12

Fiszki Polityki receptą na nadmiar informacji. Oto nowa aplikacja tygodnika

Czym jest fiszka? Kartka zawierająca informacje oraz notatki na temat danego hasła. Tygodnik Polityka postanowił połączyć to klasyczne rozwiązanie z obowiązującymi obecnie technologicznymi trendami. W efekcie powstały Fiszki Polityki, czyli aplikacja pełna zwięzłych wiadomości i podsumowania wydarzeń dnia.

Nowa aplikacja tygodnika ma za zadanie stać się najlepszą odpowiedzią na styl życia młodszych pokoleń. Należą do nich osoby przejawiające przede wszystkim przywiązanie i przyzwyczajenie do ekranów, a nie papierowych stron czasopism czy książek. Jak więc Polityka planuje dostosować się do takich realiów?

Fiszki Polityki to najważniejsze zdaniem redakcji informacje przedstawione w formacie… fiszek. Zapoznanie się z jedną fiszką ma nam zająć do 30 sekund. Obszerniejszy temat zostanie rozbity na kilka lub kilkanaście fiszek, z którymi zapoznamy się w kilka minut.

Nie gonimy za sensacjami. Chcemy lepiej zrozumieć rzeczywistość wokół nas i dzielić się tą wiedzą. Obiecujemy Ci poważne, mądre, angażujące treści w wygodnej fiszkowej formie.

Położono niemały nacisk na warstwę wizualną aplikacji. Przerzeucanie fiszek to bardzo fajna i miła dla oka animacja, nie ma najmniejszego problemu w obsłudze aplikacji jedną ręką. Każdemu z tematów przypisany jest konkretny stosmegafon umieszczony w prawym dolnym rogu ekranu. Skrywa on zestawienie najważniejszych wydarzeń ostatnich dni.

Po wybraniu konkretnej daty przechodzimy oczywiście do zestawienia kilku czy kilkunastu fiszek podsumowujących zdarzenia. Tygodnik słynie także z dłuższych artykułów i tych również nie zabraknie w aplikacji. Każdego dnia publikowane będą dwa takie teksty. Dodatkowo, aplikacja będzie nas powiadamiała na bieżąco o najistotniejszych wydarzeniach. Każdy z materiałów możemy wygodnie udostępnić innym

Pierwszy miesiąc korzystania z aplikacji jest zupełnie darmowy, lecz za kolejne będziemy musieli zapłacić – 9 zł za miesiąc lub 25 zł za kwartał. 30-dniowy okres próbny wydaje się być wystarczającym, by móc ocenić przydatność Fiszek Polityki. W tech chwili ikona aplikacji wylądowała na moim głównym ekranie i będę bardzo uważnie przyglądał się jej rozwojowi.

Od poprzedniej tego typu premiery upłynęło naprawdę sporo czasu. Doskonale pamiętam bowiem podjęte przez Agore i Newsweeeka próby przyciągnięcia młodych czytelników. Clou oraz wPunkt wciąż otrzymują nowe treści, ale ostatnie aktualizacje aplikacji pochodzą z października zeszłego roku, a twórcom wyraźnie brakuje (tymczasowo?) zapału na kontynuowanie i rozwijanie projektów.

Fiszki Polityki są jednak czymś innym. Nie znajdziemy tu jedynie skrótu nadchodzących wydarzeń czy tylko dłuższych tekstów (typu longform), na których przeczytanie raczej rzadko znajdziemy czas będąc w ciągłym ruchu. Postawiono na blokowe przedstawianie informacji co przyspiesza ich przyswajanie i jest po prostu komfortowe. Cieszy mnie doprowadzenie projektu do końca i dzisiejsza premiera aplikacji, bo właśnie takich inicjatyw potrzebuje skostniały polski rynek cyfrowej prasy.

Fiszki Polityki znajdziecie w Google Play oraz App Store.