Ciekawostki technologiczne

FTC: Zerwane plomby nie mogą być podstawą do anulowania gwarancji

Kamil Pieczonka
FTC: Zerwane plomby nie mogą być podstawą do anulowania gwarancji
6

Na początku kwietnia Federal Trade Commission (FTC), odpowiednik naszego UOKiK w Stanach Zjednoczonych, wysłał do sześciu firm list z informacją o nielegalnych praktykach zapisanych w ich warunkach gwarancyjnych. Teraz ujawniono nazwy tych firm i okazało się, że chodzi o gigantów rynku: Microsoft, Sony, Nintendo, HTC, ASUSa oraz Hyundaia. Jeśli wszystkie te firmy nie zastosują się do wymogów FTC w ciągu 30 dni od otrzymania listu, urząd może podjąć stosowne kroki prawne.

Poszło głównie o plomby

Głównym zapisem, z którym chce walczyć FTC, jest kwestia plomb na urządzeniach. Dobrze nam znane naklejki "Warranty Void if Removed" co można przetłumaczyć jako "Usunięcie spowoduje utratę gwarancji" pojawiające się na kluczowych elementach urządzeń ograniczają możliwość naprawy przez niezależne serwisy. Takie praktyki nie podobają się FTC i uznane zostały za nielegalne w świetle ustawy jeszcze z 1975 roku.

Wedle tej ustawy, żadna firma, która pobiera za swój produkt opłatę większą niż 5 USD, nie może uniemożliwiać ich naprawy w nieautoryzowanych serwisach. FTC w liście wysłanym do zaledwie sześciu firm chce zwrócić szerszą uwagę na ten problem i zmobilizować także innych producentów do zmiany swojego postępowania. Obecnie praktycznie wszyscy producenci elektroniki stosują plomby, co ogranicza możliwość naprawy, jeśli nie chce się utracić gwarancji.

FTC wspiera tym samym inicjatywę Right to Repair

List wysłany przez FTC jest także dużym wsparciem dla inicjatywy Right to Repair (prawo do naprawy), która spotyka się ze sporym oporem takich firm jak Apple czy AT&T. Firmy te wsławiły się szczególnie twardą walką z wszelkiego rodzaju serwisami oferującymi naprawy elektroniki poza głównym kanałem dystrybucji. Poza karą dla użytkownika, jaką jest utrata gwarancji w razie gdy naprawa wykonana została przez nieautoryzowany warsztat, jest jeszcze kwestia dostępu do oryginalnych części.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze jakie kroki prawne może podjąć FTC w razie gdyby sześciu rzeczony producentów nie zmieniło swoich zapisów w warunkach gwarancji, ale można oczekiwać, że temat nie zostanie zamieciony pod dywan. Miejmy nadzieje, że jest to początek zmian na lepsze, nie tylko w USA, ale również na całym świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu