Moje przemyślenia

Facebook wejdzie na giełdę 18 maja - czy to wydarzenie ważne dla wszystkich?

Marcin Kamiński
12

Już tylko niewiele ponad dwa tygodnie zostały do momentu, w którym Facebook stanie się publiczny, a Mark Zuckerberg zostanie jednym z najbogatszych ludzi świata. Głośno zapowiadane wejście na giełdę i rozpoczęcie sprzedaży akcji odbędzie się 18 maja 2012 roku – taką datę jako oficjalną podał magazyn...

Już tylko niewiele ponad dwa tygodnie zostały do momentu, w którym Facebook stanie się publiczny, a Mark Zuckerberg zostanie jednym z najbogatszych ludzi świata. Głośno zapowiadane wejście na giełdę i rozpoczęcie sprzedaży akcji odbędzie się 18 maja 2012 roku – taką datę jako oficjalną podał magazyn Wall Street Journal. W związku z tym już 7 maja rozpocząć ma się specjalna akcja informacyjna, w której Facebook przekonywać będzie dlaczego inwestycja w niego jest opłacalna i zachęcał w ten sposób wielkie firmy do zakupu udziałów w serwisie społecznościowym.

Fundusze, banki czy inni inwestorzy to główny cel w mającym rozpocząć się już w przyszłym tygodniu „roadshow”. Mogą oni kupić pakiety akcji warte miliony dolarów. Dlatego w większości spotkań z inwestorami ma uczestniczyć sam Mark Zuckerberg – resztę poprowadzi Sheryl Sandberg oraz David Ebserman. O czym będą mówić potencjalnym zainteresowanym zakupem akcji i w jaki sposób przekonywać ich o wartości Facebooka? W skrócie zapewne o tym samym, co możecie sami obejrzeć w krótkim filmie:

Wejście Facebooka na giełdę to bardzo ważne wydarzenie. Nie tylko z perspektywy obecnych posiadaczy serwisu, których majątek w momencie wejścia na giełdę znacznie wzrośnie. Cały proces pokaże nam sporo o rynku i biznesach internetowych. Na ile realne są bowiem obecne wyceny Facebooka? Szacuje się, że po upublicznieniu wartość serwisu społecznościowego wyniesie 100 miliardów dolarów.

Czy dzięki dużemu zastrzykowi gotówki serwis zmieni się w znaczący sposób? Jak upublicznienie go wpłynie na przyszły rozwój? Czy po rozpoczęciu sprzedaży akcji często uznawana za przesadzoną wycena serwisu ustabilizuje się na realnym poziomie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania uzyskamy zapewne najwcześniej dopiero za kilka miesięcy. Ale Wasze zdanie chętny poznamy już teraz – czekamy na komentarze.

Jeszcze przed wejściem na giełdę Facebook być może zaserwuje kilka udogodnień użytkownikom aplikacji Messenger na iPhone'a, iPoda Touch i iPada. Już teraz zapowiedziano, że program otrzyma funkcję prowadzenia wideo rozmów, opartych o technologię Skype.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook