Bezpieczeństwo w sieci

[AKTUALIZACJA] Mozilla startuje z testami swojego VPN - podchodzi do tematu naprawdę poważnie

Kamil Świtalski
[AKTUALIZACJA] Mozilla startuje z testami swojego VPN - podchodzi do tematu naprawdę poważnie
9

Twórcy przeglądarek w ostatnich miesiącach masowo zaczęli swoim użytkownikom serwować wbudowane w nie VPNy. Kto śledzi temat, ten wie że dotychczas nie wyglądało to specjalnie bezpiecznie. Mozilla postanowiła do tematu podejść zupełnie inaczej niż jej rynkowi konkurenci. Zamiast prostych (i, co ważniejsze, darmowych) dodatków — postawiła na płatną usługę, której testy właśnie ruszyły. Oto Firefox Private Network VPN!

Firefox Private Network VPN: Mozilla podchodzi do VPNów nieco inaczej niż konkurencja

Firefox Private Network VPN jest przede wszystkim usługą płatną — i nawet chętni przetestowania wersji beta muszą liczyć się z wydatkami rzędu 4,99 dolarów miesięcznie (po oficjalnym starcie: będzie jeszcze drożej). Usługa napędzana jest Mullvad VPN, które szczyci się swoją polityką nie zbierania danych o aktywności swoich użytkowników. Nie uświadczymy tam również protokołów OpenVPN czy IPsec — wszystko działa w oparciu o znacznie szybsze i szyfrowane rozwiązanie, jakim jest WireGuard.

Zobacz też: Firefox mocny jak nigdy, ale Mozilla zwalnia pracowników. Co się dzieje?

Niestety, na tę chwilę nie ma możliwości sprawdzenia jak usługa działa w praktyce — przynajmniej na naszej szerokości geograficznej. Rozpoczęte właśnie testy Firefox Private Network VPN ograniczone są regionalnie do Stanów Zjednoczonych, ale na. oficjalnej stronie internetowej usługi można zapisać się na listę dzięki której dostaniemy wiadomość po tym, jak usługa będzie dostępna także dla nas. Na tę chwilę Firefox Private Network VPN dostępny jest na systemy Windows 10, Androida oraz Chromebooki — wersja dla Linuxa, iOS oraz macOS jest w przygotowaniu.

Zapowiada się ciekawie i jestem szczerze zaskoczony zupełnie odmiennym podejściem ze strony Mozilli, ale...  nie będę ukrywał: naprawdę mi się ono podoba. Czy uda mu się podbić serca użytkowników? Poczekamy, zobaczymy.

Aktualizacja 19.06

Mozilla poinformowała o zakończeniu zamkniętych testów usługi Firefox Private Network dla Androida, iOS, Windows i Chromebook. Firefox Private Network wciąż pozostaje w fazie bety, jednak tym razem publicznej. Z nowych rozwiązań VPN skorzystają, na ten moment, wyłącznie osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych. Dla nich dostępny jest plan na 5 urządzeń za jedną, stałą miesięczną opłatę w wysokości $4,99 (ok. 20 zł). Cena ta ma jednak ulec zmianie za jakiś czas, choć firma nie informuje, jak będzie wyglądał cennik w przyszłości. Mozilla obiecuje jednak, że już w najbliższym czasie ich narzędzie trafi do innych krajów — do zamkniętych testów zgłosiły się osoby z ponad 200 państw i firma wie, jak ważne jest bezpieczeństwo użytkowników na całym świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu