Technologie

Ford planuje przywrócić tradycyjne przyciski w samochodach - ekrany dotykowe niebezpieczne?

Marcin Kamiński
Ford planuje przywrócić tradycyjne przyciski w samochodach - ekrany dotykowe niebezpieczne?
8

Ekrany dotykowe od lat sprawdzają się znakomicie w przypadku telefonów i tabletów. Czy podobnie jest jednak z samochodami? Nie do końca - obsługa dużego ekranu dotykowego w trakcie jazdy nie jest ani wygodna, ani bezpieczna. Zdał sobie z tego sprawę Ford, czego wynikiem jest zapowiedź powrotu do tra...

Ekrany dotykowe od lat sprawdzają się znakomicie w przypadku telefonów i tabletów. Czy podobnie jest jednak z samochodami? Nie do końca - obsługa dużego ekranu dotykowego w trakcie jazdy nie jest ani wygodna, ani bezpieczna. Zdał sobie z tego sprawę Ford, czego wynikiem jest zapowiedź powrotu do tradycyjnych przycisków na desce rozdzielczej - przynajmniej w części.

Obecnie niemal każdy producent samochodów oferuje w swoich pojazdach fabryczne, rozbudowane systemy multimedialne, których podstawowym elementem są ekrany dotykowe. Z pewnością są one nowoczesne i wyglądają atrakcyjnie, nie zawsze sprawdzają się jednak idealnie w praktyce. Brak możliwości wyczucia pod palcami kształtu przycisków sprawia, że konieczne jest nieustanne obserwowanie zawartości ekranu, co w naturalny sposób odciąga uwagę od tego co dzieje się na drodze.

Okazuje się, że na niepraktyczność ekranów dotykowych w samochodach narzekali sami klienci. Ich głosu postanowił wysłuchać Ford, który zapowiedział właśnie częściowy powrót do tradycyjnych przycisków na desce rozdzielczej. Dzięki nim obsługa podstawowych funkcji samochodu będzie łatwiejsza i bardziej bezpieczna. Komunikat nie zapowiada rezygnacji z instalowania w autach marki Ford takich systemów jak SYNC czy MyFord Touch, a więc także ekranów dotykowych. Nowe modele tego producenta mają posiadać jednak zarówno ekrany dotykowe, jak i tradycyjne guziki.

Roztargnienie za kierownicą samochodu to spory i nadal nierozwiązany problem. Jak dowiodły ostatnie badania, nawet obsługa głosowa wybranych funkcji jest niebezpieczna i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Całe szczęście, że producenci pojazdów obok ślepej pogodni za nowinkami technicznymi zaczęli zwracać większą uwagę na kwestie bezpiecznej obsługi coraz bardziej skomplikowanych systemów multimedialnych.

Źródło: Slashgear

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

samochódFord