inteligencję i system komunikacji ze światem zewnętrznym – zarówno za pomocą światła, jak i bezprzewodowej transmisji danych. Co najciekawsze, według firmy Goodyear, opona Oxygene będzie niezwykle przyjazna środowisku. Mowa tutaj o przede wszystkim o zdolności oczyszczania powietrza – bieżnik ma wychwytywać wilgoć z nawierzchni i wchłaniać dwutlenek węgla, którym odżywiać ma się mech rosnący w bocznej ściance opony. Dodatkowo opona Oxygene dzięki komunikacji ze światem zewnętrznym ma mieć możliwość m.in. ostrzegania pieszych i innych użytkowników drogi o manewrach pojazdem poprzez zmianę koloru świecenia.

Goodyear pokazuje opony przyszłości: nowoczesna technologia w oponach zadebiutuje jeszcze szybciej

Jak wspominaliśmy na początku, kwestią czasu jest jest mocne upowszechnienie elektrycznych samochodów. W Polsce jeszcze nie jest z tym za dobrze, bo przede wszystkim brakuje infrastruktury, jednak w krajach Europy Zachodniej coraz częściej widać hybrydowe i elektryczne pojazdy. Dla tej grupy Goodyear przygotował kilka propozycji. Mowa tutaj o oponach Goodyear EfficentGrip z technologią Electric Drive oraz Goodyear Eagle F1 Asymetric 3. W pierwszym przypadku dzięki nowej rzeźbie bieżnika model ten ma gwarantować użytkownikom długie przebiegi i cichą i bardziej komfortową pracę – jest to szalenie ważne zwłaszcza w przypadku auta elektrycznego. Dlatego też Opony Goodyear EfficentGrip z technologią Electric Drive stworzono głównie z myślą o autach elektrycznych – są duże szanse, że ten produkt pojawi się w regularnej ofercie już w przyszłym roku.

opony Goodyear

Goodyear Eagle F1 Asymetric 3 to z kolei opona stworzona z myślą o flotach pojazdów. Chociaż nazwa bardziej kojarzy się ze sportem motorowym, to tę oponę wyposażono w system czujników, które przekazują dane do systemu internetowego – układ ten ma zapewniać stałą łączność i współdzielenie danych w czasie rzeczywistym, a to z kolei przekładać się ma na optymalizację eksploatacji opony oraz pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo i ekonomię. Dostęp do danych z pewnością docenią firmy flotowe, które na bieżąco będą mogły kontrolować stan ogumienia w swoich pojazdach.

opony Goodyear

Te najnowsze produkty firmy Goodyear są efektem zmieniającego się rynku motoryzacyjnego – zarówno tego współczesnego, jak i w dalszej przyszłości. Czy właśnie takie będą opony XXI wieku?

Poniżej możecie zobaczyć krótki filmik o najnowszej oponie Goodyear Oxygene.