Pioneers Festival to dwudniowe wydarzenie w Wiedniu (29-30.10) dotyczące przedsiębiorczości, technologii i nauki - przyciągające branżę IT i startupy z Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku uczestniczyło w nim ok. 3000 osób. Autorem wpisu jest Maciej Chmielowski. Ja na Pioneers Festival do...
Pioneers Festival to dwudniowe wydarzenie w Wiedniu (29-30.10) dotyczące przedsiębiorczości, technologii i nauki - przyciągające branżę IT i startupy z Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku uczestniczyło w nim ok. 3000 osób.
Autorem wpisu jest Maciej Chmielowski.
Ja na Pioneers Festival dostałem się dzięki Twilio, które rozdawało bilety dla wybranych startupów. Zadanie polegało na wysłaniu zgłoszenia i uzasadnienia mailem. Potraktowałem to jak standardowy “sales pitch” startupu. Po wysłaniu zgłoszenia które składało się z krótkiej, punktowanej prezentacji projektu: klient, problem, rozwiązanie, korzyść, rynek, zespół otrzymałem następnego dnia potwierdzenie kwalifikacji (dzięki Susanna i dzięki Twilio!).
Startupy
Wiele mógłbym napisać o konferencji - skupię się na powiedzeniu o wybranych startupach, technologiach i ciekawostkach.
Na korytarzach Pioneers Festival pojawiły się m.in.: firmy wykorzystujące technologię Oculus Rift w zastosowaniach komercyjnych, Bankomat Bitcoin o nazwie cofinity, torby i plecaki z bateriami słonecznym - SunBag, robot kontrolowany dłonią za pomocą czujnika ruchu, oraz kilka rozwiązań wykorzystujących rozpoznawanie ruchu do sterowania, aplikacja do zbierania opinii (feedbacku) na temat np. wydarzeń - Honestly, producent dronów (o udźwigu do 40kg), aplikacja Mediaworks tworząca cyfrowe magazyny. Przedstawię kilka wybranych, które zwróciły szczególnie moją uwagę.
Aeromobil - zdecydowany hit i numer 1 przedmiot zainteresowania uczestników konferencji. Latający samochód będący w fazie działającego prototypu. Oficjalny start tego produktu nastąpił właśnie na konferencji Pioneers Festival 2014. Jestem pod niesamowitym wrażeniem produktu, choć muszę zauważyć, że powiedzenie, że produkt “wystartował” jest dosłowne i dla mnie nieco przesadzone. Żeby przejść do produkcji czy też używania w praktyce przez końcowych klientów minie jeszcze wiele lat. Nie umniejsza to jednak dużego wyczynu założycieli. Pracowali przez ponad 25 lat (!) nad tym marzeniem. W ciągu ostatnich 10 miesięcy uczynili bardzo duży postęp w szczególności przechodząc od prototypu wyglądającego jak kokpit rosyjskiej rakiety kosmicznej do nowoczesnego wnętrza przypominającego samochód przyszłości.
Założyciele nie wyjawili ceny końcowej, podzielili się jedynie stwierdzeniem, że będzie to cena odpowiadająca połączeniu niesamowitego sportowego samochodu (typu roadster), z małym samolotem (jak Cessna). Nieco więcej dowiedzieliśmy się na temat łatwości obsługi. Został on określony jako bardzo łatwy. Czas instruktażu potrzebny do uzyskania uprawnień ma być nie większy niż 40 godzin. Niestety nie doświadczyliśmy startu i lądowania na żywo (oczywiście nie było na to warunków), jednak filmy zaprezentowane przez założycieli pokazały łatwość startu i lądowania np. na łące. Inne zakomunikowane zalety tego produktu to fakt iż tankuje on zwykłe paliwo samochodowe, koszty jego utrzymania są wielokrotnie niższe od samolotu - porównywalne raczej z samochodem (garażowanie zamiast hangaru).
Film na YouTube (film po kilku dniach od publikacji zanotował już niemal 3 miliony odsłon, jest już pokazywany w mediach mainstreamowych - widziałem go m.in. w Teleekspresie :) ).
Interaktywny stół muzyczny - Nie tyle zaawansowane, co raczej sprawiające masę frajdy rozwiązanie. Zobaczcie poniżej mój filmik.
Visiobike - Nowoczesny rower z silnikiem elektrycznym, tylną kamerą, GPS-em i autorską elektroniką - łączący się przez Bluetooth ze smartfonem, na którym aplikacja Visiobike wyświetla parametry jazdy.
Startupy z Telekom Austria Group. Korporacje takie jak m.in. Konica, Telekom Austria widzą potencjał startupów i z powodów wizerunkowych, ale też z chęci nadążenia za rozwojem nowych technologii prezentują się na konferencjach startupowych takich jak Pioneers. Interesują się pomysłami związanymi z ich modelem biznesowym, ich produktem - potencjalnie uzupełniających go, pozwalających na wprowadzenie rozwiązania komplementarnego. Telekom Austria Group pokazał na swoim stoisku produkty startupów wspieranych przez grupę. Przykładem jest M2M - wspomagane (nie użyję tu słowa inteligentne bo byłoby to nadużycie) gniazdko elektryczne. Pozwala na śledzenie poboru energii, zdalne włączanie / wyłączanie urządzeń w domu, monitoring temperatury i hałasu w pomieszczeniu za pomocą smartfona.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków w której wsadem do bębna są zwykłe plastikowe nakrętki z butelek. Osadzone na nich bakterie filtrują wodę. To rozwiązanie podobne do tego stosowanego w filtrach akwarystycznych wyższej klasy. Dostępne są modele pozwalające na obsługę małych gospodarstw 3-4 osobowych aż do większych oczyszczalni na kilka tysięcy osób.
Mira - aplikacja pomagająca w rekonwalescencji w bardziej efektywny i zabawowy sposób - motywuje rekonwalescenta do działania.
Coinfinity - Nie zabrakło popularnych tematów takich jak bitcoiny - na zdjęciu bankomat bitcoinów - coinfinity.
Konkurs dla startupów
Opiszę w skrócie tylko finałową ósemkę.
Startupy, które dotarły do finałowej ósemki to:
- BRCK (@brcknet) - samozasilane urządzenie wifi działające w 140 państwach (globalny SIM card), pozwalające na podłączenie do 20 urządzeń.
- Robo (@start_robo) - inteligentny robot edukacyjny uczący dzieci robotyki.
- Tag&Find - bezprzewodowe urządzenie pozwalające na śledzenie rzeczy prywatnych.
- Mimo (@_mimi_io) - inteligentny system dla osób z problemami ze słuchem wspomagający słyszenie - składający się m.in. z algorytmów i profili dostosowujących się do otoczenia.
- Oradian (@OradianHQ) - system mikrofinansowy w chmurze (SaaS) zawierający m.in. mobilne aplikacje - pozwalający na zwiększanie efektywności dla instytucji finansowych m.in. na dostęp dla ludności Afryki do mikropożyczek.
- Owlin (@owlin) - system wyciągający dane z Social Media w tym Facebooka, Twittera i innych źródeł newsów w użyteczne dane, podający je w sposób ułatwiający podejmowanie decyzji biznesowych.
- Opto Force (@OptoForceLtd) - statup pracujący nad interakcją człowiek - maszyna w szczególności w dziedzinie protez.
- Crate (@CratelO) - łatwo skalowalna technologia bazodanowa pozwalająca na wysoką dostępność, pracująca pod dużym obciążeniem, pozwalająca na obsługę olbrzymich ilości danych w czasie rzeczywistym, nie w paczkach.
Zwycięzca Pioneers Startup Chalange.
Zwycięzcą został Oradian - za to, że w największy sposób zmienia świat. Oradian pokazał płacących klientów - setki tysięcy końcowych klientów aplikacji (trakcję, która była jedną z najbardziej pożądanych cech startupu komunikowanych na konferencji) i ambitną wizję wzrostu oraz doświadczony zespół założycielski. Co ciekawe i ważne Oradian pobiera opłaty od instytucji finansowych proporcjonalnie do liczby końcowych użytkowników - klientów banku korzystających z aplikacji. W ten sposób firma płacąca za dostęp do Oradian wydaje tylko część zaoszczędzonych już dzięki aplikacji pieniędzy. Zmniejszenie kosztów osobowych i infrastruktury do obsługi klienta oraz zwiększenie jakości obsług - dostępności, pewności korzystania z usług - to główne korzyści jakie komunikuje bankom Oradian.
Polskie akcenty.
W startup chalange (TOP 50) znalazł się jeden polski startup - EcoisMe, pozwalający na łatwą optymalizację zużycia energii w gospodarstwie domowym. Oszczędności mogą sięgnąć 30%. Aplikacja identyfikuje każde nawet najmniejsze urządzenie w domu i pokazuje jego zużycie energii. EcoisMe składa się z nadajnika, odbiornika i aplikacji pozwalającej na monitoring i kontrolę zużycia.
Na scenie Roasted (przedstawiciele startupu prezentowali pomysł przed ekspertami i zbierali od nich krytykę) ponadto zobaczyliśmy Elimi - aplikację mobilną do flirtowania opartego o zabawę, a w sali spotlight (warsztatowej) skrócony kurs od Estimote - wprowadzenie do Internet of Things i wykorzystania technologii beaconów. Na korytarzu natomiast zobaczyliśmy prezentację technologii (Innovation Teleport z Poznania) - połączenia skanowania 3D z augmented reality. Na ekranie tabletu z kamerą skierowaną na poniższy baner można było zobaczyć osoby zeskanowane wcześniej specjalnym skanerem - w tym m.in. zbliżać, obracać postać 3D.
Dwa dni w Wiedniu to niezwykle intensywne doświadczenie. Nie sposób wykorzystać je w całości - każdy z uczestników musiał wybrał coś dla siebie - poznawanie startupów i nowych technologii lub pozyskiwanie wiedzy z Pioneers Academy lub nawiązywanie kontaktów biznesowych z innymi uczestnikami lub przedstawianie swojego pomysłu potencjalnym inwestorom. Kolejna edycja konferencji odbędzie się w maju 2015, a bilety w przedsprzedaży dostępne są już teraz. Serdecznie polecam i zachęcam do udziału!
Kilka słów o mnie
Jestem marketerem, sprzedawcą, startupowcem z Krakowa. Pomagam startupom rosnąć, sprzedawać, rozwijać produkt, wspieram je consultingiem i szkoleniami. Na konferencję Pioneers Festival pojechałem jako członek zespołu MotoIT. MotoIT to platforma SaaS do zarządzania wypożyczalnią aut, połączona z agregatorem i porównywarką ofert wypożyczalni. MotoIT pomaga wypożyczalniom ograniczać koszty operacyjne, oszczędzać czas potrzebny na zarządzanie firmą i zwiększać sprzedaż dzięki dodatkowym rezerwacjom z agregatora oraz sieci partnerskiej. Osobom wypożyczającym auta oferuje zaś narzędzie pozwalające sprawdzać aktualną realną dostępność samochodów w wypożyczalniach i wybór najlepszej oferty spośród dostępnych w systemie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu