Firefox

Mozilla udowadnia, że Firefox może być jeszcze szybszy i bezpieczniejszy

PK
Piotr Kurek
16

Mozilla udostępnia najnowszą odsłonę Firefoksa. Firma obiecuje, że ta wersja przeglądarki ma być zdecydowanie szybsza i bezpieczniejsza od swoich poprzedniczek, a nawet konkurencji. I to na wszystkich platformach — od Windowsa, poprzez Linuksa, a na macOS kończąc.

Pamiętam czasy, w których to Firefox królował na komputerach. Po każdej kolejnej instalacji Windowsa tylko raz korzystałem z Internet Explorer — by ściągnąć za jego pomocą Firefoksa. Przeglądarka w ciągu tych lat ewoluowała w ciężkie, a nawet mógłbym pokusić się o stwierdzenie — ociężałe narzędzie, które dawno przestało być tym, co pamiętam. Pracownicy Mozilli już jakiś czas temu podjęli się trudnego wyzwania, jakim było odchudzenie i znaczne przyspieszenie swojego flagowego produktu. Wraz z premierą Firefoksa Quantum przeglądarka zaczęła powoli wracać na właściwe tory. Dziś w sieci debiutuje Firefox w wersji 67, który, zdaniem twórców, jest o 80% szybszy niż wersja udostępniona rok temu. Oferować ma też jeszcze większe bezpieczeństwo dzięki implementacji dodatkowych narzędzi blokujących niechciane treści.

Zobacz też: Nie wydaje Ci się – dodatki w Firefoxie naprawdę przestały działać

Przyspieszenie działania nowego Firefoksa to w głównej mierze zasługa wprowadzenia rozwiązań nadających przeglądarce odpowiednie priorytety w działaniu. W zależności od sytuacji, aplikacja będzie monitorowała otwierane strony, uruchamiała najważniejsze skrypty, a te, które zaliczy do grupy najmniej istotnych, załaduje na samym końcu — taki zabieg ma pozwolić na sprawniejsze wczytywanie witryn i najważniejszych jej elementów. Szybsze działanie przeglądarki to także zasługa czyszczenia zawartości pamięci podręcznej z danych pochodzących z otwartych, ale nieaktywnych, kart. Jeśli Firefox zauważy drastyczne zwiększenie zużyca pamięci RAM, sam zdecyduje, które karty można wyzerować. Z chwilą powrotu do nich ponownie się załadują. Firefox 67 to także WebRender wykorzystujący karty graficzne do wyświetlania stron internetowych. W chwili obecnej z tej funkcji skorzysta ok. 5% użytkowników Firefoksa posiadających karty NVIDIA i system Windows 10, jednak Mozilla zapowiada systematyczne jej wdrażanie na większej grupie odbiorców.

Firefox 67 już dostępny na Windowsa, Linuksa i macOS

Nowy Firefox to także zmiany w bezpieczeństwie. W przeglądarce pojawiły się mechanizmy blokujące zbieranie informacji o konfiguracji, skrypty koparek kryptowalut, czy nowe rozwiązania dla przeglądania prywatnego. To między innymi możliwość aktywowania lub wyłączania konkretnych rozszerzeń, czy automatyczne uzupełnianie haseł i wypełnianie formularzy na stronach.

Pełną listę zmian wraz z ich opisem znajdziecie na oficjalnym blogu Mozilli.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: