Felietony

Godne uwagi : Startup Safary, z Berlina do Krakowa

Grzegorz Marczak
Godne uwagi : Startup Safary, z Berlina do Krakowa
3

Autorem tekstu jest Maciek Laskus, poprosiłem go aby napisał dla Antyweb kilka słów o swojej imprezie dla startupów czyli Startup Safary. Moim zdaniem bardzo ciekawa inicjatywa dająca możliwość początkującym przedsiębiorcom na spotkanie z tymi którzy też kiedyś byli startupami a dzisiaj są prężn...

Autorem tekstu jest Maciek Laskus, poprosiłem go aby napisał dla Antyweb kilka słów o swojej imprezie dla startupów czyli Startup Safary. Moim zdaniem bardzo ciekawa inicjatywa dająca możliwość początkującym przedsiębiorcom na spotkanie z tymi którzy też kiedyś byli startupami a dzisiaj są prężnie działającymi firmami i przedsiębiorcami.

6 grudnia organizujemy w Krakowie polską edycję Startup Safary. Imprezy, którą po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Berlinie pod nazwą Startup Crawl.  W skrócie: odwiedzamy biura firm, które już odniosły sukces, a później spotykamy na after party i networking.

W Berlinie, gdzie odwiedziliśmy biura Delivery Hero, SponsorPay, 9flats i Fab, spotkaliśmy się z tak dobrym przyjęciem, że postanowiliśmy stworzyć format, który obecnie przenosimy do kolejnych miast, na pierwszy ogień poszedł Kraków. W Krakowie odwiedzimy Ganymede, DuckieDeck i Brainly. Wieczorem organizujemy wspólnie z ekipą Hive53 after party połączone z networkingiem z lokalną społecznością startupową.

9flats

SponsorPay

Fab

Delivery Hero

 

Jak wygląda impreza

Zabieramy grupę ok. 20 osób na wycieczkę po przeważnie 4 firmach, które już odniosły sukces. Grupie towarzyszy też paru dziennikarzy i blogerów, fotograf i ekipa video. Wszystko trwa około 5-6 godzin. Rano pakujemy całą grupę do wynajętego autokaru i jedziemy odwiedzić kolejne firmy – w każdej zatrzymujemy się na około godzinę. Tam jeden z założycieli, a gdy nie jest to możliwe – ktoś z kierownictwa firmy (przeważnie CEO lub CMO), oprowadza grupę po biurze.

Kładziemy duży nacisk na to, aby wycieczka nie sprowadzała się tylko do pokazania koloru ścian i tego jak są ustawione biurka. “Przewodnik” zaczyna od opowiedzenia czym zajmuje się jego firma, a później – pokazując kolejne  działy, tłumaczy czym one się zajmują i dlaczego firma została skonstruowana w taki, a nie inny sposób. Na każdym etapie uczestnicy mają możliwość zadawania pytań i rozmawiania z zespołem, ale na koniec zawsze jest dodatkowo specjalna seria pytań.

Skąd pomysł

Pomysł na taki event pojawił mi się w głowię parę miesięcy temu w Berlinie. Po sprzedaniu firmy w Polsce, zrobiłem sobie kilka miesięcy wakacji w “krzemowej stolicy Niemiec”. Chodziłem jednak na sporo branżowych eventów.  Zauważyłem, że choc dzieję się tam znacznie więcej i więcej jest osób zainteresowanych startupami, to jednak poziom wyedukowania przeciętnego uczestnika jest niższy niż ten, który pamiętałem z Warszawy (miałem porównanie głownie z Aulą Polską i Open Reaktorem).

Problem wynikał z tego, że wiele eventów było zdominowanych przez osoby zupełnie nowe w środowisku, a bardzo mało było bardziej doświadczonych przedsiębiorców, których w Berlinie wcale nie brakuje. Rzecz w tym, że przeważnie nie mają czasu kręcić się po eventach i jak już gdzieś się pojawiają, to na zamkniętych albo drogich imprezach. Zacząłem się zastanawiać jak można byłoby dać więcej możliwości tym nowym spotykania się z tymi doświadczonymi. Stąd pomysł, by zabrać ich do biur. Rzecz w tym, że taka wycieczka musi być ograniczona do niewielkiej grupy osób – tak w koncepcji pojawiły się filmy i dziennikarze, by z tej wiedzy mogło skorzystać więcej zainteresowanych.

Kolejne miasta

W związku z tym, że po pierwszej edycji zebraliśmy bardzo pozytywne opinie od wszystkich uczestników oraz firm, wzięliśmy się ostro do pracy. Po Krakowie organizujemy kolejne edycje w Kolonii, Amsterdamie, Warszawie i ponownie w Berlinie. Przymierzamy się też do organizacji Startup Safary w wielu innych lokalizacjach. W tym w Londynie, Tel Avivie czy Sztokholmie. Choć dla tych ostatnich nie mamy jeszcze wyznaczonych konkretnych terminów, to łatwo być na bierząco – wystarczy zapisać się na nasz newsletter, polubić nas na facebooku albo śledzić na twitterze. Jeśli nie możesz pojechać na event, zawsze możesz obejrzeć filmy z wizyt w poszczególnych firmach – publikujemy je w naszym kanale na YouTube.

Tymczasem, zapraszam na nasz najbliższy event do Krakowa, Krakow Startup Safary. Bilety można kupić przez eventbrite, kosztują 30 euro, w ramach biletu jest przejazd autokarem i lunch, na który zaprasza Ganymede. Udział w wieczornym after party jest darmowy , ale też wymaga wcześniejszego zapisania.

Maciek Laskus, twitter: @macieklaskus

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupprzedsiębiorczość