Felietony

Gmail Meter powie Ci prawdę o skrzynce na listy od Google

Michał Szabłowski
Gmail Meter powie Ci prawdę o skrzynce na listy od Google
5

Zastanawialiście się kiedyś, ile w dotychczasowej historii swojej elektronicznej skrzynki pocztowej wysłaliście listów, ile czasu zajęło Wam odpisanie na te już odebrane i ile z nich oznaczyliście gwiazdką? Użytkownicy Gmaila mogą już przestać liczyć na palcach te oraz inne dane, i skorzystać z dost...

Zastanawialiście się kiedyś, ile w dotychczasowej historii swojej elektronicznej skrzynki pocztowej wysłaliście listów, ile czasu zajęło Wam odpisanie na te już odebrane i ile z nich oznaczyliście gwiazdką? Użytkownicy Gmaila mogą już przestać liczyć na palcach te oraz inne dane, i skorzystać z dostępnego dla wszystkich skryptu o wiele mówiącej nazwie Gmail Meter.

Twórca skryptu, Romain Vialard, zadbał o to, żeby wygenerowany raport był przejrzysty i wyczerpujący. Dla naszej wygody, został on podzielony na kilka sekcji. Volume Statistics pokazuje między innymi, ile i do ilu odbiorców wysłaliśmy listy, jaki procent poczty oznaczyliśmy którąś z ponad tuzina ikon lub jako "ważną" i jaka część otrzymanych przez nas e-maili została wysłana wyłącznie do nas. Daily Traffic serwuje informacje o tym, o jakiej porze dnia wpada i wypada najwięcej wiadomości elektronicznych do i z naszej skrzynki na Gmailu. Trafic Pattern jest do niego dosyć podobny, z tą równicą, że pokazuje procentowy tygodniowy rozkład ruchu w naszej skrzynce. Danych jest niemało, a to dopiero połowa raportu.

Email Categories pokazuje wiadomości według kategorii, to jest, jaki procent z nich został oznaczony etykietami, ile z nich znajduje się w koszu, skrzynce odbiorczej lub innym miejscu. Na wykresie Time Before First Response zobaczymy, ile czasu zajmuje nam odpisanie na otrzymane wiadomości i vice versa. Bez bicia przyznam się, że niewielki procent e-maili był w zeszłym miesiącu odesłany przeze mnie w ciągu pierwszego kwadransa od ich odebrania. Pocieszam się tym, że moi korespondenci również się nie spieszyli, z czego dziesięć procent z nich przypominała sobie o mnie dopiero następnego dnia.

Ostatnią garść równie ciekawych informacji dostarcza sekcja Word Count, która pokazuje, czy bardziej lubimy pisać wypracowania, czy też krótkie i treściwe wiadomości. Niemal wszystkie te dane są ładnie zaprezentowane na wykresach kołowych i słupkowych. Uzyskanie ich jest proste jak drut. Wystarczy, że otworzycie w Dokumentach Google nowy arkusz kalkulacyjny, z Narzędzi wybierzecie opcję Script gallery, wyszukacie w niej, a następnie zainstalujecie Gmail Meter i klikniecie przycisk Gmail Meter, który powinien się Wam pojawić obok Pomocy. Dzięki edytorowi skryptów możliwe będzie również zautomatyzowanie procesu generowania kolejnych raportów.

Gmail Meter jest bardziej ciekawostką niż naprawdę użytecznym narzędziem, powinien on jednak pomóc tym z Was, którzy chcieliby zrobić porządek w swojej skrzynce pocztowej lub bardziej usystematyzować wysyłanie i odbieranie wiadomości. Skrypt napisany przez  Romaina Vialarda może równie dobrze stanąć kiedyś w Waszej obronie - gdy zniecierpliwiony znajomy spyta, czemu tak długo nie odpisujecie, wtedy wystarczy, że pokażecie mu swój wykres i powiecie, że "macie taki styl".

Więcej informacji na temat Gmail Meter znajdziecie na blogu twórców najpopularniejszej skrzynki pocztowej na świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

statystykiGmail