Facebook

Facebookowi grożą miliardy dolarów kary, a wartość firmy spadła o 7 procent

Konrad Kozłowski
Facebookowi grożą miliardy dolarów kary, a wartość firmy spadła o 7 procent
9

Nawet 50 milionów osób mogło paść ofiarą sprytnej akcji brytyjskiego ośrodka analitycznego Cambridge Analityca. Okazało się bowiem, że zdobyte dane zamiast do badań naukowych zostały wykorzystane komercyjnie. Gdy sprawa wyszła na jaw, zainteresował się FTC - w efekcie Facebookowi grożą miliardowe kary, a już teraz firma zanotował spadek wartości akcji o 7 procent.

To oni stoją za udaną kampanią Donalda Trumpa i Brexitem. Jak wyjawia Chris Wylie w wywiadzie z Observerem, szef badań w Cambridge Analityca, dane zdobyto swego rodzaju podstępem. Używając aplikacji thisisyourdigitallife profilowano użytkowników zadając im nieskomplikowane pytania i serwując quizy. Zebrane informacje miały posłużyć do badań, ale wcale tak się nie stało -  dane Cambridge Analityca dotyczyły one aż 270 tysięcy użytkowników aplikacji oraz... ich znajomych. W konsekwencji proceder dotyczy aż 50 milionów użytkowników Facebooka, bo część informacji wyciągnięto właśnie z profili z tego serwisu.

Jak komentuje całą sprawę Wylie, to właśnie serwis Marka Zuckerberga był największym źródłem informacji o wyborcach. Niezdecydowanych nie brakowało, a możliwość przygotowania sprofilowanego przekazu zwiększało szanse na jego skuteczność. Budowane były modele wykorzystujące całą wiedzę na temat użytkowników.

Na temat tej sprawy wypowiedział się także Paul Grewal (Vice President & Deputy General Counsel, Facebook), który zaznaczył, że nie dokonanego żadnego ataku i nie wykradziono żadnych danych - wszystkie informacje przekazano dobrowolnie, a Alexander Kogan z Cambridge Analityca "okłamał nas" i złamał zasady serwisu. Zapowiedział też ewentualne podjęcie kroków prawnych, jeśli takowe będą potrzebne.

Na głowę szefa Facebooka, Marka Zuckerberga, posypały się gromy. Senator John Kennedy wezwał do go złożenia wyjaśnień przed Kongresem, a Ron Wyden do klarownego omówienia zasad polityki udostępniania danych firmom trzecim. Wszczęcie postępowania zapowiedziała amerykańska prokuratura oraz brytyjski ds. ochrony danych osobowych.

W chwili obecnej wartość Facebooka jest niższa o 6,77 %

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookGate