Filmy

Superman to najpopularniejszy superbohater w historii. Jakie filmy o Kryptończyku mogliśmy do tej pory obejrzeć?

Paweł Winiarski
Superman to najpopularniejszy superbohater w historii. Jakie filmy o Kryptończyku mogliśmy do tej pory obejrzeć?
6

Nie pomylę się mówiąc, że Superman to najpopularniejszy komiksowy bohater w dziejach. Część oczywiście wskaże Batmana lub Spider-Mana, jednak to odziany w obcisły kostium Kryptończyk z powiewająca na plecach peleryną jest uosobieniem supermocy. Co ciekawe - mimo tego statusu nie doczekał się wcale dziesiątek filmów o sobie. Przyjrzyjmy się jakie filmy otrzymał.

Kim jest Superman?

Superman to tak naprawdę Clark Kent oraz Kal-El - wszystko zależy od tego, czy chcecie w nim widzieć mieszkańca Ziemi czy rodowitego Kryptończyka. Postać została stworzona przez Joe Shustera i Jerry'ego Siegela, a po raz pierwszy pojawiła się w magazynie Action Comics vol 1 #1 w czerwcu 1938 roku.

Komórki mieszkańców planety Krypton potrafią pochłaniać energię słoneczną naszego "ziemskiego" Słońca, które daje im specjalne moce (na Kryptonie słońce jest czerwone, a mieszkańcy planety nie mają żadnych mocy). Superman posiada nadludzką siłę i kondycję. Jest praktycznie niezniszczalny, ma między innymi oddech zamrażający, nadludzki słuch, węch, wzrok i intelekt. Potrafi również latać. Jego największą słabością jest natomiast promieniotwórczy pierwiastek z planety Krypton, czyli kryptonit.

Filmy o Supermanie

Superman

Po części kultowy już film z 1978, w którym w rolę Supermana wcielił się Christopher Reeve. Superbohater, który normalnie ukrywa się w skórze skromnego dziennikarza gazety Daily Planet musi zmierzyć się z Lexem Luthorem - pomysłowym złoczyńcą, który chce przejąć władzę nad światem.

Zobacz też: Najlepsze filmy o superbohaterach

Superman II

W 1980 roku film doczekał się kontynuacji pod tytułem Superman II. W bohatera ponownie wcielił się Christopher Reeve, tym razem jednak musi się on zmierzyć z trójką kryptońskich złoczyńców, na których czele stoi Generał Zod. Chyba nie muszę dodawać,  że cała trójka dzięki energii żółtego słońca dostaje moce identyczne jak Superman?

Superman III

W 1983 roku do kin trafił kolejny obraz z Reevem - Superman III. Tym razem jednak głównym przeciwnikiem superbohatera jest...on sam. Będąc pod działaniem dziwnego kryptonitu, dotychczasowy heros zaczyna zagrażać całej planecie.

Superman IV

Ostatni raz w rolę Supermana Christopher Reeve wcielił się w 1987 roku w Superman IV. Zakręcona względem poprzednich odsłon opowieść o próbach usunięcia przez Supermana całego arsenału nuklearnego na Ziemi. Jednak przebiegły Lex Luthor wykrada włos herosa, przymocowuje go do pocisku nuklearnego, a gdy ten "zestaw" uderza w słońca, powstaje Nuclear Man, którego zadaniem jest zabicie Supermana.

Zobacz też: Najlepsze filmy science-fiction

Superman: Powrót

Tym razem w rolę Supermana wcielił się Brandon Routh - wszyscy wiele obiecywaliśmy sobie po tym obrazie, jednak nie sprostał oczekiwaniom fanów. Bohater przez 5 lat poszukiwał pozostałości swojej rodzinnej planety Kryptyn (ta została zniszczona w wybuchy), postanowił jednak powrócić na Ziemię. Niestety jego ukochana Lois Lane ma już dziecko i męża, a Lex Luthor jest na wolności - i jak możecie się domyślić, ponownie zagraża planecie.

Człowiek ze Stali

Człowiek ze stali autorstwa Zacka Snydera prezentuje zupełnie inne podejście do tematu Supermana. Film z 2013 bardzo mocno skupia się na emocjach i rozterkach głównego bohatera, który dopiero odkrywa swoje moce. Niestety na Ziemię przybywa dawny wróg jego ojca, generał Zod, który zamierza zabić Supermana i zamienić planetę w nowy Krypton. Moim zdaniem bardzo dobry, trochę niedoceniony obraz z fantastycznymi zdjęciami i świetnym, ponurym klimatem. Do tego Henry Cavill świetnie wpasował się w rolę Supermana.

Batman v Superman : Świt Sprawiedliwości

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości z 2016 roku opowiada o konflikcie Batmana (Ben Affleck) i Supermana (Henry Cavill), można więc powiedzieć, że każdy z bohaterów dostał w obrazie około 50% czasu. Który z herosów wygra to starcie? I czy obu uda się je przeżyć? Zobaczcie sami - ostrzegam jednak, że wiele osób uznało ten obraz za bardzo rozczarowujący.

Superman (grany przez Henry'ego Cavilla) doczekał się również swojego istotnego cameo w Lidze Sprawiedliwości z 2017 roku, ale warto też w ramach ciekawostki wspomnieć o filmie Superman z 1948 roku, Atom Man vs. Superman z 1950 roku i Superman and the Mole Men z 1951 roku.

Bohater miał też swoje seriale - między innymi Nowe przygody Supermana nadawane w latach 1993-1997 oraz Tajemnice Smallville, które doczekało się aż 10 sezonów i opowiadało o młodym Clarku Kent'cie zanim jeszcze wskoczył w swój superbohaterski kostium czy trafił do Metropolis i rozpoczął karierę dziennikarza.

Superman doczekał się również całej masy filmów i seriali animowanych - tu polecam seans All-Star Superman z 2011 roku, Superman: The Last Son of Krypton z 1996 oraz Superman/Doomsday  z 2007 roku.

A który z filmów o Supermanie jest Waszym ulubionym?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu