Android

Firefox na Androida odkrywany na nowo. Ogromna aktualizacja już dostępna

Kamil Świtalski
Firefox na Androida odkrywany na nowo. Ogromna aktualizacja już dostępna
23

Firefox może nie ma tak silnej pozycji na rynku jak kilkanaście lat temu, ale wciąż ma swoje wierne grono użytkowników. I to niezależnie od platformy. Dlatego wśród Was prawdopodobnie też znajdą się miłośnicy przeglądarki od Mozilli — i jeżeli korzystacie z niej na Androidzie, czym prędzej powinniście zainstalować aktualizację. Bo nowa wersja Firefoxa na Androida to cały zestaw nowości, które prawdopodobnie ucieszą wszystkich na co dzień korzystający z tej przeglądarki!

 

Zupełnie nowy Firefox na Androida: najważniejsze nowości

Pasek adresu

Zmiany w najnowszej wersji Firefox na Androida są nie do przeoczenia. Przeglądarka doczekała się sporego przemeblowania w interfejsie: i na pierwszy plan wysuwa się prawdopodobnie zmiana pozycji paska adresu, który teraz umieszczony został przy dolnej krawędzi ekranu (wcześniej był na górze). Czy jest wygodniej czy nie — będziecie mogli tak naprawdę powiedzieć po kilku tygodniach, bo to żadna tajemnica, że najlepsza wersja wizualna każdego produktu to ta poprzednia. Mozilla — podobnie jak konkurenci — motywują takie przemeblowanie chęcią wygodniejszego korzystania z ich produktu. Zwłaszcza na urządzeniach z większymi ekranami, których pula powiększa się z każdym kwartałem. Pasek adresu w Firefox na Androida domyślnie jest na dole —- ale jeżeli bardzo wam ta opcja nie leży, spokojnie. Może wrócić na stare miejsce.

Tryb ciemny

Tryb ciemny może wydawać się hitem 2019, ale w 2020 wciąż nie wszystkie aplikacje nadrobiły zaległości w temacie. Firefox jest spóźniony (ale na pewno nie ostatni ;), ale nareszcie i tutaj można skorzystać z interfejsu w znacznie mroczniejszych barwach.

Wzmocniona ochrona przed śledzeniem

Wzmocniona ochrona przed śledzeniem w Firefoxie to opcja znana z komputerowego wydania przeglądarki. Teraz trafia także na smartfony i tablety. Prosta w obsłudze, dostępna dla każdego, ma skutecznie chronić przed skryptami śledzącymi w przeglądarce.

Wzmocniona ochrona przed śledzeniem chroni cię przed skryptami reklamowymi i analitycznymi, jak również przed skryptami kopiącymi kryptowaluty i zbierającymi dane o konfiguracji użytkownika. Firefox umożliwia zmianę poziomu ochrony ze Standardowej na Ścisłą (domyślna) lub na Własną.

Obraz-w-obrazie

Nazwa mówi sama za siebie. Tryb picture-in-picture nareszcie trafił do Firefoxa na Androida — i to naprawdę działa jak należy!

Kolekcje

W kwietniu Microsoft Edge przedstawił kolekcje, które okazały się znakomitym sposobem na porządek w przeglądarce. Tym razem podobna funkcja trafia także do Firefoxa na Androida — jeżeli często giniecie w dziesiątkach otwartych kart przy rozmaitych researchach, jestem przekonany, że docenicie tutejsze usprawnienia.

Rozszerzenia

Popularne rozszerzenia potrafiły być problematyczne w wydaniu mobilnym — wszystko to kwestia optymalizacji, do której teraz twórcy przeglądarki przykładają dużo większą wagę, więc powinno być znacznie lepiej. Chociaż nie liczyłbym na 100% zgodność.

Nowy Firefox na Androida już dostępny!

Najnowsza wersja przeglądarki Firefox na Androida jest już dostępna i czeka na pobranie (lub aktualizację) w Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu