Felietony

Filip Michalak z Carpooling.com w specjalnym wywiadzie dla Antyweb o wspólnych dojazdach samochodem

Marcin Kamiński
Filip Michalak z Carpooling.com w specjalnym wywiadzie dla Antyweb o wspólnych dojazdach samochodem
Reklama

Carpooling to serwis działający w różnych miejscach świata, dając mieszkańcom wielu krajów jedną możliwość: umawiania się za pomocą strony www lub apl...

Carpooling to serwis działający w różnych miejscach świata, dając mieszkańcom wielu krajów jedną możliwość: umawiania się za pomocą strony www lub aplikacji mobilnej na wspólne przejazdy samochodem. O pomyśle, w który postanowił zainwestować Daimler, rozmawiamy z przedstawicielem polskiej wersji usługi - Filipem Michalakiem.

Reklama

- Na początek - czym jest carpooling i skąd wziął się pomysł na stworzenie serwisu internetowego związanego z tym zjawiskiem?

Samo słowo carpooling oznacza dosłownie wypełnianie auta. Innymi słowy, są to wspólne przejazdy autem, dzięki którym pasażerowie podróżują wygodnie i tanio, natomiast kierowcy za udostępnione miejsca w swoich autach mogą liczyć na dorzucenie się do kosztów paliwa czy bramek na autostradach. Sam serwis carpooling.pl jest częścią wiodącej w Europie sieci umawianych przejazdów carpooling.com, która miesięcznie przewozi milion osób. Na naszej stronie zarówno kierowca, jak i pasażer mogą w prosty sposób, za pomocą kilku kliknięć myszką, zaoferować wolne miejsca w samochodzie lub szukać miejsc w aucie. Każdy użytkownik może decydować, z kim chce podróżować, ile potrzebuje miejsca na bagaż, gdzie chciałby się spotkać, ile jest gotów zapłacić za przejazd itd. Staramy się, aby nasz serwis był dostępny dla każdego, dlatego można dodawać i przeglądać oferty przez tradycyjną przeglądarkę internetową, aplikacje mobilne (na Androida i iPhone’a) oraz przez aplikację na Facebooka. Jeśli chodzi o drugą cześć pytania, to pomysł na serwis był prozaiczny. Narodził się w głowach trzech studentów, którzy mieli dosyć płacenia wysokich kwot za tradycyjne środki transportu. Jeszcze podczas studiów, jedne z założycieli miał dziewczynę, która mieszkała w innym mieście. Niestety, jak wielu studentów, nie miał auta, żeby móc do niej dojeżdżać. Dlatego w każdy weekend zmuszony był kupować drogie bilety kolejowe. Pewnego dnia pomyślał: „Gdyby tylko była strona internetowa, która umożliwiałaby podobnym do niego osobom kontaktowanie się z kierowcami. Właściciel auta oszczędzałby na paliwie, a ja mógłbym dojechać wygodnie do mojej dziewczyny”. I właśnie w ten sposób narodziła się platforma carpooling.com.


- Jaki jest cel serwisu? Jakie są korzyści dla osób posiadających własne samochody i tych poszukujących transportu?

Obecnie na świecie jest ponad miliard samochodów. Wiadomo, że nie każdy chce lub może sobie pozwolić na posiadanie auta. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie mogą korzystać z tego środka transportu. Wychodzimy z założenia, że transport drogowy może być dostępny, tani oraz dawać radość. Cały czas pracujemy nad tym, aby podróże carpoolingowe były coraz bardziej tanie i wygodne dla pasażerów oraz kierowców. Jednocześnie dzięki wspólnym przejazdom, zmniejsza się ilość aut na drogach, co ucieszy rowerzystów, pieszych i innych kierowców. W kwestii bezpośrednich korzyści, jakie niesie carpooling, to na przykład kierowca oferujący miejsca w swoim aucie, może obniżyć wydatki na paliwo i swoje przejazdy, które często bywają regularne (np. co tydzień dojeżdża z Warszawy do Olsztyna do rodziny). Z kolei pasażer dostaje kolejny sposób transportu – tani i wygodniejszy niż autobus czy pociąg, gdyż jeśli porozumie się z kierowcą może dotrzeć „od drzwi do drzwi”. Wystarczy, że wyciągnie smartfona, sprawdzi oferty i może w ciągu 30 min siedzieć w aucie jadącym w jego kierunku. Co bardzo ważne – obydwie strony zyskują na tym, że oszczędzając, poznają nowych ludzi i to w bezpieczny sposób. Dzięki Facebookowi i naszemu systemowi ocen oraz profilom użytkownika, w których widać jak długo trzeba czekać na rezerwację auta, jakie oceny wystawili danemu kierowcy czy pasażerowi inny użytkownicy, zarówno kierowca i pasażer mogą bezpiecznie podróżować.

- Czy serwis carpooling.pl jest płatny?

Nie, korzystanie z naszego serwisu jest darmowe.

- Jakie są statystyki serwisu carpooling.pl?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że miesięcznie nasz serwis umożliwia przejazd ponad 1 mln osób w całej Europie, wierzymy, że jest to dobre narzędzie zarówno do krótkich przejazdów, jak i międzynarodowych podróży. Z roku na rok serwis carpooling.pl jest coraz bardziej popularny. W porównaniu z poprzednim rokiem zanotowaliśmy wzrost o ponad 300%! Wszystkie duże miasta, takie jak np. Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Kraków czy Warszawa, to miejsca, gdzie carpooling jest bardzo popularny. Z tym miast oraz nich odbywa się największa liczba przejazdów. Co nas jednak cieszy, to fakt, że również z mniejszych miast kierowcy odkrywają carpooling i również umieszczają ogłoszenia, np. przejazdów do pracy.

- Carpooling.com to nie tylko serwis internetowy, ale także aplikacja na urządzenia mobilne?

Zgadza się. Z myślą o użytkownikach, którzy chcą sprawdzić szybko i w każdym miejscu, czy w danym kierunku jadą jacyś kierowcy, przygotowaliśmy darmowe aplikacje na Androida i iPhone’a. W ten sposób jadąc z uczelni lub pracy do domu, można sprawdzić czy w piątek są wolne miejsca z Warszawy do Wrocławia i jeśli są – zarezerwować je! Również kierowca pracujący np. w Warszawie i wracający metrem do domu, może dodać na smartfonie ofertę przejazdu w piątek do Poznania, gdyż wraca na weekend do domu. Dziś 15% przejazdów oferowanych jest na naszej platformie właśnie za pomocą smartfonów i widzimy, że trend ten nadal rośnie. Wierzymy, że aplikacje mobilne są przyszłością transportu, znosząc dotychczasowe bariery i umożliwiając użytkownikom przemieszczać się jeszcze bardziej wydajnie. Dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym, zarówno planowanie podróży, jak i płacenie za nią online, jeśli użytkownik wybierze taką opcję, odbywają się prosto i szybko. Staramy się sprawić, żeby kierowca i pasażer nie odczuwali niedogodności związanej z dzieleniem podróży z innymi. W czasach, kiedy wszystkim nam zależy na ograniczeniu wydatków i wygodzie, rozwiązanie oferowane przez carpooling.pl sprawdza się idealnie. Zamiast jeździć samemu lub kupować auto, które następnie więcej czasu spędza zaparkowane pod domem, wystarczy dodać ofertę przejazdów, uzupełnić profil kierowcy swoim zdjęciem i zdjęciem auta, czekać na pytania pasażerów i oszczędzać.

- Jak w praktyce wygląda działanie carpooling.pl w Polce? Czy kierowcy z naszego kraju chętnie zabierają pasażerów?

Polska jest jednym z naszych największych i najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem w Europie. Kiedy startowaliśmy w marcu 2010 r., sytuacja była inna. Z każdym miesiącem jednak obserwowaliśmy, jak z zaciekawienia powoli użytkownicy przestawiają się na to, jak kolejną ofertą transportową na uczęszczanych przez nich trasach. Niektórzy mieli już w komórkach numery kierowców, których poznali przez carpooling.pl i w ten sposób podróżowali regularnie. Bardzo nas to cieszy, gdyż staramy się przekonać Polaków, że wspólne dojazdy do pracy czy na uczelnię autem, to wiele plusów: mniejsze korki, mniejsza emisja CO2 i oszczędności! Obecnie wraz ze wzrostem cen paliw oraz kosztów transportu widzimy zwiększony ruch w serwisie i większą ilość ofert. Jest to normalne, gdyż podobne sytuacje obserwujemy w całej Europie. Jeszcze jeden aspekt, mianowicie społeczny. Dla wielu osób nadal auto jest miejscem, w którym wolną przebywać sami. Jednak wraz z rosnącą ilością aut w Polsce i ich dostępnością, powoli stały się one po prostu środkami transportu. Tacy kierowcy nie mają takich problemów z udostępnianiem auta, bo wiedzą, że dzięki temu oszczędzają, a jeśli spróbowali już raz, to poznają nowych ludzi, którzy mogą okazać się mieć wspólnych znajomych z poprzedniej pracy itd. Mówiąc krótko: wychodzą ze świata internetu, gdzie się poznali, do świata realnego i to na takich warunkach, jakie akceptują obydwie strony.

Reklama


- Jaka jest dokładna liczba osób w Polsce korzystających z wspólnego transportu za pośrednictwem carpooling?

Z uwagi na międzynarodowy charakter naszego serwisu i fakt, że wiele osób korzysta np. z platformy carpooling.pl szukając przejazdów we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Austrii, że trudno jest nam to jednoznacznie określić. Widzimy jednak, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowaliśmy ponad trzykrotny wzrost popularności naszej platformy. Bardzo nas to cieszy i pokazuje, że coraz więcej osób przekonuje się do tego sposobu podróżowania.

Reklama

- Co planujecie zrobić, aby carpooling był w Polsce popularny?

W najbliższym czasie planujemy kontynuować dotychczasowe działania, czyli współpracę z miastami i organizacjami pozarządowymi. Będziemy także współpracowali ściślej z festiwalami muzycznym, jak Przystanek Woodstock czy Tauron Nowa Muzyka i eventami technologicznym, jak Blog Forum Gdańsk czy Internet Beta w Rzeszowie. Chcemy rozwijać nasze projekty tak, aby służyły one ludziom do lepszego, szybszego oraz bardziej ekonomicznego i ekologicznego sposobu podróży zarówno w między miastami, jak i w miastach. Żeby również osoby dojeżdżające do pracy w mieście mogły w ten sposób podróżować. Nadal będziemy pracowali nad rozwojem naszych aplikacji mobilnych na Androida i iPhone’a. W ten sposób będziemy starali się przekonać ludzi do tego, że wspólne podróże przy wykorzystaniu technologii nie muszą być uciążliwe. Chcemy, aby użytkownicy widzieli, że mogą szybko, tanio i wygodnie podróżować – oszczędzając dzięki carpoolingowi czas i pieniądze.

- Czy to trend tylko dla młodych?

Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem carpooling cieszy się obecnie wśród młodych ludzi. To oni pokazują reszcie, jakie rzeczy są popularne. W dzisiejszych czasach, kiedy podróże zagraniczne są czymś naturalnym, to właśnie młodzi ludzie, którzy podróżują po Europie Zachodniej widzą, że carpooling to zupełnie normalny sposób na podróże na Zachodzie, gdzie ceny biletów kolejowych czy autobusowych są o wiele droższe niż w Polsce. Czasami również nie mogą sobie pozwolić na kupno i utrzymanie auta, a czasami tego po prostu nie chcą. Chcą jednak korzystać z samochodu wtedy, gdy tego potrzebują. Ma to być proste, tanie i wygodne rozwiązanie. I to właśnie staramy się im dostarczyć. Nie mniej jednak również osoby w wieku 40-50 lat także korzystają z carpoolingu. Są to często osoby, które również sprawdziły ten system w praktyce w Europie Zachodniej. Zarówno młodsi, jak i starsi coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do carpoolingu – uzupełniają profile o zdjęcia swoje i swoich aut (jeśli są kierowcami), piszą jakiej muzyki słuchają w trasie, korzystają z systemu rezerwacji miejsc i oceniają się wzajemnie.

- Osobiście chcąc skorzystać z serwisu carpooling.pl miałbym obawy o to, kogo zabieram do własnego samochodu. Jak można rozwiać takie wątpliwości?

Jak wspominałem krótko wcześniej, dzięki systemowi rezerwacji, zanim nawet wsiądziemy do auta, wiemy już bardzo dużo o osobie, z którą będziemy podróżowali. Użytkownik widzi system ocen oraz komentarze na temat danego kierowcy czy pasażera. Znajdziemy tam takie uwagi, jak to czy dany kierowca jeździ szybko lub czy robi przystanki, lub czy pasażer jest chętny do rozmowy itp. Można również wyszukiwać przejazdy jedynie od uwierzytelnionych kierowców, czyli takich, którychtożsamość potwierdził serwis carpooling.pl. Ponadto wiemy, że kobiety stanowią bardzo liczną grupę wśród naszych użytkowników i mamy dla nich specjalną opcję, dzięki której mogą one wyszukiwać jedynie przejazdów z innymi kobietami. Stworzone przez nas profile kierowców pozwalają dodać również zdjęcie auta, numer rejestracyjny pojazdu w celu jeszcze szybszej identyfikacji ich przy spotkaniu. Dodatkowo, widzimy ile czasu przeciętnie zajmuje danemu kierowcy potwierdzenie rezerwacji, czy jest aktywnym użytkownikiem serwisu itd. No i jest oczywiście wtyczka do Facebooka, czyli każdy może dodać swój profil na tym portalu, dzięki czemu widzimy czy wśród jego lub jej znajomych, nie ma kogoś, kogo znamy, czym się interesuje itd. Staramy się, aby zarówno kierowca, jak i pasażer czuli się bezpiecznie, dlatego oferujemy im pełen wachlarz możliwości pozwalających to bezpieczeństwo zwiększyć.

- Na stronie www napisaliście o wielu znajomościach zawartych dzięki wspólnym dojazdom do pracy, a nawet o ślubach - czy carpooling.pl to coś w rodzaju serwisu społecznościowego? Czy kierowcy nie mogą umawiać się na wspólne przejazdy na Facebooku?

Facebook w dzisiejszych czasach stał się platformą do wszystkiego. Pomimo głosów krytycznych, czy tego chcemy czy nie jest elementem krajobrazu dzisiejszego społeczeństwa. Jeśli kierowcy i pasażerowie będą umawiali się właśnie tam na wspólne przejazdy, to i tak dobrze, bo jak powiedziałem wcześniej staramy się promować carpooling i ideę wspólnych podróży. Dla niektórych to wystarczy, inni, którzy szukają więcej bezpieczeństwa, więcej opcji pozwalających opisać swój przejazd, auto czy siebie, wybiorą carpooling.pl. U nas w serwisie znajdą różne możliwości zapłaty za przejazd, będą mieli pewność rezerwacji miejsca w aucie, pewność zapłaty za przejazd itd. Te wszystkie możliwości dajemy kierowcom i pasażerom, żeby byli zadowoleni z tej formy podróży w 100 proc. Kiedyś napisał do nas użytkownik Paweł, napisał kiedyś do nas tak: dzięki carpoolingowi poznaje się tyle nowych ludzi i słyszy tyle ciekawych historii, że zanim się obejrzysz, najdłuższa podróż zdaje się trwać tylko chwilę. Zanim dojechałem z Monachium do Budapesztu, a jest to 7h podróż, znałem już wszystkie najlepsze miejsca do zobaczenia na miejscu. Czasami bywa również tak, że poznający się ludzie, zakochują się w sobie. My wiemy, o co najmniej
16 małżeństwach, które pisały do nas i dziękowały, że poznali się w czasie podróży.

- Na czym zarabia carpooling.com?

Przede wszystkim zarabiamy na operacjach finansowych przeprowadzanych przez system rezerwacji oraz na reklamach. Ponadto sprzedajemy rozwiązania dla firm, które chcą zaoferować swoim pracownikom możliwość wspólnych dojazdów. Dodatkowo jednym ze źródeł jest także dzielenie się zyskami z przewoźnikami, np. z siecią Eurolines czy niemieckimi kolejami - Deutsche Bahn.

Reklama

- Jaki są plany rozwoju? Jak Wasz serwis ma wyglądać za kilka lat? Gdzie widzicie szanse i zagrożenia dla rozwoju biznesu?

Obecnie koncentrujemy się na trzech kluczowych kwestiach: poprawienie naszej oferty produktowej, zwiększenie obsługi klienta oraz umożliwienie carpoolingu użytkownikom w różnych częściach świata (m.in. w USA). W przypadku takiej usługi jaką są wspólne przejazdy, głównym aspektem jest osiągnięcie masy krytycznej w postaci nowych użytkowników oferujących przejazdy. Dzięki temu nowi użytkownicy mają szansę na znalezienie dla siebie idealnych przejazdów na uczęszczanych trasach. W chwili obecnej codziennie w naszej bazie dostępnych jest 750 tys. ofert, jednak nasze plany są jeszcze bardziej ambitne. Chcemy, żeby w przyszłości carpooling stał się tak prostym i przewidywalnym system transportu. Takim samym, jak obecnie rozkład jazdy autobusów czy pociągów. Dlatego nadal będziemy pracowali nad ulepszeniem rozwiązań mobilnych w carpoolingu oraz na zaoferowaniu użytkownikom oferty przejazdów do pracy w obrębie jednego miasta.

- Dziękuję za rozmowę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama