Moje przemyślenia

Gmail wprowadza okienko podglądu wiadomości

Jan Rybczyński
Gmail wprowadza okienko podglądu wiadomości
22

Gmail, czyli poczta elektroniczna od Google, znana z bardzo dobrego filtra antyspamowego i świetnego interfejsu webaplikacji, właśnie zrobiła kolejny krok, żeby zbliżyć swoją funkcjonalność do tradycyjnych klientów pocztowych, udostępniając okienko podglądu wiadomości. Nie jest już konieczne otwiera...

Gmail, czyli poczta elektroniczna od Google, znana z bardzo dobrego filtra antyspamowego i świetnego interfejsu webaplikacji, właśnie zrobiła kolejny krok, żeby zbliżyć swoją funkcjonalność do tradycyjnych klientów pocztowych, udostępniając okienko podglądu wiadomości. Nie jest już konieczne otwieranie każdego maila z osobna, żeby zobaczyć co w sobie zawiera. Możemy szybko przeskanować wiadomości, również te nieprzeczytane, żeby zorientować się co w nich jest, lub znaleźć to co nas interesuje. Jeśli pamiętacie Mozilla Thunderbird albo MS Outlook, to na pewno znacie to rozwiązanie.

Okienko podglądu dostępne jest poprzez Poczta-ustawienia --> Laboratorium.

Po zapisaniu ustawień, w prawym górnym rogu, zaraz powyżej naszych maili, pojawi się przycisk umożliwiający zmianę standardowego wyglądu, na podzielony na dwa panele, jeden z listą wiadomości, drugi z ich podglądem.

Jak widać na załączonym obrazku, układ może być zarówno poziomy, jak i pionowy.

Zastosowanie podziału pionowego powinno szczególnie dobrze sprawdzić się na dużych, panoramicznych monitorach o wysokiej rozdzielczości, wtedy wszystko bez problemu zmieści się bok siebie na ekranie. Na mniejszych monitorach różnie to wygląda i trzeba samemu się przekonać czy nowe rozwiązanie dobrze wygląda na konkretnym wyświetlaczu. Na moim 19 calowym monitorze o proporcjach 5:4, w połączeniu z nowym wyglądem Gmaila, nie mieści się boczny pasek z informacjami na temat nadawcy/odbiorcy i niestety pojawia się poziomy pasek przewijania. Tym czasem całość prezentuje się tak (zrzut ekranu z anglojęzycznego Gmail z blogu):

Funkcja podziału ekranu nie byłaby praktyczna, gdyby każdy mail do którego zajrzymy był automatycznie oznaczony jako przeczytany. Google uwzględnił możliwość samodzielnego ustawienia opóźnienia od podejrzenia listu, do oznaczenia go jako przeczytany, domyślnie wynosi ono 3 sekundy, ale można to zmienić w ogólnych ustawieniach poczty.

Myślę, że szczególnie dla osób z ekranami o wysokiej rozdzielczości, nowa funkcja może okazać się bardzo przydatna. Znana dobrze z tradycyjnych klientów pocztowych wkracza do wygodniejszego klienta webowego. Co prawda kojarzę podobny podział widoku w poczcie o2 bodajże, więc nie jest to nowość na skalę webowych klientów poczty w ogóle, ale mimo wszystko, dla każdego wielu użytkowników Gmail będzie to duże udogodnienie.

Swoją drogą - okienko podglądu, wydaje się dość dziwną, zdrobniałą nazwą, nie lepszy byłby panel podglądu? Albo jeszcze inaczej?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleGmail