Bezpieczeństwo w sieci

Obchodzicie systemy bezpieczeństwa w pracy? Nie jesteście, niestety, jedyni

Albert Lewandowski
Obchodzicie systemy bezpieczeństwa w pracy? Nie jesteście, niestety, jedyni
5

Omijanie zabezpieczeń w pracy okazuje się być zaskakująco częste wśród pracowników. Z czego to wynika? Jak do tego dochodzi?

Niepokojące statystyki

Badanie przeprowadzone przez Cisco pokazało dobitnie, że pracownicy bardzo często starają się ominąć systemy bezpieczeństwa wdrożone przez firmę. Co ciekawsze, robią to po to, aby móc w ogóle wykonywać swoje obowiązki. W Hiszpanii przyznało się do tego aż 96% ankietowanych, ale to pokazuje bardzo dobrze skalę problemu i potencjalne zagrożenie dla wielu biznesów. Mimo wszystko wina za taki stan rzeczy leży po stronie samych pracodawców. Źle wdrożone systemy bezpieczeństwa, skomplikowane polityki oraz negatywny wpływ aplikacji związanych na działanie komputerów powodują, że wykonywanie jakichkolwiek zadań jest znacząco utrudnione. Często brakuje ujednoliconego systemu bezpieczeństwa, który działałby bez denerwowania nikogo.

Przeczytaj również: Tak Google dba o nasze wspólne cyberbezpieczeństwo.

Szefowa działu CISO Advisory w Cisco Security, Wendy Nather, powiedziała:

.

Zobacz też: Cyberbezpieczeństwo na tle RODO.

Jednocześnie sami użytkownicy zupełnie nie rozumieją, z jakimi zagrożeniami w świecie cyfrowym mogą się zmagać. Aż 20% uczestników badania Cisco nie było w stanie podać co najmniej jednego przypadku naruszenia bezpieczeństwa. Sami pracownicy zwracają uwagę przede wszystkim na proste i sprawne wykonywanie zadań. W sumie najlepiej może wyjść edukacja użytkowników poprzez symulację cyberataków. Myślę, że nawet wysłanie przez dział cyberbezpieczeństwa firmy maila z malware w załączniku byłby dobrą nauczką dla wielu osób.

Cyberbezpieczeństwo to przede wszystkim świadomi użytkownicy

Problemy z zabezpieczeniami zdarzają się w naprawdę wielu miejscach, a ostatnio do incydentu doszło nawet w samym Microsofcie. Niewątpliwie potrzebne są dwie rzeczy: uświadamianie użytkowników na temat cyberzagrożeń oraz wdrażanie sprawnie działających systemów bezpieczeństwa w firmie.

Sprawdź także: Jak bardzo Internet Rzeczy w Twoim domu może być niebezpieczny?

74% uczestników badania z Polski przyznał się do omijania systemów bezpieczeństwa w firmach. .

Co ciekawe, r.

Jak to wygląda u Was w pracy? Czy obchodzicie systemy bezpieczeństwa?

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu