Przeglądarki internetowe

Nowe narzędzie do przesyłania większych plików od Mozilli już dostępne dla wszystkich

Kamil Świtalski
11

Firefox Send to nowa usługa od Mozilli do przesyłania większych plików. Co ważne — jej twórcy dokonali wszelkich starań, by cały proces był tak bezpieczny, jak tylko się da.

Jeżeli jesteście internautami starej daty, to prawdopodobnie pamiętacie wszelkie możliwe kombinacje związane z przesyłaniem większych plików do znajomych. Większe paczki zdjęć, materiały wideo, czy inne dokumenty przy łączach 128 kbps potrafiły przesyłać się godzinami. Tworzyło się FTP, albo korzystało z bezpośrednich połączeń na IRC, bo... tak było najwygodniej. Później ceny serwerów zaczęły topnieć w oczach, a po drodze pojawiło się wiele usług oferujących łatwe przesyłanie dużych plików — w tym (nie)sławne Rapidshare czy Megaupload. Krajobraz w tym zdążył się zmienić nie do poznania, ale jeżeli regularnie wysyłacie większe pliki, to wierzę że doskonale znacie chociażby WeTransfer, prawda? To dziś do swojej listy warto dopisać kolejny adres — czyli najnowszą propozycję od Mozilli. Firefox Send wystartował już oficjalnie i dostępny jest dla każdego!

Firefox Send: łatwe dzielenie się plikami dzięki nowemu narzędziu od Mozilli

Twórcy Firefox Send obiecują bezpieczne przesyłanie plików z szyfrowaniem end-to-end. Użytkownicy którzy nie posiadają konta w usłudze mogą załączać maksymalnie 1 GB plików — po rejestracji limit ten zwiększa się do 2,5 GB. Co ważne — serwis już przy wrzutce pozwala ustalać limity, które mają dla niej obowiązywać. Te dotyczą ilości pobrań (1, 2, 3, 4, 5, 20, 50, 100) lub czasu, w którym link będzie aktywny (5 minut, godzina, 1 dzień, tydzień). Opcjonalnie możemy też ustawić ochronę hasłem, które stanowić będzie dodatkową warstwę zabezpieczeń w przypadku, gdyby link wpadł w niepowołane ręce.

firefox send

Po przesłaniu pliku naszym oczom ukazuje się karta odnośnikiem do plików i... to tyle, jeżeli chodzi o całą filozofię korzystania z Firefox Send. Narzędzie, podobnie jak w przypadku konkurencji, jest dziecinnie proste w obsłudze. Inna rzecz to taka, że nie za bardzo jest tam co komplikować. Odwiedzając stronę główną możemy później znaleźć listę przesłanych przez nas plików, gdybyśmy zawieruszyli link — pobrać go ponownie, albo zwyczajnie podejrzeć ile jeszcze mamy czasu / limitu pobrań, nim linki wygasną.

firefox send

Firefox Send to usługa, z której skorzystacie w... różnych przeglądarkach — nie tylko tych od Mozilli. Znajdziecie ją pod adresem https://send.firefox.com, chociaż już teraz wiemy, że za kilka dni pojawić ma się także specjalna, dedykowana jej, mobilna aplikacja. Ze względu na specyfikę systemu iOS — ta trafić ma wyłącznie na urządzenia z Androidem.

Mozilla — jak zawsze zresztą — przedstawiając swoją nową usługę sporo mówi na temat prywatności i tego, że dokonuje wszelkich starań, aby nasze dane były bezpieczne. Stuprocentowe bezpieczeństwo w sieci... no cóż, nie istnieje — ale patrząc na zestaw zabezpieczeń i ich ostatnie akcje, daję się przekonać, że naprawdę robią co tylko w ich mocy. Jeżeli na co dzień przesyłacie wrażliwe pliki — to warto dodać Firefox Send do zakładek, kto wie kiedy może się przydać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu