8

Fragmentacja Androida coraz mniejsza – już ćwierć użytkowników ma Gingerbread

Jeszcze rok temu fragmentacja rynku Androida była sporym problemem. Producenci smartfonów wychodzili z tego założenia, że skoro już wypuścili telefon, to nie będą do niego dokładać poprzez wypuszczenie aktualizacji. Użytkowników doprowadzało do szewskiej furii, gdyż korzystanie z aktualnej wersji Androida wymagało wtedy zmiany telefonu co kilka miesięcy. Na szczęście sytuacja zaczęła się zmieniać. Producenci poszli […]

Jeszcze rok temu fragmentacja rynku Androida była sporym problemem. Producenci smartfonów wychodzili z tego założenia, że skoro już wypuścili telefon, to nie będą do niego dokładać poprzez wypuszczenie aktualizacji. Użytkowników doprowadzało do szewskiej furii, gdyż korzystanie z aktualnej wersji Androida wymagało wtedy zmiany telefonu co kilka miesięcy. Na szczęście sytuacja zaczęła się zmieniać. Producenci poszli po rozum do głowy i podążyli tę samą ścieżką co Apple, które wciąż aktualizuje oprogramowanie starszych modeli swoich urządzeń. Google wypuściło właśnie zaktualizowany wykres pokazujący procentowy udział poszczególnych wersji Androida w rynku – jest coraz lepiej.

Zaktualizowana wersja wykresu wyraźnie pokazuje, że Android 1.x, czyli dawna plaga ma obecnie marginalny udział w rynku. Widać także, że najnowszy Android dla smartfonów jest już u ćwierci użytkowników tego systemu.

Wykres wyraźnie mówi także, że liczba pełnoprawnych Androidowych tabletów, czyli tych z wersją 3.x, to jedynie trochę powyżej jednego procenta wszystkich urządzeń z Androidem. Chyba nie tylko Polacy nie dali się nabrać na tę erę post-PC :)