Felietony

Filmy po polsku w iTunes - lista coraz dłuższa, lecz co z tego?

Konrad Kozłowski
Filmy po polsku w iTunes - lista coraz dłuższa, lecz co z tego?
16

Na bieżąco staram się kontrolować temat filmów z polską wersją językową w sklepie iTunes - jakby nie patrzeć, jest to przecież największy tego typu sklep na świecie. Ilość pozycji, w których dostępne są polskie napisy, dubbing lub nawet lektor rośnie każdego dnia co mnie niezmiernie cieszy. Zastanaw...

Na bieżąco staram się kontrolować temat filmów z polską wersją językową w sklepie iTunes - jakby nie patrzeć, jest to przecież największy tego typu sklep na świecie. Ilość pozycji, w których dostępne są polskie napisy, dubbing lub nawet lektor rośnie każdego dnia co mnie niezmiernie cieszy. Zastanawiające jest jednak to, czy nawet z większą ofertą iTunes Store w Polsce osiągnie sukces?

Gdy tylko dział z filmami stał się dostępny w naszym regionie, wiele osób zdecydowało się na zakup jednego z filmów tylko po to by "zobaczyć jak to jest". Przecież ten sposób dystrybucji nie tylko filmów, ale różnych innych multimediów jest dla ogromnej liczby osób zupełnie obcy. Jestem zwolennikiem cyfrowej dystrybucji, ponieważ zalet takiego rozwiązania jest naprawdę sporo, dodam jedynie, że nie uważam by dobrym pomysłem byłoby zastąpienie sklepami internetowymi typowych sklepów. Nie zmienia to jednak faktu, że w naszym kraju takie sklepy jak iTunes Store są niedoceniane, a wina wcale nie leży jedynie po stronie stojących za nimi firm.

iTunes Store jest wygodny szczególnie dla osób korzystających z produktów marki Apple, lecz nie tylko, bo przecież odtwarzanie zakupionych tam chociażby plików muzycznych możliwe jest w innych odtwarzaczach i urządzeniach. Skupiając się jedynie na ofercie filmowej nie można powiedzieć, że nie ma w czym wybierać. Jedyne co może odstraszyć potencjalnego klienta to cena, która rzeczywiście przy zdecydowanej większości pozycji jest po prostu "wzięta z kosmosu". The Avengers w wersji HD (720p) z polskimi napisami kosztuje 16,99 euro (niecałe 70 złotych) - taka sama cena widnieje obok filmu Piraci z Karaibów - Skrzynia Umarlaka z polską wersja lektorską (dlaczego widnieje tam okładka trzeciej części trylogii?). Dużo? Nie jest to mało - cena tego filmu na nośniku Blu-Ray jest niemal wszędzie tylko nieco wyższa. Śmiem twierdzić, że jest tak głównie z powodu takiego, a nie innego roku produkcji, ponieważ The Avengers na Blu-Ray średnio kosztuje około 100 złotych, czyli 3 "dyszki" więcej.

Możemy wchodzić w polemikę - nośnik Blu-ray oferuje rozdzielczość 1080p i zazwyczaj pewne dodatki zakulisowe, ale przecież w iTunes Store mamy iTunes Extra. Powyższe porównanie cen miało jedynie nakreślić obraz jak to naprawdę wygląda. Zdaję sobie jednak sprawę, że dyskusja na temat tego, co się lepiej opłaca nie ma najmniejszego sensu, bo tu chodzi o preferencje klienta, których są miliony. Podobna dyskusja towarzyszy przez cały czas e-bookom i jej koniec oddala się z każdym dniem, a efektów brak.

Rozumiem również, że mój punkt widzenia jest nieco inny niż od typowego potencjalnego klienta sklepu iTunes - mnóstwo osób nawet nie wie o jego istnieniu lub jedynie słyszało jego nazwę. Nie spodziewam się więc wielkiej rewolucji, nawet w momencie kiedy w iTunes dostępne będą polskie filmy czy pokaźna ilość produkcji zagranicznych z polską wersją językową - nasi rodacy uwielbiają posiadać coś materialnego/namacalnego, a dla większości z nich, kupiony i pobrany plik nie jest czymś takim. Pomijam już nawet takie zagadnienia jak potrzeba instalacji potrzebnego oprogramowania czy dokonywanie płatności przez Internet - te czynności przerosłyby niejednego chętnego. Zniechęca także potrzeba sprawdzania każdego filmu z osobna, czy posiada polską wersję czy nie - niewiele pozycji bowiem może pochwalić się jeszcze polskim tytułem.

Ja wstrzymam się jeszcze chwilę z zakupem filmu w iTunes - tym co mnie powstrzymuje to niewiedza, na temat tego, czy w przypadku wprowadzenia polskiej wersji językowej w pozycjach, które już nabyłem, będzie opcjonalna także dla mnie. Byłoby to logiczne, choć kto wie...

Źródło grafiki: TechNewsGadget.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

itunesitunes store