Windows

Gabriel Aul schodzi z warty. Co dalej z projektem Windows Insider?

Jakub Szczęsny
Gabriel Aul schodzi z warty. Co dalej z projektem Windows Insider?
21

Gabriel Aul jest kojarzony w Microsofcie głównie z szefowania projektowi Windows Insider - najważniejszym kanale komunikacji z entuzjastami, którzy testują zarówno mobilne, jak i desktopowe iteracje okienek. Wszystko, co dobre kiedyś i tak się skończy - Gabriel Aul opuszcza swoje stanowisko, a na jego miejsce wskakuje Dona Sarkar.

Gdzie teraz podzieje się Gabriel Aul?

Ci, którzy nieco przerazili się tą wieścią mogą być całkowicie spokojni. Gabriel Aul dalej będzie pracować w Microsofcie. Jak napisał w notce na blogu Windows, ta decyzja była podyktowana tym, że w czasie, gdy przewodniczył projektowi Insider, dodatkowo pracował jeszcze w dziale Engineering Systems - okazało się jednak, że taki natłok obowiązków jest dla niego zbyt uciążliwy i nie mógł realizować się w pracy na 100%. Dlatego postanowił przekazać dział komu innemu - a że Dona od bardzo dawna była mocno zaangażowana w produkcję Windows, wybór padł na nią.

Kim jest Dona Sarkar?

Dona Sarkar to niezwykle barwna postać - oprócz tego, że zajmuje się projektowaniem oprogramowania, jest jeszcze wziętą... projektantką ubrań. Dodatkowo, prowadzi swojego bloga na temat mody, a także próbowała swoich sił w pisaniu książek. Czyli właściwie człowiek orkiestra, sądząc również po tym, jak jest opisywana w Microsoft Stories, można stwierdzić, że Windows Insider trafił w dobre, a ponadto bardzo ciekawe ręce. Osoba Donny przyciąga uwagę geeków - to niezwykle utalentowana, wszechstronna i ciepła osoba.

Ok, ale co dalej z projektem Windows Insider?

Mimo przejęcia go przez Donę, nie można oczekiwać szczególnych zmian w tej materii. Windows Insider dla pecetów i urządzeń mobilnych ostatnimi czasy mocno przyspieszył i nieszczególnie dziwię się zadowoleniu społeczności skupionej wokół mobilnego Windows. Znaczące przyspieszenie związane jest również z rychłym wydaniem Redstone'a, które powinno odbyć się w okresie wakacyjnym (a dokładniej w rocznicę wydania Windows 10). Wtedy też użytkownicy zostaną zapoznani z nowymi funkcjami systemu Windows, między innymi również z możliwością odpisywania na wiadomości tekstowe z poziomu komputera z zainstalowanym Windows 10. Listę zapowiedzianych / oczekiwanych zmian opisywaliśmy dla Was tutaj, w osobnym tekście.

Jednak czy zmiana na warcie w programie Windows Insider zmieni cokolwiek w sytuacji Microsoftu? To bardzo trudne pytanie i warto zastanowić się, czy jakiekolwiek zmiany w tej materii są potrzebne. Owszem, głos społeczności zawsze znaczy wiele. Ale konsumenci niebędący częścią programu mogą mieć już zupełnie inne zdanie. A wygląda na to, że mimo wydania porządnych smartfonów X50, Microsoft będzie musiał się pogodzić z ostateczną porażką na rynku mobile. Z tego powodu chociażby postanowiłem przenieść się z zabawkami na inną platformę - iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu