Tablety

Modecom FreeTab 9000 IPS IC – mocna pozycja w segmencie tabletów poniżej 1000 zł

Filip Żyro
15

Gdy usłyszałem, że jest możliwość przetestowania tabletu za mniej niż tysiąc złotych, z ekranem Full HD i dwurdzeniowym procesorem od Intela nie musiałem długo się zastanawiać. Postęp technologiczny dokonuje się w takim tempie, że przecież jeszcze kilka lat temu musielibyśmy za taki sprzęt zapłacić...

Gdy usłyszałem, że jest możliwość przetestowania tabletu za mniej niż tysiąc złotych, z ekranem Full HD i dwurdzeniowym procesorem od Intela nie musiałem długo się zastanawiać. Postęp technologiczny dokonuje się w takim tempie, że przecież jeszcze kilka lat temu musielibyśmy za taki sprzęt zapłacić krocie. Tymczasem założony w Polsce Modecom próbuje udowodnić, że da się robić coraz lepszy sprzęt za coraz mniejsze pieniądze. Warto sprawdzić czy w przypadku modelu Modecom FreeTab 9000 IPS im to wyszło?

Żeby być fair wobec czytelników, chciałbym od razu zaznaczyć, że nie jest wielkim fanem wynalazku jakim jest tablet. Nie wątpię, że część użytkowników elekroniki nie wyobraża sobie życia bez swojego tabletu. Ja choć jestem fanem nowych technologii i ciężko znaleźć elektronikę, której nie chciałbym mieć, to właśnie tablet należy do jednego z tych urządzeń. Po prostu wraz ze wzrostem rozmiaru ekranu komórek, dla mnie idealną konfiguracja domowego sprzętu pozostaje właśnie smartfon, laptop, konsola/mocny pc. Postanowiłem się jednak przekonać, czy rzeczywiście tablet w codziennym życiu, jest tak bezużyteczny, jak mi się wydawało i jednocześnie sprawdziłem jak spisuje się Modecom FreeTab 9000 IPS.

Wykonanie

Pierwszym co rzuca się w oczy po rozpakowaniu tabletu jest jego odważna stylistyka. Elegancka śnieżnobiała obudowa, zakończona aluminiową ramką. Wszystko przyjemne w dotyku z wysokiej jakości materiałów. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem sprzętu jest szklana szybka umieszczona na tylnym panelu FreeTab’a.

Budzi jednak ona mieszane uczucia. Z jednej strony jest to bardzo oryginalne rozwiązanie, którego próżno szukać u konkurencji. Z drugiej strony bez wątpienia odbija się to na ciężarze urządzenia (450 g), a do tego trzeba być bardzo uważnym za każdym razem, gdy odkładamy tabletu trzeba być bardzo uważnym w obawie o uszkodzenie, a do tego przy odkładaniu na szklany blat martwimy się podwójnie, o stolik i o sprzęt. Nie mniej jednak, trzeba docenić starania producenta, bowiem w tablecie użyte zostały materiały wysokiej jakości, które charakteryzują najdroższe urządzenia. Jednak, chyba żeby nie było zbyt słodko, na bocznym panelu umieszczone zostały przyciski włączenia i regulacji głośności, które są tragiczne w swoim wykonaniu, co czuć zresztą pod palcami. Całość jednak jest bardzo elegancka. Ktoś kto nie wie ile tablet kosztuje może być bardzo zaskoczony, że jest to sprzęt poniżej tysiąca złotych.

Podzespoły

Mięso. Czyli to na co wiele osób czeka. Jednym z najjaśniejszych punktów tabletu jest wspomniany wcześniej ekran pracujący w rozdzielczości 1920x1080. Wielkość wyświetlacza wynosi 9 cali, jest to rozmiar, który spokojnie pozwala cieszyć się przeglądaniem wiadomości w sieci czy oglądaniem filmów z Youtube’a. Wyświetlacz robi bardzo dobre wrażenie, oglądane obrazy są ostre niczym brzytwa, a filmy na Modecom FreeTab 9000 IPS IC to czysta przyjemność, choć oczywiście do Retiny z iPada trochę brakuje.

Drugim kolejnym mocnym punktem tabletu jest procesor, który drzemie pod obudową. Tablet napędza dwurdzeniowy Intel Atom Z2580 taktowany w częstotliwości 2 GHz. Procesor ten zapewnia urządzeniu bardzo szybkie działanie, być może wynika to z połączenia z czystym systemem Android 4.2. Naprawdę tablet bardzo ciężko przeciążyć. Nie przeszkadzają mu pracujące w tle inne aplikacje, nawet gdy otwartych jest ich kilkanaście. Wszystko działa płynnie, bez żadnego zawieszania. Nie straszne mu nawet były aplikacje takie jak GTA Vice City, które działało bez problemu na wysokich detalach. Prace procesora wspiera 2GB RAMu, a aplikacje można zapisać na wbudowanym 12 GB dysku. Modecom FreeTab 9000 IPS IC.

Aparat, akumulator, głośniki

Osobiście uważam, że instalowanie aparatów w tabletach mija się z celem. Po pierwsze umówmy się, kto normalny robi zdjęcia tabletem? Raz widziałem kogoś kto tak robił w miejscu publiczny. Gość śmigał ze swoim tabletem fotografując zabytki. Nie chcę wnikać, jaka była jakość jego zdjęć, wiem na za to na pewno, że wyglądał komicznie. Wystarczy mi, że współczesna fotografia została zgwałcona zdjęciami z komórek, choć te w ostatnich czasach w tej dziedzinie wykonały niesamowity postęp, widać potrzebne to było, żeby przejść progres. Jednak aparaty w tabletach nie są takie same jak w telefonach. Tu na pokładzie znajdziemy 5 MP aparat z autofokusem i nagrywanie wideo Full HD. Gdyby ktoś się uparł, by zrobić zdjęcia tabletem, albo podjąłby próbę przeprowadzenia wideorozmowy, może poczuć się rozczarowany. Jakość zdjęć nie powala, żeby nie powiedzieć, że jest kiepsko. Na szczęście nie zamierzam nigdy robić zdjęć tabletem, więc nie ma to dla mnie większego znaczenia.

Bardzo dużym zaskoczeniem są za to głośniki. Grające na maksymalnych tonach są na prawdę bardzo głośne, a do tego nawet nieźle radzą sobie zarówno z wysokimi i niskimi tonami. Jednocześnie dźwięk płynący z nich pozostaje czysty, bez żadnych bzyczeń i tym podobnych ekscesów.

Bateria również wypadła bardzo dobrze. 6500 mAh w baterii co prawda zobowiązuje, jednak tablet naprawdę zaskoczył mnie swoją żywotnością. W stanie spoczynku potrafił przeleżeć kilka dni, a po jego wybudzeniu okazywało się, że wciąż pozostała mu bateria do zużycia. W porównaniu do telefonu komórkowego robi wrażenie.

Werdykt

Czy Modecom FreeTab 9000 przekonał mnie do używania tabletów? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony, dopóki u mnie od czasu do czasu sięgałem po niego żeby obejrzeć film na Youtub’ie czy przejrzeć informacje, choć wciąż nawet w domu telefon pozostawał moim głównym urządzeniem mobilnym. Z drugiej strony nie odczuwam jego braku.

Tablet od Modecoma to kawał solidnego sprzętu, choć być może trochę nieporęczny, to trzeba pamiętać, że za cenę poniżej 800 zł dostajemy wydajny sprzęt z wyświetlaczem Full HD. Jeżeli zatem ktokolwiek rozważa kupno tabletu poniżej 1000 zł to bez wątpienia powinien zastanowić się nad sprzętem od Modecoma, bo to kawał solidnej elektroniki. Moja ocena końcowa to 8, oczywiście w kontekście, że jest to tablet w segmencie poniżej 1000 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Tablet