Mobile

Friendly - przyjazny dla baterii klient Facebooka i Messengera na Androida i iOS

Grzegorz Ułan
Friendly - przyjazny dla baterii klient Facebooka i Messengera na Androida i iOS
32

Pod ostatnim moim wpisem o alternatywnym kliencie FB i FMB - MaterialFBook rozgorzała dość długa dyskusja, która też mówi nam o tym, że to naprawdę jest problem z domyślnymi aplikacjami od Facebooka. Rzeczywiście są ciężkie w użyciu i drenują baterię naszych smartfonów na potęgę.

Pojawił się też zarzut, że opisałem rozwiązanie tego problemu tylko na Androidzie.

Tak więc, kilka dni temu pojawiło się na Product Hunt rozwiązanie dostępne na obydwie platformy, o nazwie Friendly. Wprawdzie nie korzystam z urządzeń od Apple, ale myślę, że podobnie to działa jak na Androidzie.

Slajdy powitalne w zasadzie wyjaśniają całą funkcjonalność aplikacji. Świetną opcją jest pływający przycisk z menu szybkiego dostępu. Również szybko można dostać się do menu aktualnego wyświetlania tablicy, tuż nad pierwszym postem, gdzie można wyłączyć wyświetlanie wpisów sponsorowanych czy ustawić filtr według słów kluczowych, których nie chcemy widzieć na swojej tablicy.

Menu dostępu do głównej tablicy, wiadomości i powiadomień można ustawić, albo na górze albo na dole. Dolną opcję aktualnie testuje Facebook w swojej domyślnej aplikacji, ale chyba jednak wygodniej trzymać to na samej górze. Jest też opcja przełączania kont, czyli w jednej aplikacji możemy mieć więcej niż jedno konto na Facebooku czy Messengerze.

Z opcji w ustawieniach wymienić należy możliwość zabezpieczenia dostępu do aplikacji hasłem czy włączenie trybu nocnego. Można też ustawić motywy kolorystyczne, do wyboru jest kilka barw. Niestety blokowanie postów sponsorowanych jest płatne, ale to jedyna płatna opcja, a znowu nie są one takie uciążliwe.

Pod poprzednim wpisem pojawił się komentarz informujący, że nie można dodawać zdjęć w wiadomościach. W Friendly można, bez problemu. Sprawdzone. Z minusów muszę wymienić brak opcji wyłączenia z osobna powiadomień głównych i do wiadomości – Albo obie na raz, albo żadna. Poza tym mega opcja, korzystam od kilku dni, bateria wyraźnie dłużej trzyma, nie muszę podładowywać w redakcji, wystarcza do wieczora. Swoją drogą to zadziwiające, że tylko dwie aplikacje powodowały taki drenaż energii, a korzystam przecież jeszcze z kilkunastu innych aplikacji.

Osobiście dla użytkowników Androida polecam jednak MaterialFBook, ma opcję wyłączenia powiadomień głównych, bez wyłączania powiadomień z wiadomości na Messengera, no i wycina treści sponsorowane za darmo.

Friendly do pobrania z:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu