Felietony

Goocus - Teraz wszyscy możemy uzupełniać bazę wiedzy w Wikipedii

Grzegorz Ułan
Goocus - Teraz wszyscy możemy uzupełniać bazę wiedzy w Wikipedii
3

Wikipedia to największy na świecie serwis, tworzony w całości przez społeczność internetową. Potencjał bazy haseł, jaki się tam znajduje, postanowił wykorzystać nowy projekt o nazwie Goocus, jeden z pięciu azjatyckich startupów, na które zwrócił uwagę Tech in Asia. Sama Wikipedia gromadzi hasła, two...

Wikipedia to największy na świecie serwis, tworzony w całości przez społeczność internetową. Potencjał bazy haseł, jaki się tam znajduje, postanowił wykorzystać nowy projekt o nazwie Goocus, jeden z pięciu azjatyckich startupów, na które zwrócił uwagę Tech in Asia. Sama Wikipedia gromadzi hasła, tworzone, edytowane i poprawiane przez użytkowników. Goocus chce tę bazę powiększyć o komentarze i udostępnianie ich swoim znajomym.

Na początek wymagane jest założenie profilu, gdzie gromadzone są informacje o naszej aktywności w aplikacji, czyli nasze udostępnienia, komentarze oraz lista obserwujących i obserwowanych.

Na tę chwilę program dostępny jest w języku angielskim oraz japońskim. Podejrzewam, iż w przypadku, gdy pomysł zostanie pozytywnie odebrany przez społeczność, twórcy serwisu udostępnią go w innych językach. Jeżeli chodzi o wersje językowe bazy haseł Wikipedii, systematycznie powiększane są o kolejne wydania. Między innymi już udostępnione są : angielska, francuska, japońska, niemiecka, holenderska, włoska, hiszpańska, portugalska, duńska oraz fińska.

Obsługa programu do złudzenia przypomina dedykowaną aplikację Wikipedii na Androida, którą opisywałem Wam w grudniu ubiegłego roku. Po wyborze języka mamy możliwość wyszukiwania haseł, według słów lub naszej lokalizacji. W przypadku tej drugiej opcji, ciekawiej to zrobiła sama Wikipedia. Przy okazji, niejako aktualizując wspomniany wpis - Wikipedia zrezygnowała w niej z Google Mapy na rzecz OpenStreetMap.

Goocus, natomiast, po prostu wyświetla listę haseł, odpowiadających naszej lokalizacji. Każde hasło możemy sprawdzić pod kątem popularności, według liczby jego wyszukiwań, liczby komentarzy i udostępnień. Oczywiście sami również możemy wykazać się swoją wiedzą na temat zamieszczonych informacji.

Pomysł, według mnie, jak najbardziej warty uwagi. Istnieje wprawdzie obawa, iż w pierwszej ocenie uznamy go jako poprawianie Wikipedii. Osobiście oceniam tę aplikację jednak raczej jako wzbogacenie jej dodatkową wiedzą użytkowników. Zwłaszcza w przypadku haseł, odnoszących się do miejsc, które odwiedzamy. Wikipedia to szczegółowa wiedza na dany temat, użytkownicy mogą ją uzupełnić o własne doświadczenia, spostrzeżenia czy nawet informacje z pierwszej ręki, odnośnie zmian, które nastąpiły, a nie zostały ujęte jeszcze w Wikipedii.

Program dostępny jest zarówno w App Store jak i Google Play.


http://youtu.be/yuLQxXE-WoM

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wikipedia