Xiaomi

Wielka fabryka, w której nie pracuje żaden człowiek. Dziennie produkuje 30 000 smartfonów

Piotr Kaniewski
Wielka fabryka, w której nie pracuje żaden człowiek. Dziennie produkuje 30 000 smartfonów
11

Dopiero co otwarty zakład produkcyjny Xiaomi sprawi, że flagowe smartfony marki będą powstawały w zupełnie nowy sposób. Sztuczna inteligencja przejmie stery, wprowadzając pełną automatyzację.

W tej fabryce Xiaomi nie pracuje żaden człowiek

Fot. Depositphotos

Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko. Bez wątpienia przyczyniają się do tego ogromne koncerny, które inwestują miliardy dolarów w ulepszanie technologii AI. W końcu pozwala ona nie tylko na wzbogacanie produktów o dodatkowe funkcjonalności, ale również na zwiększenie wydajności pracy, co wiąże się z oszczędzeniem sporych pieniędzy i czasu.

Chińskie Xiaomi doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dyrektor generalny marki w sierpniu zeszłego roku zapowiedział duży model sztucznej inteligencji. Jak się jednak okazuje popularny producent widzi potencjał w tym narzędziu także na szczeblach produkcyjnych.

Xiaomi ogłosiło, że w ich najnowszej fabryce nie będzie pracować żaden człowiek. Pomysł zakłada, że całą produkcją flagowych smartfonów zajmą się roboty. To, co dla jednych wydaje się przerażające dla chińskiego koncernu zdaje się nieuniknioną przyszłością.

Lei Jun, dyrektor generalny koncernu ogłosił, że nowa fabryka o powierzchni około 81 000 metrów kwadratowych rozpoczęła działalność w Changping w Pekinie. Zajmie się produkcją najnowszych telefonów i ma działać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Szacuje się, że dzienna zdolność produkcyjna będzie mogła wynieść do 30 000 smartfonów. Wśród nich znajdą się nadchodzące składane telefony Xiaomi MIX Fold 4/Flip.

Xiaomi z ogromną inwestycją

We wspomnianą fabrykę spółka zainwestowała blisko 1,3 mld złotych. Wszystko po to, aby stworzyć w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną pozbawioną pracowników. Kontrolę jakości w nowej fabryce będzie nadzorować natomiast zestaw specjalnych kamer i sensorów wspieranych przez sztuczną inteligencję.

Jak radzi sobie Xiaomi?

Według TrendForce, w pierwszym kwartale 2024 roku, z sześciu największych producentów smartfonów pod względem udziału Xiaomi zajęło trzecie miejsce na świecie. Było to możliwe za sprawą osiągnięcia łącznej produkcji 41,1 miliona sztuk już w pierwszym kwartale.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news