Moje przemyślenia

Analiza źródeł odwiedzin dla poszczególnych podstron serwisu jednym kliknięciem

GU
Grzegorz Ułan
6

Google Analytics to już bez wątpienia najbardziej popularne darmowe statystyki stron www. Każdy z webmasterów przynajmniej spróbował ich w swoich serwisach. Oferuje on dostęp do bardzo rozbudowanych danych, odnośnie odwiedzin, ich analizę i mnóstwo niestandardowych raportów, których nie sposób nawet...

Google Analytics to już bez wątpienia najbardziej popularne darmowe statystyki stron www. Każdy z webmasterów przynajmniej spróbował ich w swoich serwisach. Oferuje on dostęp do bardzo rozbudowanych danych, odnośnie odwiedzin, ich analizę i mnóstwo niestandardowych raportów, których nie sposób nawet opisać w jednym wpisie. Jedną z ostatnich, wprowadzonych zmian w tych statystykach, którą najbardziej lubię, jest podgląd na żywo aktualnego ruchu na stronie.

Jednak jednym z istotniejszych danych, po które zwykle sięgamy do GA, to źródła odwiedzin. Wejścia bezpośrednie, wyszukiwarki czy inne zewnętrzne serwisy, które odsyłają do naszych stron. Domyślnie w GA ten moduł ustawiony jest na wyświetlanie ogólnego raportu w rozbiciu na poszczególne podstrony w kolejności według liczby odsłon.

Jeżeli chcemy dokładnie przeanalizować ruch na różnych podstronach, musimy wejść w poszczególne pozycje i wybrać dodatkową opcję - Wymiar dodatkowy - Źródła odwiedzin. Mały problem, gdy na bieżąco to robimy, przeglądając ostatnie wpisy. Trudniej, gdy sięgamy głębiej, z koniecznością odszukania podstrony, odłożonej do zrobienia na później.

Okazuje się, że można uzyskać dostęp do tych danych w każdej chwili, jednym kliknięciem, będąc na danej podstronie w swoim serwisie, którą będziemy chcieli akurat analizować. Wystarczy do tego prosty skrypt oparty na bibliotece jQuery, który umieszczamy w zakładkach przeglądarki.

Pokrótce: na w/w stronie wklejamy w puste pole skryptu nasze ID, które kopiujemy z naszego adresu https://www.google.com/analytics/web/#report/visitors-overview/ID-do-skopiowania

Po wklejeniu automatycznie wygeneruje się nasz skrypt, pod linkiem GA Page Lookup, który to przenosimy do naszych zakładek. Teraz za każdym razem, gdy tylko będziemy na interesującej nas podstronie, klikamy w tę zakładkę, która przenosić nas będzie bezpośrednio do statystyk danej podstrony wraz ze jej źródłami odwiedzin.

Jeżeli dość pokrętnie to wytłumaczyłem, zapraszam do poniższej instrukcji video.

A więc do dzieła:).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google Analytics