Moje przemyślenia

Facebookowe komentarze na Antyweb

Grzegorz Marczak
8

W weekend wdrożyliśmy Facebookowe komentarze na Antyweb, mają one docelowo zastąpić Disqusa, z którym od jakiegoś już czasu chciałem rozstać się jak najszybciej Dlaczego przesiadamy się z Disqusa? Otóż mimo usilnych prób i różnych podejść Disqus nie potrafił przyjąć 150k komentarzy z Antyweb i ci...

W weekend wdrożyliśmy Facebookowe komentarze na Antyweb, mają one docelowo zastąpić Disqusa, z którym od jakiegoś już czasu chciałem rozstać się jak najszybciej

Dlaczego przesiadamy się z Disqusa? Otóż mimo usilnych prób i różnych podejść Disqus nie potrafił przyjąć 150k komentarzy z Antyweb i ciągle mieliśmy 2 letnią dziurę.

Niestety support darmowej wersji tego systemu komentarzy to odpowiedzi w stylu, proszę spróbować jeszcze raz, proszę podzielić plik, u nas wszystko działa itp. Na odpowiedzi też czeka się długo a rekordowy czas importu paczki komentarzy były to aż dwa tygodnie. Oczywiście problemy z Disqusem to nie wszystko.

Facebookowe komentarze powoli stają się standardem w sieci, pomagają podnieść jakość dyskusji eliminując niektórych amoniowych trolli oraz ułatwiają blokowanie takich osobników jeśli już się pojawią. O wiele łatwiej bowiem trollowi jest zmienić adres IP przez proxy niż zakładać kolejne konto na FB (a przynajmniej tak mi się wydaje).

Facebookwe komentarze mają też kilka wad, z którymi mamy zamiar powalczyć. Przede wszystkim mówi się, że wdrożenie tego systemu do oddanie cennych zasobów serwisu Facebookowi. I rzeczywiście tak jest o ile nie wdroży się synchronizacji tych komentarzy z naszą bazą Wordpressową, my taką synchronizacje wdrażamy (już jest zakończona i czekam na jej implementacje) także treści i komentarze pozostają nasze.

Druga rzecz to SEO, otóż komentarze Facebookowe nie są indeksowane przez Google. Po pierwsze są wyświetlane w iframe, po drugie Google nie koniecznie chce pomagać Facebookowi zdobywanie internetu :) Na to jednak też jest sposób i już niedługo komentarze na AW będą widoczne dla Google (jest na to wiele sposobów) .

Jedyną rzeczą jakiej na razie nie obeszliśmy (i nie wiem czy się da) to licznik komentarzy który nie zlicza komentarza do komentarza. Tak więc post może mieć dyskusje na 100 komentarzy długą ale jeśli jest to wszystko w jednym wątku (czyli czytelnicy sobie na przemian odpowiadają) to w liczniku zobaczymy liczbę jeden.

Po wdrożeniu Facebookowych komentarzy będziemy powoli wycofywać się z Disqusa, który na dziś jest obecny w posta sprzed weekendu. Docelowo dzięki temu wrócą wszystkie komentarzy do Antyweb (wszystkie są w bazie tylko niektórych Disqus nie potrafił zaciągnąć).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook