Na konferencji Generation Mobile 2012 zakończyliśmy właśnie kolejne ciekawe prezentacje. Sebastian Baberowski odpowiedzialny za rozwój przeglądarki Op...
[GM2012] Kolejne ciekawe prezentacje na temat mobilności - Opera Software oraz GG Network
Na konferencji Generation Mobile 2012 zakończyliśmy właśnie kolejne ciekawe prezentacje. Sebastian Baberowski odpowiedzialny za rozwój przeglądarki Opera Mini opowiadał o nowym pokoleniu w mobilnej sieci i tym, jak wygląda statystyczny użytkownik mobilnego internetu. Następnie Krzysztof Łada z GG Network S.A. udowadniał, że internet mobilny to jedynie część układanki. Omówienia dokonał rzecz jasna na przykładzie GG - największej polskiej aplikacji mobilnej.
160 milionów użytkowników miesięcznie ma Opera Mini, najpopularniejsza przeglądarka mobilna. Jej przedstawiciel z warszawskiego biura, Sebastian Baberowski, wystąpił z prezentacją na temat profilu użytkownika mobilnego internetu w Polsce i na świecie. Pokolenie mobilne okazuje się bardzo aktywnie korzystać ze swoich urządzeń, w smartfonie oglądając strony internetowe, robiąc zakupy czy integrując się ze znajomymi przez serwisy społecznościowe. Liczba użytkowników mobilnej sieci w Polsce to ok. trzy miliony osób. Najczęściej odwiedzają oni Google, NK, Facebooka, Wirtualną Polskę oraz YouTube'a. Do listy najpopularniejszych serwisów mobilnych dołączyły też strony typowo rozrywkowe, takie jak Demotywatory i Kwejk. Z ciekawostek można dodać, że transfer na użytkownika mobilnego to ok. 13 MB miesięcznie. Jeszcze w roku 2011 liczba ta wynosiła jedynie 10 MB. Co zaskakujące, Polska jest jedynym miejscem, w którym w weekendy rośnie transfer wśród użytkowników mobilnych, lecz jednocześnie maleje liczba odsłon stron www.
Krzysztof Łada z GG Network S.A. swoją prezentację rozpoczął od nietypowego stwierdzenia - nie istnieje internet mobilny. Jest to ten sam internet, z którego korzystamy w domu czy pracy, w zależności od wielkości ekranu mamy jednak co do sieci różne wymagania. Okazuje się, że za pomocą urządzeń mobilnych spełniamy wiele naszych potrzeb - mamy kontrolę nad naszymi poczynaniami, rozwijamy nasz potencjał oraz bawimy się. Publiczność miała również okazję zobaczyć, jak w praktyce działa najnowsza, mobilna wersja komunikatora GG. Oprócz rozmowy w formia chata możemy w dowolnej chwili, z poziomu choćby przeglądarki internetowej, pograć w warcaby z wybranym przyjacielem. Oprócz tego otrzymujemy dostęp do wirtualnej przestrzeni dyskowej. Widać, że twórcy GG usiłują stworzyć aplikację oferującą wiele usług w jednym miejscu.
Teraz na wszystkich gości konferencji GM2012 czeka przerwa kawowa oraz networking, czyli współpraca, interesujące rozmowy oraz wymiana wizytówek.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu