Samsung

Nie jeden, a dwa nowe zegarki Samsunga. Jeden z nich to coś, czego oczekiwał rynek

Jakub Szczęsny
Nie jeden, a dwa nowe zegarki Samsunga. Jeden z nich to coś, czego oczekiwał rynek
20

Rynek smartwatchy, choć w dalszym ciągu niewielki ma grono swoich fanów. Nie może się ono natomiast równać z tym, jak poradziły sobie inteligentne telefony komórkowe, dla których smartwatch jest jedynie "przedłużeniem". Okazuje się, że Samsung, prezentując dzisiaj dwa zegarki, jeden uczynił wysoce niezależnym od smartfona. I to chyba ten zegarek powinien znaleźć się w kręgu zainteresowań fanów tego typu rozwiązań.

Samsung Gear S3 Classic oraz Frontier - pierwszy z nich, będący bezpośrednim następcą Gear S2 to konstrukcja bazująca na wcześniejszych dokonaniach Koreańczyków na polu inteligentnych zegarków. S3 wygląda elegancko, nie razi oczu tym, że jest czymś więcej niż tylko zegarkiem. Nieco dyskretny wygląd wieńczy obracająca się obręcz wokół tarczy będąca również elementem nawigacyjnym - tradycyjnie w smartwatchach Samsunga. Urządzenie uczyniono odpornym na pył oraz wodę zgodnie ze standardem IP68, a zatem może stanowić również gadżet dla aktywnych. Podobnie z Frontierem - ten wizualnie różni się od Classic'a tym, że jest nieco większy i nieco cięższy. Nie oznacza to jednak, że jest brzydszy.

Najważniejszą różnicą jest jednak to, że o ile Classic obsługuje komunikację via Bluetooth oraz Wi-Fi, tak Frontier jest pod tym względem nieco "rozrzutniejszy". Bluetooth oraz LTE mają być standardami łączności obsługiwanymi przez bogatszą wersję sprzętu i tutaj należy zaznaczyć, Gear S3 w tej wersji będzie dużo bardziej niezależny.

Szkło na ekranie pokryto warstwą Corning Corilla SR+, co ma zapewniać odporność na przypadkowe uderzenia oraz działanie drobinek mogących porysować powierzchnię wyświetlacza. Użytkownik otrzyma do dyspozycji niewielki, 1.3 - calowy ekran Super AMOLED w rozdzielczości 360 x 360 pikseli, co powinno wystarczyć, jak na smartwatcha. Co więcej, od Gear S2 nową generację odróżnia również sporo większa bateria - 380 vs 250 mAh. Samsung utrzymuje, że pozwoli to na... 3-4 dni pracy bez znaczenia, czy mamy do czynienia z wersją wyposażoną w LTE, czy nie. Bardzo dobry i obiecujący wynik - to właśnie coś, czego bym oczekiwał od swojego inteligentnego zegarka (gdybym go miał).

Urządzenie wyposażono w typowe dla smartwatchy sensory pozwalające na pomiary aktywności, pod maską zaś znajdziemy dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 1 GHz oraz 758 MB pamięci RAM. Samsung postarał się o to, by wraz z nową wersją oprogramowania (ciągle Tizen) przyszły nowe funkcje - rysowanie palcem po ekranie (i wprowadzanie tym samym liter, komend).

Nie wiadomo, jak Samsung wycenia swoje nowe zegarki. Nieznany jest również globalny zasięg premier tych sprzętów. Obsługa LTE przez Frontiera może wymagać pewnych zmian wśród naszych operatorów, którzy mogą chcieć stworzyć dedykowane mu oferty (lecz nie muszą). Nie wiemy do końca, czy Frontier w ogóle w Polsce wystąpi. Pozostaje nam na razie czekać na więcej informacji od Samsunga - te powinny pojawić się już wkrótce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu