Ciekawostki technologiczne

Quad i drewniana paleta odkryły podziemne miasto! Jak ja kocham technologię!

Dawid Pacholczyk
Quad i drewniana paleta odkryły podziemne miasto! Jak ja kocham technologię!
Reklama

Quad i drewniana paleta, a do tego komputer. Tyle dzisiaj wystarczy, aby odkryć podziemne miasto o powierzchni ponad 30 hektarów! Jak tu nie kochać technologii?

Właśnie w takich chwilach technologia fascynuje mnie najbardziej. Oto pierwszy przypadek, w którym archeolodzy zmapowali całe PODZIEMNE miasto bez wykopania choćby jednej dziury, a wszystko to za pomocą drewnianego wózka ;)

Reklama

50 kilometrów na północ od Rzymu znajdowało się niegdyś miasto o nawie Falerii Novi. Miasto założone ok. 241 roku przed Chrystusem, po którym po dziś dzień ostały się skromne ruiny. Problem w tym, że archeolodzy z uniwersytetów Cabridge oraz Ghent nie mogli tam kopać, ponieważ całość jest chroniona przez lokalne prawo i tradycyjne metody są po prostu niedozwolone. Zresztą teren obejmuje ponad 30 hektarów więc wykopaliska na taką skalę są trudne do przeprowadzenia.

Metoda GPR

Z pomocą przychodzi technologia, a konkretnie metoda GPR (ground-penetrating radar), która pozwala zajrzeć pod ziemie bez kopania. Ten cud techniki współczesnego świata to…quad, który ciągnie za sobą paletę ;)

Zdjęcie: engadget

No dobra, trochę wyolbrzymiam, ale przyznacie, że wygląda fajnie! Jak to działa? Jednostka GPR wysyła impulsy elektromagnetyczne bezpośrednio w ziemię. Po odbiorze impulsu zwrotnego jesteśmy w stanie odczytać kształt oraz głębokość na jakiej znajduje się obiekt. Zebranie takich sygnałów pozwala na zbudowanie zbioru punktów osadzonych w przestrzeni trójwymiarowej.

Zespół w trakcie swoich badań zbudował bazę 28 miliardów punktów, z których był wstanie zbudować mapy zarówno 2D jak i 3D. Prezentuje się to tak.

Zdjęcie: engadget

Nowe informacje o mieście

Dzięki zebranym danym, naukowcy byli wstanie odkryć szczegóły i informacje o mieście, które wcześniej nie były dostępne. Nie wiedzieliśmy wcześniej o tym, że znajdował się tam monument (najpewniej związany z lokalnymi wierzeniami), łaźnia czy teatr.

Informacje są na tyle szczegółowe, że możemy zrozumieć, jak funkcjonowało całe miasto i jak było budowane. Jestem naprawdę zafascynowany tym, że udało się ustalić, że system nawodnienia był położony zanim budynki zostały skonstruowane. Świadczy to o dokładnym zaplanowaniu budowy całego miasta w każdym detalu, a mówimy przecież o czasach antycznych.

O takich odkryciach, mimo, że z pozoru nie są ciekawe czytam często z zapartym tchem. Inwencja ludzka w połączeniu ze współczesną technologią prowadzi nas nieraz w fascynujące miejsca.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama