Ubiegły rok upłynął pod znakiem powrotu wielkiej konkurencji pomiędzy Intelem i AMD o kawałek procesorowego tortu. Okazuje się, że może być jeszcze ciekawiej, bo swoją licencję na tworzenie chipów w architekturze x86 odkurzyła również VIA.
Intel przekonał się, że dominująca pozycja na rynku nie jest dana raz na zawsze. W roku 2017 AMD w końcu zaprezentowało Ryzeny, procesory mogące realnie konkurować z rozwiązaniami „niebieskich”. Gigant z Santa Clara został zmuszony do obniżek cen oraz szybszego wypuszczenia nowych układów. Okazuje się, że o swoim pozwoleniu na tworzenie tego typu konstrukcji przypomniała sobie firma VIA.
We współpracy z Shanghai Zhaoxin Semiconductor VIA swoje pierwsze od wielu lat procesory x86 miała wypuścić już w ubiegłym roku. Chipy z rodziny KX-5000 mają cztery lub osiem rdzeni i są wykonane w litografii 28 nm. Mają one zegary 2,0-2,2 Ghz z opcją podniesienia taktowania do 2,4 GHz, obsługują PCIe 3.0, pamięć DDR4 i USB 3.1. Układy typu SoC (System on Chip) wyposażone są też w zintegrowany układ graficzny. Specyfikacja nie powala na kolana. Nie dziwi więc, że procesory te pojawiły się tylko w komputerach stacjonarnych Lenovo M6200 przeznaczonych na rynek chiński. Prawdopodobnie celują one w segment rynku zajęty przez intelowskie SoC Gemini Lake.
Spółka VIA i Zhaoxin ma już jednak ambitne plany, by w kolejnych generacjach swoich układów sukcesywnie zmniejszać dystans technologiczny do Intela i AMD. Na obecny rok przygotowana jest premiera jednostek wykonanych w nowszym procesie technologicznym 16 nm. VIA i Zhaoxin zlecą pewnie ich produkcję półprzewodnikowemu gigantowi TSMC. Układy o oznaczeniu KX-6000 mają się odznaczać taktowaniem podniesionym do 3,0 GHz. Nadal będą to jednak tanie jednostki napędzające niskobudżetowe komputery.
Ambitne plany na przyszłość
Znaczny wzrost wydajności planowany jest dopiero w następnej generacji procesorów, nazwanej już KX-7000. Na razie niewiele wiadomo na ich temat. Mają one obsługiwać PCIe 4.0 oraz pamięć DDR5. Twórcy tych układów zapewniają, że mają one nawiązać walkę z procesorami AMD Ryzen. Możliwe nawet, że chodzi tu o mające się pojawić w 2019 roku CPU w architekturze Zen 2.
Starsi użytkownicy komputerów mogą pamiętać płyty główne z chipsetami VIA. Nawet oni wyparli jednak pewnie z pamięci CPU takie jak C3, C7 czy Nano. Nie były to zbyt udane układy, dlatego nowe wytwory tego producenta będą musiały udowodnić swoją wartość. Kto wie, może znajdą one punkt zaczepienia zdobywając spory kawałek rynku tanich komputerów, tak jak zrobiły to swego czasu APU Brazos od AMD. Równie prawdopodobne jest jednak, że zostaną one niszowym rozwiązaniem dostępnym tylko w nielicznych krajach. Chińczycy zresztą już wcześniej dawali zrozumienia, że chcieliby móc korzystać ze swoich własnych, a nie importowanych rozwiązań. Byłoby jednak naprawdę szkoda, gdyby tak się stało. Rywalizacja pomiędzy Intelem a AMD pokazała nam bowiem, jak bardzo konkurencja motywuje producentów do opracowywania innowacji i oferowania ich w rozsądnych cenach.
Źródło: golem.de via liliputing
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu