ERC 2019 to już piąta edycja międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich. Trzydniowa impreza, która odbyła się w Kielcach w dniach 13 - 15 września 2019 roku, była zwieńczeniem trwającego kilkanaście miesięcy etapu. W trakcie niego studenci uczelni technicznych z pięciu kontynentów pod okiem swoich mentorów pracowali nad zaprojektowaniem i budową w pełni autonomicznego robota marsjańskiego.
ERC 2019 - fascynująca przyszłość na Marsie
Tegoroczna trzydniowa impreza odbyła się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Trzeba przyznać, że sama idea tego wydarzenia jest świetna. W jej ramach uczestnicy pod okiem swoich mentorów mają za zadanie zaprojektowanie i zbudowanie w pełni autonomicznego łazika marsjańskiego. To niewątpliwie przyszłościowa branża i moim zdaniem zawodnicy z pewnością mogą myśleć o swojej karierze w sektorze kosmicznym. Pozostaje to również ważna rzecz dla Polski, która w ten sposób wspiera rozwój przyszłej kadry z tego rynku.
ERC 2019 to także strega pokazów technologiczno-naukowych, która przyciągnęła dziesiątki tysięcy zwiedzających. Pojawiło się na nich czterdziestu wystawców. Przygotowali oni ciekawe atrakcje związane z kosmosem, zapewniające rozrywkę i solidną dawkę wiedzy dla osób w każdym wieku. Nie zabrakło warsztatów budowy rakiet i balonów stratosferycznych, pokazów hologramów czy nawet możliwości przebycia analogowej misji marsjańskiej mini robotem. W trakcie konferencji miała też miejsce premiera gry Rover Mechanic Simulator od studia Pyramid Games. Uwagę odwiedzających przyciągały eksperymenty fizyczne i chemiczne prowadzone przez Wiktora Niedzickiego, twórcę cyklu programów Laboratorium w TVP w latach 80. i 90.
Tegorocznym zawodom ERC towarzyszyła konferencja branżowo - biznesowa. Wśród prelegentów można było usłyszeć m.in. reprezentantów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego takich, jak GMV, SENER, Airbus, Thales Alenia Space czy InnovaSpace. Podczas konferencji poruszone zostały tematy m.in. współpracy firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorcami działającymi w innych branżach gospodarki oraz komercjalizacji technologii kosmicznych na przykładzie realnych wdrożeń w przemyśle medycznym i teleinformatycznym.
Sprawdź też: Dlaczego ludzkość powinna kolonizować kosmos?
Oprócz wiceszefa NASA, Steve Jurczyk, w dyskusjach na temat kierunków eksploracji kosmosu wzięli udział m.in. Gianfranco Visentin – kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz koordynator Europejskiego konsorcjum ds. robotyki kosmicznej PERASPERA, Maria Antonietta Perino – szefowa zaawansowanych projektów eksploracji w Thales Alenia Space, Pantelis Poulakis – Mobile System Engineer w misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Artemis Westenberg – CEO organizacji pozarządowej Explore Mars. Miałem okazję uczestniczyć w samej konferencji i moim zdaniem było to świetne źródło wiedzy na temat sektora kosmicznego.
Pasjonujące zawody, niezwykłe pomysły
Piąta edycja zawodów przyciągnęła uczestników z całego świata. Do rywalizacji stanęły zespoły z, m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii, Indii, Turcji, Kolumbii czy Bangladeszu. Nie zabrakło też trzynastu drużyn z Polski. Łącznie w ERC 2019 udział wzięło 40 zespołów. Zawodnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach terenowych na specjalnie uformowanym torze marsjańskim. Pozwoliło to sprawdzić, który pojazd był najlepiej przygotowany do wykonywania misji kosmicznych. Warto też dodać, że w skład jury wchodzili sami specjaliści: inżynierowie, geologowie planetarni i eksperci od systemów GNC (nawigacji, naprowadzania, kontroli nad pojazdem).
Zwycięzcą ERC 2019 został zespół IMPULS z Kielc. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z krakowskiej uczelni AGH i drużyny AGH Space Systems wraz z robotem Kalman, a podium uzupełniła reprezentacja Technical University of Ostrava.
Pomysłodawca i główny organizator ERC 2019, Łukasz Wilczyński z Planet Partners, dodaje:
Po raz kolejny zawody ERC pokazały skalę młodych talentów robotycznych i stopień zaawansowania prowadzonych przez nie projektów. Zdobywcy pierwszego miejsca nie tylko zdeklasowali konkurencję, ale są również pierwszym zespołem na świecie, który w ciągu jednego roku dwukrotnie zwyciężył na najważniejszych międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich. Trudno o lepszy dowód na potencjał, jaki drzemie w przyszłej kadrze sektora kosmicznego.
Moim zdaniem ERC to genialna konferencja, która pozwala młodym konstruktorom spróbować swoich sił w naprawdę poważnych projektach z sektora kosmicznego. Trzymam kciuki, aby ERC dalej się tak prężnie rozwijało.
Przeczytaj również: Potężna wiedza dzięki satelitom.
źródło: informacja prasowa
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu