Komputery i laptopy

Pożegnajcie dyski HDD, właśnie odchodzą do lamusa

Kamil Pieczonka
Pożegnajcie dyski HDD, właśnie odchodzą do lamusa
Reklama

Spadek wielkości sprzedaży dysków HDD nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Rynek PC od wielu lat jest w stagnacji, a w dodatku coraz większą popularność zdobywają dyski SSD. Zaskakujący może być tylko fakt, jak ten proces ma przyśpieszyć w tym roku. Szacunki mówią o tąpnięciu rzędu 50%.

Nikt już nie chce HDD w swoim PeCecie

Spójrzmy prawdzie w oczy, dyski SSD pod każdym względem są lepszym wyborem w domowym komputerze. Zapewniają o niebo lepszy komfort pracy, oferują wystarczającą pojemność i co najważniejsze, wreszcie kosztują tyle, że zakup dysku HDD przestaje być opłacalny. Zauważyli to też producenci notebooków, którzy nawet w najtańszych wersjach swoich produktów często oferują już nośniki SSD, a dysk HDD częściej można spotkać jako nośnik dodatkowy. Niestety w tym roku będzie to bardzo dobrze widoczne na wykresach sprzedaży.

Reklama

Według analizy przygotowanej przez japońską firmę Nidec, producenta silników do dysków HDD, którego produkty znajdują się w 85% dysków sprzedawanych na całym świecie, sytuacja na rynku PC jest tragiczna. Jeszcze 5 lat temu, w 2013 roku na rynek komputerów trafiło około 289 milionów dysków HDD. W tym roku ma to być zaledwie 65 milionów, pięciokrotnie mniej niż 5 lat temu i aż o połowę mniej niż jeszcze w zeszłym roku. Wyraźnie spada też ogólna sprzedaż, jeszcze w 2010 roku na świecie sprzedano ponad 650 milionów dysków HDD, w tym roku będzie to już tylko nieco ponad 300 milionów.


Przed takimi firmami jak Western Digital czy Seagate stoją spore wyzwania i nie dziwi już pewnie nikogo fakt, że obie mają w swojej ofercie również nośniki SSD. Wygląda na to, że ze sprzedaży dysków HDD przychody będą coraz mniejsze, choć nie dotyczy to każdego rodzaju nośników.

Dyski zewnętrzne i dla centrów danych cały czas popularne

Drastyczne spadki sprzedaży dotyczą w zasadzie tylko rynku PC. Sprzedaż dysków zewnętrznych montowanych w obudowach z portem USB/Thunderbolt cały czas utrzymuje się na stałym poziomie około 100 mln sztuk rocznie. To nie zmieni się w najbliższej przyszłości i będzie stanowiło nadal bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy segment dla producentów HDD. Cały czas rośnie też sprzedaż dysków dla centrów danych, które z definicji są produktami droższymi i zapewniającymi wyższą marżę. Nie jest wykluczone, że za kilka lat będzie to główne źródło przychodów, bo nie zapowiada się aby apetyt ludzkości na umieszczanie danych w chmurze zmalał w przewidywalnej przyszłości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama