Startups

Stadion Narodowy od dziś stanie się centrum narodowej przedsiębiorczości

Grzegorz Ułan
Stadion Narodowy od dziś stanie się centrum narodowej przedsiębiorczości
Reklama

Taki dość optymistyczny przekaz płynął dziś z każdej strony na spotkaniu na Stadionie Narodowym, gdzie Prezes PL.2012+, Tomasz Półgrabski podpisywał u...

Taki dość optymistyczny przekaz płynął dziś z każdej strony na spotkaniu na Stadionie Narodowym, gdzie Prezes PL.2012+, Tomasz Półgrabski podpisywał umowę z Dariuszem Żukiem, prezesem Polski Przedsiębiorczej, występującym w imieniu Business Link.

Reklama

Może w celu wyjaśnienia, co do stron tej umowy. Stadion Narodowy, to już wiemy, nasz symbol narodowy, miejsce cudu i historycznego zwycięstwa nad Niemcami, to przesłanie wielokrotnie również powtarzano oraz właściciel olbrzymiej powierzchni, którą to w ramach tej umowy udostępnią polskim startupom, by w ten sposób stać się największym akceleratorem biznesu w Polsce. Porównywalnym z Google Campus, który również ma powstać w Warszawie. Mówimy tu o dużej przestrzeni dla powierzchni biurowej, rzędu 5 tysięcy metrów kwadratowych.


Businsess Link natomiast to polska sieć akcelatorów biznesu w 9 lokalizacjach w Polsce: Warszawa, Kraków, Gdańsk Poznań, Wrocław, Toruń, Katowice, Szczecin i Lublin, gdzie mogą i rozwijają się polskie startupy. Na prezentacji zaprezentowano 10 najlepszych startupów w rankingu TOP10 Business Link, by pokazać, że coś się naprawdę zaczynać dziać na naszym rodzimym rynku innowacyjności, która doceniana już jest na całym świecie. Stadion Narodowy ma być tego przypieczętowaniem i początkiem ekspansji polskich biznesów na zagraniczne rynki.


Nie było jakiejś punktacji czy miejsc w rankingu, krótko wspomniano o nich wszystkich po kolei. Część z nich dobrze jest Wam znana, bo wielokrotnie pisaliśmy o niektórych pozycjach (śródtytuły są "klikalne").

Saule Technologies


Jedna z pierwszych firm na świecie, która pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów (materiałów pochłaniających światło i wytwarzających w ten sposób energię). Pracuje nad powstaniem elastycznego, półprzezroczystego ogniwa, które z łatwością będzie można łączyć z produktami obecnymi na rynku. Np. tablet, którego ekran zostanie pokryty perowskitem, będzie zdolny do samodzielnego doładowania baterii.

Reklama

Cooklet


Platforma społecznościowa, gdzie można dzielić się przepisami, opiniami, gdzie w jednym miejscu możemy znaleźć ulubione przepisy i spotkać innych miłośników gotowania.

InPay


Reklama

Startup umożliwiający bezpieczne i tanie płatności elektroniczne bitcoinami.

Materialination


Jedna z najsilniejszych marek związanych z drukiem 3D w Polsce, z sukcesami działająca na wielu płaszczach związanych z tą technologią druku. Startup przyczynia się do popularyzacji technologii druku 3D w Polsce.

Qpony


Startup stworzył najpopularniejszą zniżkową aplikację mobilną w Polsce.

Brand24


Narzędzie monitoringu Internetu i mediów społecznościowych. Pozwala na poznanie i zrozumienie opinii Internautów na temat wskazanych firm, marek, czy produktów.

Intelclinic


Pierwsze na świecie narzędzie pozwalające na przystosowanie się do polifazowego trybu snu. Umożliwia poznanie okresów odpoczynku, dzięki czemu można wybrać najefektywniejszy cykl snu. Celem jest zapewnienie użytkownikom możliwości badania jakości swojego snu.

Reklama

Vintom


Darmowe narzędzie zmieniające każdego biernego odbiorcę materiału wideo w zaangażowanego klienta.

Sidly


Inicjuje rozwój telematyki medycznej w Polsce i Europie. Startup jako jeden z pierwszych organizacji zajmuje się kompleksowo diagnostyką medyczną na odległość.

Hojo.pl


Ogólnopolska sieć autoryzowanych firm sprzątających, w której każdy łatwo znajdzie interesujące go usługi sprzątania i firmę sprzątającą. To też największa sieć ekip sprzątających oraz darmowa wyszukiwarka najlepszych usług sprzątania.

Na koniec zaprezentowano jeszcze wizualizację przyszłych biur. Na jednym ze zdjęć widzimy również kącik dla dzieci. Tak, to również będzie dostępne dla korzystających z tych przestrzeni, odejdzie więc też konieczność odprowadzania pociech do przedszkoli.






Po tej prezentacji i podpisaniu umowy dziennikarzy zaproszono na konferencję prasową, podczas której na czoło wysuwały się dwa najważniejsze pytania, na których odpowiedzi chyba również Was najbardziej interesują. Otóż od kiedy będzie można starać się o swoje miejsce na Stadionie Narodowym i ile będzie to kosztować? W tym momencie cały zespół pracujący nad tym projektem skupia się na rozmowach z firmami, które mają zaprojektować te biura. Po wybraniu właściwej firmy nastąpi moment realizacji i pierwsze startupy będą mogły wprowadzać się do biur na stadionie na przełomie maja i czerwca 2015 roku. Cały projekt i realizacja to koszt rzędu 6 milionów złotych.

Równolegle rozmawiają już też z czołowymi polskimi startupami na temat ich oczekiwań odnośnie tego miejsca, by dopasować całą infrastrukturę do osób, które będą w przyszłości z niej korzystać. Oficjalne zapisy ruszą jednak pod koniec marca.


Co do ceny, ma być taka sama jak w pozostałych lokalizacjach Business Link, czyli 500 zł za miesiąc na osobę. W ramach tej opłaty mamy dostęp do całej infrastruktury technicznej i użytkowej i co najważniejsze idealne środowisko pracy dla tej branży, wokół innych firm próbujących swoich sił w innowacyjnych rozwiązaniach na rynku. Do tego szkolenia, "mentoringi" i "coachingi" biznesowe, które mają ułatwić odnaleźć się w nowoczesnych technikach biznesowych początkującym startuperom.

Nie jest to wysoka cena za biuro z całą infrastrukturą, zwłaszcza w Warszawie, gdzie za wynajęcie mieszkania pod biuro dla dwóch, trzech osób, ceny zaczynają się od 2,5 tysięcy złotych. Do tego oferowany klimat i środowisko pracy powinno zachęcić młodych przedsiębiorców do spróbowania swoich sił i być może za kilka lat będziemy mogli mówić o prawdziwym centrum przedsiębiorczości w naszym kraju, z którego wyrosły duże firmy liczące się na arenie międzynarodowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama