Felietony

Głupie wideo utrwalające stereotypy o kobietach

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

58

Nie wiem czy mieliście okazję obejrzeć wideo, w którym blogerki opowiadają o ich preferencjach jeśli chodzi o system operacyjny. Wideo zostało stworzone na potrzeby kanału iMe na Youtube. Treści w tym materiale trudno się doszukiwać, jedyne wrażenie jakie pozostaje po obejrzeniu tego filmu to "ja...

Nie wiem czy mieliście okazję obejrzeć wideo, w którym blogerki opowiadają o ich preferencjach jeśli chodzi o system operacyjny. Wideo zostało stworzone na potrzeby kanału iMe na Youtube.

Treści w tym materiale trudno się doszukiwać, jedyne wrażenie jakie pozostaje po obejrzeniu tego filmu to "jakie te blogerki są głupie" cytując jeden z komentarzy. Tak naprawdę nie winiłbym jednak młodych dziewczyn występujących w materiale, ale twórcę tego filmu.

Nie wiem jakie pytania były im zadane przed kamerą, co powiedział, co zostało wycięte i jaki był generalnie pomysł na film. Zauważcie też jakie były pytania - w tej części nikt nie pytał o to jak im się pracuje na ich laptopie, czy o wrażenia z przesiadki na inny system tylko "które logo jest ładniejsze" itp.

Na początku myślałem, że to takie trollowanie na YT aby zwrócić na siebie uwagę.

Wideo szybko zniknęło z kanału. Internet jednak nie zapomina, okazało się, że ludzie zdążyli już zrobić kopie.

Materiał ten jest bardzo krzywdzący dla kobiet i blogerek - nie tylko tych w nim występujących, ale dla wszystkich. Utrwala stereotyp o tym, że kobieta jest absolutnym technologicznym abnegatem, cechującym się potężną dawką ignorancji i niewiedzy. Choć to, co napisałem jest bardzo delikatnym ujęciem tego jaki wizerunek kobiet jest kreowany przez ten film, bo można by po prostu powiedzieć, że ktoś przedstawia je jako kretynki.

Jeśli taki był cel tego filmu to z pewnością osiągnął swój cel. Posypały się niewybredne komentarze, odnośnie wiedzy osób w nim występujących, wyzwiska itp.

Jeśli natomiast ktoś chciałby zrobić materiał z opiniami kobiet na temat sprzętu czy systemu to warto pytać się osób, które się na tym znają, a nie tych, którzy nie mają bladego pojęcia o czym mówią. Tak, wśród kobiet tak samo jak i wśród mężczyzn są osoby, które znają się na technologiach.

Niestety - mamy ostatnimi czasy taką modę na łączenie technologii z modą. Rozumiem dlaczego taki trend powstał, ale nie wiem czy właśnie tego typu twory wideo nie są jego efektem. Nie ważne, co mówią ważne aby sprzęt był pokazany w ładnym otoczeniu i najlepiej ze znaną osobą, która go chwali. Tylko to jest czysty marketing, którego nie powinno przenosić się na grunt merytorycznych dyskusji o technologii. Warto to oddzielić i nie robić z każdego "ambasadora" specjalisty, bo często nimi nie są i często nie taka jest ich rola.

Nie "krzyczcie" więc za głośno na panie z tego filmu, jeśli chcecie mieć do kogoś pretensje to do jego twórcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot