Moje przemyślenia

Giza Polish Ventures inwestuje w Audioteka.pl 2 miliony złotych

Grzegorz Marczak
Giza Polish Ventures inwestuje w Audioteka.pl 2 miliony złotych
21

Właściwie to mam dla was dwa dobre newsy w jednym. Przede wszystkim Audioteka.pl, czyli księgarnia z audiobookami pozyskała inwestora, która za 2 miliony złotych obejmie 20% akcji spółki podnosząc jednocześnie wartość całej firmy do poziomu 10 milionów PLN. Audioteka to biznes, który ma zaledwie 3 l...

Właściwie to mam dla was dwa dobre newsy w jednym. Przede wszystkim Audioteka.pl, czyli księgarnia z audiobookami pozyskała inwestora, która za 2 miliony złotych obejmie 20% akcji spółki podnosząc jednocześnie wartość całej firmy do poziomu 10 milionów PLN. Audioteka to biznes, który ma zaledwie 3 lata, i w tak krótkim okresie udało się wykreować nowy (u nas) rynek na książki audio. Nie jest to oczywiście jeszcze rynek bardzo duży, ale skutecznie udaje się go powiększać do tego stopnia, aby z zarobionych pieniędzy rozwijać firmę w kierunku globalnym.

Z rozmowy z Marcinem Beme, szefem Audioteki pamiętam, że poszukiwali oni inwestora, który wesprze ich międzynarodową ekspansję a przypomnę, że szykują się do uruchomienia swojej księgarni na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. Generalnie celem jest zdobycie rynku europejskiego i zajęcie pozycji lidera jeśli chodzi o audiobooki.

Serdecznie gratuluję całemu zespołowi i Marcinowi - to jak na polski rynek i nasze realia dość znacząca transakcja i na dodatek z ciekawym parterem.

Drugi dobry news dotyczy właśnie partnera Audioteki czyli funduszu Giza Polish Ventures. Jest to nowy na naszym rynku fundusz założony wspólnie z Izraelską spółką Giza Venture Capita, która działa na rynku od 1992 roku i obecnie zarządza funduszami o wartości 600 milionów dolarów.

GPV planuje zainwestować do 18 milionów EUR na polskim rynku. Celem są projekty i spółki we wczesnej fazie rozwoju, które mogą pozyskać od funduszu od 200 tysięcy do jednego miliona EUR. Mamy więc nowego mocnego gracza jeśli chodzi o VC w Polsce, na stole są też naprawdę duże (jak na nasze warunki) pieniądze. Warto jednak pamiętać, że szanse na zdobycie dofinansowania mają głównie projekty o charakterze międzynarodowym, które mają szanse na szybki i dynamiczny rozwój.

Obszary jakimi zainteresowany jest nowy fundusz to głównie telekomunikacja, IT/Software, Media/Internet, Aparatura medyczna i CleanTech. Strategia GPV zakłada 15-20 inwestycji o wartości 1-5 milionów złotych.

Mam więc mocne wejście nowego VC na rynku polskim w moim zdaniem, bardzo dobry biznes jakim jest Audioteka. Jest też szansa, że wreszcie pojawi się na naszym rynku gracz, który będzie działał bardziej agresywnie inwestując większe sumy pieniędzy. Nie ma się jednak co łudzić, że pieniądze rozpłyną się po naprawdę początkujących startupach, gdzie rodzi się dopiero pomysł czy też mamy szkielet rozwiązania. To nie jest 8.1 i tutaj firma we wczesnej fazie rozwoju jest z pewnością inaczej definiowana niż się do tego przyzwyczailiśmy. GPV nie jest więc konkurentem dla naszych lokalnych VC - będzie raczej ich partnerem i kolejnym inwestorem dla ich spółek.

Jeszcze raz gratulacje dla Audioteka i dla GPV za dobry start!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupPolskaAudioteka