Świat

Głosowanie w pierwszym plebiscycie YouTube Music Awards ruszyło. Jury? My nim jesteśmy

Tomasz Popielarczyk
6

Google zapragnął być trochę jak MTV i zaplanował na 3 listopada galę YouTube Music Awards, którą uświetnią występy artystów oraz gwiazd internetu, które zasłynęły właśnie dzięki serwisowi YouTube. Na tej samej gali rozdane zostaną ponadto statuetki dla najlepszych z najlepszych. Kto ich wybierze? Wy...

Google zapragnął być trochę jak MTV i zaplanował na 3 listopada galę YouTube Music Awards, którą uświetnią występy artystów oraz gwiazd internetu, które zasłynęły właśnie dzięki serwisowi YouTube. Na tej samej gali rozdane zostaną ponadto statuetki dla najlepszych z najlepszych. Kto ich wybierze? Wy sami.

Głosowanie zostało uruchomione już wczoraj. Przygotowano listy kandydatów w łącznie sześciu kategoriach. Głosować na swoich ulubieńców można w banalny wręcz sposób - udostępniając nominowane filmy w serwisach społecznościowych. Każdy "share" to jeden głos.

W kategorii najlepszy teledysk znajdziemy grono celebrytów dobrze znanych nam ze "starych" mediów. Nominowano tutaj m.in. Lady Gagę i utwór "Applause", One Direction i "Best Song Ever" czy PSY  z nowym hitem "Gentelman". Łącznie lista zawiera 10 wykonawców, więc jest w czym wybierać. Playlistę zamieszczam poniżej.

Równie doborowo prezentuje się kategoria, w której wybieramy najlepszego artystę. Część nazwisk i formacji się tutaj pokrywa. Wśród nowych postaci są m.in. Eminem, Katy Perry czy Taylor Swift. Podobnie jak w poprzedniej kategorii łącznie znajdziemy tutaj 10 artystów. Który Waszym zdaniem zasłużył na statuetkę?

Kolejna kategoria to wreszcie coś oryginalnego. Najlepszą odpowiedzią roku ma być wideo, które okazało się udanym remiksem, parodią, reakcją, paszkwilem czy czymkolwiek innym opartym na oryginalnym utworze. Nominowanych zostało 5 filmów i raczej są one głównie znane użytkownikom YouTube'a.

Nie mogło zabraknąć również fenomenu roku, a więc zjawiska, które opanowało nie tylko YouTube'a, ale wręcz cały internet w ciągu minionym 12 miesięcy. Tutaj pojawiły się takie mniej lub bardziej irytujące nagrania, jak Gangnam Style czy Harlem Shake.

Przełom roku to wideo, które pozwoliły domowym grajkom i nieznanym postaciom wybić się i zdobyć popularność. Znajdziemy tutaj typowe gwiazdy internetu, które dzięki swoim klipom w jakiś sposób zaistniały.

Ostatnia kategoria to innowacja roku, czyli nagrania dziwne, szokujące, może trochę kontrowersyjne, ale z całą pewnością oryginalne i przełamujące pewne kanony. Nieczęsto siedzę na YouTube, więc ze wstydem przyznaję, że znacznej części nie kojarzę.

Koncert 3 listopada, który odbędzie się w nowojorskim Pier 36 nad East River zostanie oczywiście transmitowany na... YouTube. Już teraz zapowiada się na imprezę z dużym rozmachem. Cóż, nie da się ukryć, że YouTube zaczął dyktować pewne trendy na rynku muzycznym i stał się jednym z ważnych instrumentów marketingowych dla artystów (i nie tylko). Kto wie, czy z czasem nowa inicjatywa Google'a nie prześcignie swoją rangą tradycyjnych plebiscytów tego typu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubeGooglemuzyka