Facebook

Ile lat ma format GIF? Jest starszy od niektórych z Was!

Jakub Szczęsny
Ile lat ma format GIF? Jest starszy od niektórych z Was!
3

I wczoraj obchodził piękne 30 urodziny. Chociaż wiele mówiło się w ostatnich latach o początku końca bardzo długo wykorzystywanego formatu, w dalszym ciągu utrzymuje swoją popularność i wygląda na to, że nic tego nie zmieni. Facebook postanowił przy tej okazji przyjrzeć się GIF-om nieco bliżej.

Facebook chwali się, że każdej minuty, użytkownicy Messengera wymieniają między sobą 25 tysięcy takich plików. Od momentu wprowadzenia ich bezpośrednio do tego komunikatora, wysłano ich aż 13 miliardów. Co ciekawe, w ostatnim roku wykorzystanie GIF-ów w komunikacji między użytkownikami wzrosło trzykrotnie. Absolutny rekord natomiast należy do 1 stycznia 2017 roku - wtedy to w Messengerze wymieniono ponad 400 milionów takich plików.

Statystyki plików GIF co najmniej zaskakujące. Ale to nie koniec nowości od Facebooka

Wielu użytkowników platformy czekało na tę funkcję. Otóż, od tej pory, w komentarzach w platformie Facebook można skorzystać z wyszukiwarki obrazków - podobnie, jak ma to miejsce w komunikatorze Messenger. Wystarczy tylko wpisać słowo kluczowe, a otrzymamy wyniki pasujące do frazy umieszczonej w polu tekstowym. Do puli obecnie oferowanych plików, Facebook dorzucił ponadto nową serię obrazków ze światowymi gwiazdami. W GIF-ach od Facebooka wystąpili: DNCE, Logan Paul, Amanda Cerny, DREEZY, Patrick Starr, Violet Benson, Wuz Good, Brandi Marie oraz Landon Moss.

Facebook zamierza się również rozprawić z odwieczną wojną na temat wymowy skrótowca "GIF". Jak wiadomo, jest to skrót od: Graphics Interchange Format, co bardzo jasno tłumaczy zastosowanie tego typu pliku. W ciągu kilku następnych dni, Facebook uruchomi ankietę, w której Amerykanie zagłosują za jedną z opcji wymowy: "dżif" oraz "gif".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gif