Filmy

Filmy, które zdobyły najwięcej Oscarów w historii kinematografii

Weronika Makuch
Filmy, które zdobyły najwięcej Oscarów w historii kinematografii
Reklama

Statuetka Oscara jest obiektem pożądania wielu filmowców. Które filmy pobiły absolutne rekordy w walce o tę nagrodę?

Oscary 2019 odchodzą już w zapomnienie, fani kina zaczynają coraz intensywniej myśleć o przyszłorocznej gali rozdania nagród Akademii Filmowej. W historii kina zapisało się jednak kilka tytułów, które pozostaną w niej na zawsze. Rozbiły bank statuetek i od lat  nie przyjmują w swoje szeregi nikogo nowego. W 2016 roku La La Land miał zapewne w planach dołączyć do tego grona po otrzymaniu 14 nominacji, ale udało mu się zgromadzić tylko 6 statuetek. W oczekiwaniu na hit, który pobije nowe rekordy, przyjrzyjmy się oscarowym filmom, które królują od lat.

Reklama

Ben-Hur (1959)

To film nieco już zapomniany przez czas. Od premiery minęło przecież 60 lat! Ben-Hur to opowieść o wygnanym z kraju izraelskim księciu, który spotyka na pustyni Chrystusa. Dzięki naukom Jezusa życie głównego bohatera mocno się zmienia. Film zdobył 12 nominacji do Oscara, a nagród zdobył 11. Ominęła go tylko statuetka za najlepszy scenariusz adaptowany (wygrało Miejsce na górze). Nie bez powodu Ben-Hur dostał Oscara za najlepszy film.To naprawdę dzieło warte uwagi.

Titanic (1997)

Jedno z największych dzieł Jamesa Camerona, które do dziś zasługuje na wielką uwagę, chociażby przez sposób kręcenia go. W Titanica zainwestowano mnóstwo pieniędzy, co zdecydowanie się opłaciło. To w końcu jeden z filmów z największą liczbą Oscarów. Titanic zdobył 14 statuetek Oscara, nominowany był w 14 kategoriach. Wzruszająca opowieść o wielkiej miłości na statku, który spotkała tragedia, na zawsze pozostanie klasyką kina.

Władca Pierścieni: Powrót króla (2003)

To rekordzista wśród rekordzistów. W trakcie rozdania Oscarów totalnie zmiótł konkurencję. Władcę Pierścieni: Powrót króla nominowano w 11 kategoriach. Film zwyciężył w każdej z nich! Nieważne czy to najlepszy film, reżyser czy nagroda za najlepsze efekty specjalne. Konkurencja nie miała szans. Ostatnia część trylogii Władca Pierścieni na podstawie twórczości J.R.R. Tolkiena zaprezentowała widzom zjednoczone siły Śródziemia, szykujące się do bitwy, która miała odwrócić uwagę Saurona od podążających w kierunku Góry Przeznaczenia Hobbitów.

West Side Story (1961)

Nowoczesne spojrzenie na historię Romea i Julii okazało się wielkim hitem. West Side Story zdobyło aż 10 statuetek Oscara w tym m.in. Oscara za najlepszy film. Historie o miłości zawsze sprzedawały się bardzo dobrze, a ta produkcja nie jest wyjątkiem od reguły. Polecam dać filmowi szansę, jeśli jeszcze go nie widzieliście, bo zestarzał się naprawdę nieźle. A do historii wciąż możemy błogo wzdychać.

Angielski pacjent (1996)

To historia ciężko poparzonego pilota samolotu zestrzelonego przez Niemców nad Saharą. Mężczyzna trafia pod opiekę kanadyjskiej pielęgniarki. To wtedy zaczynamy poznawać jego przeszłość, obserwując przy okazji jak cierpi z powodu obrażeń. Kolejny romans, w którym zakochały się miliony. Rozdania Oscarów dla Angielskiego pacjenta okazały się łaskawie. Film zdobył aż 9 statuetek Oscara, a nominowany był w 12 kategoriach. Oscarowe filmy nigdy się nie nudzą, prawda?

Gigi (1958)

Kolejny staroć na liście. Paryż z przełomu wieków. Młoda Francuzka jest przygotowywana przez babcie i ciotkę do roli kochanki idealnej. Za sprawą uroku osobistego przyciąga do siebie przyjaciela rodziny, młodego magnata cukrowego. Miłość ponownie zwyciężyła. W filmie nie zabrakło również humoru, więc to znak, że nie tylko dramaty mogą być na szczycie. Film Gigi zdobył aż 9 statuetek Oscara w tym m.in. nagrodę za najlepszy film.

Ostatni cesarz (1987)

Nie tylko wielkie hity z Hollywood zdobywają prestiżowe nagrody. Ostatni cesarz to opowieść o Chinach. Po nieudanym samobójstwie cesarz Chin przybliża widzom historię swojego burzliwego życia. Ta produkcja w trakcie rozdania Oscarów zdobyła 9 statuetek w tym m.in. Oscar za najlepszy film. Opowieść zachwyciła nie tylko Akademię Filmową, ale i widzów na całym świecie, pokazując im, że chińskie kino ma swoją wartość.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama