Antyapps

Forest: Stay focused pomoże utrzymać naszą uwagę w ryzach

A
Antyapps
2

Ten, kto zdecydował się pracować w domu, wie, jak trudno niekiedy zabrać się do roboty. Nienormowany czas pracy zdarza się być przekleństwem! Tu telefon, tam lodówka, tu znowu spacer z pieskiem, a przy okazji można jeszcze posprzątać łazienkę. I tak mija godzina za godziną, bo praca może poczeka...

Ten, kto zdecydował się pracować w domu, wie, jak trudno niekiedy zabrać się do roboty. Nienormowany czas pracy zdarza się być przekleństwem! Tu telefon, tam lodówka, tu znowu spacer z pieskiem, a przy okazji można jeszcze posprzątać łazienkę. I tak mija godzina za godziną, bo praca może poczekać. Dziś odkryłam ciekawą aplikację, która może stać się wybawieniem dla wszystkich leniuszków. Forest: Stay focused pomoże wykonać pracę w try miga!

Naszym zadaniem w programie jest... sadzenie drzew. Na początku czeka nas kilkuslajdowy tutorial. Zaraz po jego obejrzeniu zaczynamy "zabawę". Gdy zasadzimy nasionko, mamy co najmniej 30 minut na nieprzerwaną pracę (czas ustawiamy ręcznie - od pół godziny do 120 minut - poprzez przesuwanie zielonej kuleczki po obręczy dookoła drzewa). Gdy oderwiemy się od obowiązków, by sprawdzić Facebook lub Instagram, aplikacja powie nam: "Leave me alone! Go back to your work!", co ma być dla nas motywacyjnym kopniakiem. Na ekranie zobaczymy też, ile czasu pozostało nam do końca oraz w jakim stadium znajduje się nasza roślinka. Jeśli skończymy pracę w trakcie wyznaczonego czasu lub zwyczajnie z niej zrezygnujemy (czego jednak nie polecam), wystarczy stuknąć w tabliczkę "Give up", a wtedy nasze drzewko uschnie na zawsze. Tak samo stanie się, gdy opuścimy aplikację.

Gdy czas dobiegnie końca, smartfon poinformuje nas o tym krótką wibracją. Za każde dotrwanie do końca zadania otrzymamy pakiet monet, które przydadzą się, jeśli będziemy chcieli rozszerzyć naszą uprawę o kolejne gatunki drzew. W lewym górnym rogu ekranu znajduje się ikona menu, z poziomu którego będziemy mogli sprawdzić nasze dzienne i tygodniowe statystyki oraz kupić nowe nasionka (koszt kazdego z nich to 500 monet, będziemy musieli się więc sporo napracować zanim zasadzimy cały las).

Forest: Stay focused to nowe podejście do metody Pomodoro, czyli efektywnego zarządzania naszym czasem. Tym razem dodatkowo otrzymujemy zakaz zaglądania do telefonu, bo inaczej praca pójdzie na marne - drzewko umrze. Program, pod względem graficznym, jest naprawdę dobrze wykonany. Odrobinę może rozpraszać pasek reklamy co jakiś czas pojawiający się na dole ekranu, jednak czyż nie cały sęk w tym, by jednak powstrzymać się od zaglądania do telefonu? Aplikacja przyda się szczególnie tym, którzy mają problem ze skupieniem się nad pracą, czy to w domu, czy w biurze.

Aplikacja dostępna jest za darmo na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: