Felietony

Fani Legii Warszawa przegrywają proces z... Legią Warszawa

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

21

Konflikty na linii kibice Legii, a zarząd klubu, znamy wszyscy mniej lub bardziej z mediów lub zasłyszanych historii. Nie będę się do tego odnosił. AW to nie miejsce na takiego typu dywagacje. Jednak sprawa przegranego procesu o nazwę Legia w domenie legialive.pl już jest na tyle kontrowersyjna i sp...

Konflikty na linii kibice Legii, a zarząd klubu, znamy wszyscy mniej lub bardziej z mediów lub zasłyszanych historii. Nie będę się do tego odnosił. AW to nie miejsce na takiego typu dywagacje. Jednak sprawa przegranego procesu o nazwę Legia w domenie legialive.pl już jest na tyle kontrowersyjna i sporna, iż uznałem, że trzeba o tym pisać, rozmawiać, dyskutować, gdyż ten przypadek zakrawa już o totalny absurd. Za chwile okaże się, że komuś jedna literka w domenie zacznie przeszkadzać i ktoś z nas straci dorobek wielu lat ciężkiej pracy.

Każdy z Was, kto prowadzi lub prowadził kiedyś swój serwis internetowy, skupiający wokół siebie określoną społeczność internetową, doskonale zdaje sobie sprawę jak wielki to trud i wysiłek. Twórcy serwisu Legia Live! podjęli się tego kilka lat temu. Udało im się to. Serwis stał się bardzo popularny. Świadczyć o tym może liczba fanów na fanpage FB. Do dziś jest to liczba 23.200.

O sile marketingowej fanpage z taką grupą fanów również nie muszę Was przekonywać. A i tę stronę na FB, twórcy serwisu zmuszeni będą usunąć w najbliższym czasie, gdyż Facebook nie daje możliwości zmiany tej nazwy. Od wczoraj wszyscy dotychczasowi fani proszeni są o przejście do nowej strony LegionisciCom.
I tu należą się słowa uznania, zarówno dla właścicieli jak i użytkowników serwisu. Od wczoraj na nowy fanpage przeniosło się już ponad 7 tysięcy użytkowników.

Przedwczoraj twórcy serwisu stracili swoją domenę na rzecz Legii. Sąd uznał racje zarządu klubu, iż właściciele serwisu nie mogą posługiwać się nazwą Legia, która jest częścią domeny legialive.pl. Domena przeszła w ręce właścicieli klubu.

O ile rozumiem roszczenia Google do domeny gmail.pl, gdzie Gmail jest zastrzeżonym znakiem towarowym, notabene przegrali swój proces w polskim sądzie, o tyle zupełnie niezrozumiałe jest przypisywanie sobie wyłącznych praw do nazwy Legia, która nie jest przecież zastrzeżona.
Jedyną przesłanką na korzyść klubu, jaka mi przychodzi do głowy, to fakt, iż działalność serwisu ma bezpośredni związek z marką Legia Warszawa. Jednak nie działali przecież na jej szkodę, a wręcz wspierali w popularyzacji klubu.

Naprawdę ciężko mi dostrzec w działaniach tego klubu racjonalne podejście do tematu. Nie wiem czy to, że przejęli tę domenę przysporzy im jakieś wymierne korzyści, na pewno za to ucierpi i tak już nadszarpnięty wizerunek wśród swoich fanów.

Wracając jeszcze do tematu fanpage na Facebooku. Mam nadzieję, iż Google ze swoim plusem jakoś inaczej rozwiąże problem skróconych nazw dla stron firmowych. Nie wiem czy nie korzystniejsze jest jednak pozostawienie tego w tej formie jaka jest, by uniknąć podobnych problemów w przyszłości i w tym serwisie społecznościowym.

Nowy adres strony Legia Live! to Legioniści.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu