Google

Ta platforma Google może uratować tysiące żyć. Teraz jest dostępna w Polsce

Piotr Kurek
Ta platforma Google może uratować tysiące żyć. Teraz jest dostępna w Polsce

Google stale rozbudowuje portfolio swoich produktów. Ale poza tym że serwuje zestaw nowości, stale też rozszerza zasięgi dokładając nowe warstwy danych, wskakując tym samym na zupełnie nowe rynki. Dziś internetowy gigant oficjalnie ogłosił że ich platforma Flood Hub obejmie zasięgiem także Polskę!

Flood Hub trafia na polski rynek. Co to za platforma?

Platforma Flood Hub to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, którego celem jest pomoc w przewidywaniu powodzi. Kryzys klimatyczny dotyka cały świat — i internetowy gigant doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też robi co tylko w jego mocy, by pomóc najbardziej narażonym i najbardziej potrzebującym. Flood Hub działa już od kilku lat, teraz jednak rozszerza ofertę o kilkadziesiąt kolejnych krajów — i na tej pokaźnej liście znalazła się również Polska.

Platforma Flood Hub wykorzystuje różnorodne, publicznie dostępne źródła danych, takie jak prognozy pogody i zdjęcia satelitarne i umożliwia przewidzenie powodzi z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Rządy, organizacje pomocowe i osoby prywatne mogą korzystać z Flood Hub, aby podejmować w porę działania i przygotowywać się na powodzie rzeczne, uzyskując dostęp do lokalnych danych i prognoz dotyczących powodzi nawet z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Jak działa Flood Hub? Według twórców, algorytm platformy bazuje na rozmaitych ogólnodostępnych źródłach — m.in. Prognozach pogody i zdjęciach satelitarnych. Następnie łączy ona dwa modele. Model hydrologiczny, który prognozuje ilość wody przepływającej w rzece, oraz model zalewania, który przewiduje, które obszary zostaną dotknięte i jak głęboka będzie woda.

Nie tylko Internet. Stąd współpraca Google z całym szeregiem instytucji

W czasie kataklizmów i jakichkolwiek problemów — dostęp do rozwiązań technologicznych może być znacznie utrudniony. Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też współpracuje z takimi organizacjami jak Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Indyjskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oraz zespół ds. Ekonomii inkluzywnej Uniwersytetu Yale, aby tworzyć sieci ostrzegania offline składające się z przeszkolonych, motywowanych i zaufanych wolontariuszy ze społeczności, aby zwiększyć zasięg ostrzeżeń Flood Hub.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news