Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Facebooku, nowy News Feed wcale nie jest lepszy

KK
Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

34

Kilkadziesiąt minut temu Facebook postanowił zrobić mi nie lada niespodziankę i zaserwować mi odświeżenie wyglądu News Feeda. Do tej pory na co dzień korzystałem z testowanej przez dosyć wąskie grono wersji przedstawionej rok temu i choć w mojej recenzji nie byłem dla niej zbyt łaskawy, to dziś wiem, że wolałbym móc do niej powrócić.

Niezbyt przychylne opinie były głównym powodem wycofania się Facebooka z nowego, "czystego" interfejsu, który miał przypominać bardziej gazetę niż serwis społecznościowy - a przynajmniej tak właśnie był on opiswany podczas prezentacji. Jego elementami charakterystycznymi był ciemny pasek boczny, zwiększone elementy jak pojedyncze aktywności, zdjęcia i przyciski "Lubię to", "Skomentuj" i tak dalej. Najwyraźniej taka rewolucja okazała się jednak nazbyt inwazyjna zdaniem użytkowników i Facebook podjął decyzję o swego rodzaju powrocie do sprawdzonego wyglądu.

Mimo to, dokonano kilka usprawnień, dla których inspiracją był właśnie testowany przeze mnie "stary-nowy" News Feed. Mowa tu przede wszystkim o zwiększonych elementach strony, ciemniejszym tle, które zastąpiło biel i bardziej widocznym górnym pasku. Próżno tu jednak szukać poprawek, które wniósł poprzedni Facebook.

Co prawda lista ulubionych nie była wtedy w żaden sposób edytowalna i na stałe zostało mi przypisanych kilka skrótów, lecz wspominany ciemny pasek po lewej stronie portalu był obecny przez cały czas, niezależnie od tego czy odwiedzam sekcję Wiadomości, Wydarzenie czy korzystam z aplikacji. Po wczytaniu strony czy profilu innego użytkownika również miałem do niego dostęp, dlatego teraz jest to dość frustrujące, gdy nie można w wygodny sposób przejść do jednego z tych skrótów. Podczas przewijania zawartości News Feeda w każdej chwili mogłem sięgnąć po skrót do jednej z grup czy przejść do wiadomości. Teraz wszystkie moje skróty znikają wraz z obejrzaną zawartością.

Sam strumień nowości jest znów przesunięty nieco w lewo i może to być efekt najzwyklejszego przyzwyczajenia, ale wpatrywanie w zdecentralizowane treści wydaje mi się teraz naprawdę... dziwne. Dodatkowo w oczy rzucają mi się przyciski "Lubię to" itd. pod postami, które znów są zwykłymi linkami - wcześniej graficznie prezentowały się znacznie lepiej. Niby błahostka, ale zauważalna.

Naprawdę żałuję, że Facebook nie umożliwi użytkownikom dokonania wyboru, z której wersji serwisu chcą korzystać. Z moich obserwacji wynika, że spora część znajomych ponownie jest niezadowolona z dokonanych zmian, które miały okazać się najlepszym z możliwych kompromisów. Poprzedni News Feed nie pasuje do dzisiejszych standardów i znacząco odbiega od wyglądu innych serwisów społecznościowych, a Facebook nadal nie jest w stanie przygotować jego nowej wersji, która spotkałaby się z pełną akceptacją użytkowników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu