Recenzja

Gainward GeForce GTX 1660 Super, na co pozwala karta warta 1079 PLN?

Kamil Pieczonka
Gainward GeForce GTX 1660 Super, na co pozwala karta warta 1079 PLN?
4

NVIDIA prezentując karty graficzne z rodzinyt GeForce RTX praktycznie opanowała segment najwydajniejszych modeli. Jednak na średniej półce w cenie do 1000 PLN nie radziła sobie najlepiej, jej produkty były mniej opłacalne niż karty oparte na chipach AMD. Wygląda jednak na to, że to się dzisiaj zmieni. Na rynku zadebiutował właśnie model GeForce GTX 1660 Super, w cenie starego GTX 1660, który jeszcze bardziej potanieje. A co oferuje GeForce GTX 1660 Super? Zapraszam do lektury.

GeForce GTX 1660 Super - specyfikacja

Specyfikacja GeForce GTX 1660 Super różni się od modelu GTX 1660 w zasadzie tylko w jednym elemencie. Wersja Super została wyposażona w pamięci GDDR6 14 Gbps, zamiast kości GDDR5 8 Gbps. To natomiast zaowocowało wzrostem przepustowości z 192 GB/s do 336 GB/s, a według NVIDIA przełoży się to na wydajność większą nawet o 20%. O tym się jednak jeszcze przekonamy, bo jak sami widzicie, obie karty wyposażone zostały w to samo GPU posiadające 1408 rdzeni CUDA i taktowane bazowym zegarem 1530 MHz. Czy same pamięci faktycznie będą w stanie zrobić taką różnicę? GeForce GTX 1660 Ti, który posiada nieco wydajniejszy układ graficzny, też korzysta z pamięci GDDR6, ale wolniejszych niż model Super, w testach wypada natomiast średnio o 10-15% lepiej niż GTX 1660, model z dopiskiem Super powinien plasować się gdzieś pomiędzy tymi kartami.

Cała gama nowych technologii

GeForce GTX 1660 Super debiutuje wraz z szeregiem nowych technologii, które mają poprawić jakość grafiki w grach i co za tym idzie naszą przyjemność z rozgrywki. Wraz z nowymi sterownikami debiutują filtry ReShade, które pozwalają na osiągnięcie jeszcze ciekawszych efektów związanych z cieniowaniem. Pojawił się też nowy filtr Image Sharpening, który pozwala na wyostrzanie obrazu w grach. To metoda pozwalająca na upskalowanie obrazu do wyższej rozdzielczości w celu osiągnięcia lepszej wydajności (obraz renderowany jest w niższej rozdzielczości, a później upskalowany). Funkcja ta działa z wszystkimi grami zgodnymi z DirectX 9/11/12. Wreszcie ostatnim nowym dodatkiem jest NVIDIA Ultra-Low Latency Mode, który w połączeniu z ekranem zgodny z technologią G-Sync owocuje mniejszymi opóźnieniami i perfekcyjna synchronizacją obrazu, aby zminimalizować zjawisko tearingu. Dzięki temu gracze, szczególnie miłośnicy szybkich strzelanek, powinni mieć większy komfort rozgrywki.

Zobacz też: Ranking kart graficznych (2019)

Gainward Pegasus OC GeForce GTX 1660 Super

Do testów dostaliśmy model sygnowany logiem Gainwarda. NVIDIA nie oferuje tej karty w wersji referencyjnej, od dzisiaj w sklepach dostępne są karty poszczególnych producentów z niereferencyjnym systemem chłodzenia. Z racji faktu, że TDP samego układu przez pamięci GDDR6 wzrosło tylko o 5W w stosunku do modelu GTX 1660, to wielkich różnic w konstrukcjach kart nie ma. System chłodzenia nie musi być też szczególnie rozbudowany, nawet w przypadku fabrycznie podkręconej karty, jak ta widoczna na zdjęciu poniżej.

Jedną z głównych zalet tej konstrukcji są jej bardzo kompaktowe rozmiary, dzięki temu bez problemu powinna się zmieścić nawet w niewielkich obudowach. Sam układ chłodzenia też nie jest specjalnie rozbudowany, ale przy takim TDP, 3 rurki cieplne wydają się wystarczające. Sporych rozmiarów wentylator powinien być też cichy, ale o tym się jeszcze przekonamy.

Na podwójnym śledziu znajdziemy w sumie trzy wyjścia wideo - Display Port (8K@60Hz), HDMI (4K@60Hz) oraz DVI-D(2560x1600@60Hz).

Karta ma wysokość dwóch slotów i wymiary 168 x 126 mm, więc tak jak wspominałem powinna bez problemu zmieścić się w niedużych obudowach. Może to być bardzo ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają czegoś do domowego centrum multimedialnego. Tym bardziej, że Turing zapewnia też wspomaganie enkodowania i dekodowania wideo. To pierwsza karta z serii GTX 16xx, która ma wbudowany enkoder NVENC Turing, który do tej pory dostępny był tylko w chipach RTX.

Producent zaleca zasilacz o mocy minimum 450W, a karta wymaga podłączenia dodatkowego zasilania, konieczne jest wpięcie wtyczki PCIe 8pin.

Jednym słowem GeForce GTX 1660 Super nie rozpocznie żadnej rewolucji, to jedynie nieco poprawiony GTX 1660. Tutaj jednak kluczem do sukcesu jest cena, a umiejscowienie nowego modelu na poziomie poprzednika, pozwoli NVIDII na odbicie części rynku od AMD. Pytanie tylko na jak długo, bo po premierze Radeona RX 5500, wydaje się, że nieco wydajniejszy model RX 5600 jest tylko kwestią czasu. NVIDIA zresztą i dla RX 5500 szykuje swojego rywala pod postacią karty GeForce GTX 1650 Super, która trafi do sklepów 22 listopada.

Test GeForce GTX 1660 Super

Testy karty zostały wykonane na naszym standardowym zestawie, na który składa się między innymi domyślnie taktowany procesor Core i9-9900K, 16 GB pamięci DDR4 oraz system Windows 10 1903. Sterowniki obsługujące nową kartę dostarczyła NVIDIA i była to najnowsza wersja na dzień powstania tego tekstu.

CPU Intel Core i9-9900K
Płyta główna ASUS PRIME Z370-P
Pamięć RAM ADATA 2x 8GB XPG DDR4-3000
Dysk twardy Seagate SSD 480 GB SATA3
System operacyjny Windows 10 1903
Zasilacz CoolerMaster V550W
Obudowa SilentiumPC PAX M70

Niestety z racji faktu, że kartę dostaliśmy dosłownie na kilka dni, nie miałem możliwości zorganizować dla niej modeli porównawczych. Pomiary zostały wykonane w kilku popularnych tytułach przy pomocy narzędzia RivaTuner w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. To właśnie dla takich rozdzielczości stworzona została ta karta i wygląda na to, że spisuje się w nich lepiej niż przyzwoicie.

Testy syntetyczne:

3DMark Time Spy: 6663 pkt

3DMark Firstrike: 15 431 pkt

3DMark Firestrike Ultra: 3472 pkt

Testy w grach (1080p, ustawienia grafiki wysokie):

Assassin's Creed Odyssey: 50 fps

Battlefield V: 84 fps

Shadow of the Tomb Rider: 74 fps

Far Cry 5: 88 fps

Wiedźmin 3 Dziki Gon: 87 fps

O ile same wartości liczbowe w testach syntetycznych za wiele nam nie mówią, o tyle wyniki w grach dają już pewien pogląd na to, na co stać ten model karty graficznej. Zgodnie z zapowiedziami w prezentacji, GeForce GTX 1660 Super bez problemów radzi sobie w rozdzielczości 1920x1080 pikseli nawet przy wysokich ustawieniach jakości obrazu. Nawet najnowsze, wymagające gry z powodzeniem osiągają wydajność pozwalającą na przyjemną, płynną rozgrywkę bez zacięć czy denerwujących spowolnień. Wydaje mi się jednak, że NVIDIA nieco przecenia możliwości jakie daje pamięć GDDR6, przynajmniej w takiej standardowej rozdzielczości. W 3840x2160 pikseli przewaga szybszych pamięci powinna być bardziej widoczna.

Test GeForce GTX 1660 Super - pobór energii, hałas, temperatury

To czego nie można odmówić tej karcie to bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o parametry pracy. Temperatury rdzenia nawet pod dłuższym obciążeniem w zamkniętej obudowie nie przekraczają 70 stopni Celsjusza, a hałas z niej wydobywający się jest słyszalny, ale nie uciążliwy. Wartość zmierzona z odległości około 30 cm od obudowy to 43 dBa. Nieco gorzej jest z poborem energii, tutaj pod dużym obciążeniem pobór całej jednostki komputerowej dochodzi do 250W. W spoczynku pobór nie przekracza 40W, co jak na jednostkę z Core i9-9900K na pokładzie jest całkiem niezłym wynikiem.

Test GeForce GTX 1660 Super - podsumowanie

NVIDIA z kartą GeForce GTX 1660 Super narobi nieco zamieszania na rynku, ale głównie przez swoje nazewnictwo. W tej chwili w sprzedaży dostępne będą trzy karty GeForce GTX 1660 i o ile najsłabsza z nich będzie miała jeszcze racje bytu jak potanieje, o tyle GTX 1660 Super będzie bardzo blisko modelu GTX 1660 Ti. To może zapowiadać albo wprowadzenie modelu GTX 1660 Ti Super albo koniec jego egzystencji.

Nie zmienia to jednak faktu, że zaprezentowana dzisiaj karta wyceniona na 1079 PLN zapowiada się na całkiem ciekawą propozycję. Zapewnia na dzisiaj odpowiednią wydajność do rozgrywki w rozdzielczości 1080p, a przy tym daje dostęp do najnowszych technologii obsługiwanych przez GPU z rodziny Turing, w tym między innymi wspomaganie streamowania gier, co jest dzisiaj ważnym aspektem dla wielu graczy. Czy warto? W tej chwili brakuje mi nieco porównania, ale wszystko wskazuje na to, że w cenie ~1000 PLN trudno będzie o lepszą propozycję.

Gainward Pegasus OC GeForce GTX 1660 Super 6 GB

Sugerowana cena: 1079 PLN

+ Świetna wydajność w cenie ~1100 PLN
+ Niskie temperatury pracy
+ Akceptowalny hałas systemu chłodzenia
+ Fabrycznie podkręcona

- Brak sprzętowego wsparcia dla ray-tracingu i DLSS

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu