Gry

Fifa za darmo? Zagraj w otwartą betę Fifa World

Konrad Kozłowski
12

Seria Fifa to jedna z najpopularniejszych gier na całym świecie, dlatego EA Sports prezentuje kolejną edycję darmowej wersji gry. Po trzech odsłonach Fify Online nadszedł czas na Fifa World i choć nie jest to gra idealna (nadal faza beta), to zabawa jest całkiem niezła. Tym bardziej, że za darmo....

Seria Fifa to jedna z najpopularniejszych gier na całym świecie, dlatego EA Sports prezentuje kolejną edycję darmowej wersji gry. Po trzech odsłonach Fify Online nadszedł czas na Fifa World i choć nie jest to gra idealna (nadal faza beta), to zabawa jest całkiem niezła. Tym bardziej, że za darmo.

Jestem wieloletnim fanem produkcji EA Sports, która od samego początku przekonuje mnie do siebie bardziej niż Pro Evolution Soccer. Historia Fify to historia wzlotów i upadków, ale nie można zaprzeczyć faktom, iż ostatnie wydania gry są po prostu świetne. Nie piszę tego, jako ekspert w dziedzinie gier komputerowych, lecz jako zwykły gracz, który dość regularnie lubi przysiąść z padem w ręce i rozegrać kilka spotkań. Wszystkich zalet najnowszej Fify (14) nie można docenić nie posiadając jednej z konsol nowej generacji, a biorąc pod uwagę fakt, że jestem bardziej zainteresowany Xboxem One niż PS4, to przyjdzie mi jeszcze na to zaczekać do momentu premiery "piętnastki".

W międzyczasie sięgnąć też możemy po polską betę Fifa World, którą otwarto tuż przed weekendem. W grze możemy usłyszeć głosy Dariusza Szpakowskiego i Włodzimierza Szaranowicza, którym zdarzają się jednak naprawdę zauważalne wpadki (przy stanie 1:0, usłyszałem zapowiedź dogrywki z powodu remisu). Do wyboru mamy kilka trybów gry, między innymi Ultimate Team, w którym tworzymy własną drużynę; Turniej Jednego Gracza, gdzie rywlizujemy z prawdziwymi klubami i wygrywamy nagrody, odblokowujemy kolejne turnieje; Sezon Online to szansa na pojedynek online z innymi graczami. Jak przystało na serie Fifa do naszej dyspozycji jest ponad 600 zespołów z 31 lig z całego świata, a wśród nich znajdziemy naturalnie naszą Ekstraklasę i reprezentację narodową.

Kwestie techniczne niestety nie prezentują się już tak optymistycznie jak powyższe możliwości. Według zapewnień EA Sports gra powinnna umożliwiać płynną rozgrywkę nawet na komputerach "średniej klasy", lecz podobnie jak inni gracze zauważyłem, że Fifa World jest znacznie gorzej zoptymalizowana, aniżeli jej "pełnoprawny" odopowiednik Fifa 14, dlatego ni z tego, ni z owego potrafią zdarzyć się (delikatne) przycięcia, czasem wypaczając wynik meczu. Do gry wymagane jest oczywiście konto Origin i połączenie z Internetem, co umożliwi nam także na konwersacje przy użyciu wbudowanego w Fifę komunikatora i dzielenie się materiałami/osiągnięciami z gry na serwisach społecznościowych. Czasem jednak serwery EA są niedostęnpne, więc wybór typu rozgrywki zostaje znacznie ograniczony. Nie zabrakło również stałego elementu systemu F2P, czyli mikropłatności, ale możemy bawić się równie dobrze bez nich.

Obecnie zdziwić może brak opcji sterowania jedynie za pomocą klawiatury, ponieważ domyślnie wykorzystać do tego musimy klawiatury i myszki. Z gry w taki sposób zrezygnowałem po pięciu minutach (czasu gry, nie tych rzeczywistych) i błyskawicznie podłączyłem pada. Co prawda nie można jak na razie skonfigurować działania przycisków według własnego uznania, lecz domyślne ustawienia są akurat właśnie tymi, na których zazwyczaj grywam. Sterowanie przy użyciu klawiatury ma stać się możliwe już pod koniec marca i z całą pewnością do tej chwili wielu graczy będę musiało wstrzymać się z rozpoczęciem sezonu.

Wszystkie opisanej powyżej zarzuty, błędy i niedociągnięcia należy rozpatrywać przez pryzmat faktu, iż Fifa World jest obecnie w fazie beta, a większość ze zgłaszanych zarzutów powinan być poprawiana w miarę na bieżąco. Już teraz jednak można naprawdę wciągnąć się w grę i to zupełnie za darmo.

Zarejestrować się i rozpocząć grę możecie na oficjalnej stronie Fifa World.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

F2Pdarmowe gryfifa