Moje przemyślenia

Facebook tworzy nową aplikację mobilną, służącą do... śledzenia znajomych

Marcin Kamiński
Facebook tworzy nową aplikację mobilną, służącą do... śledzenia znajomych
7

Facebook obiecał w ubiegłym roku, że silnie koncentrować będzie się na tworzeniu i udoskonalaniu aplikacji mobilnych. Zgodnie z tym założeniem trwają prace nad nowym programem przeznaczonym na telefony i tablety. Do czego służyć ma nowy twór? Do śledzenia pozycji użytkownika i udostępnianiu informac...

Facebook obiecał w ubiegłym roku, że silnie koncentrować będzie się na tworzeniu i udoskonalaniu aplikacji mobilnych. Zgodnie z tym założeniem trwają prace nad nowym programem przeznaczonym na telefony i tablety. Do czego służyć ma nowy twór? Do śledzenia pozycji użytkownika i udostępnianiu informacji o miejscu, w którym aktualnie przebywamy naszym znajomym z serwisu. Ma pozwolić to na łatwiejsze spotkania z przyjaciółmi, dzięki nowej aplikacji dowiemy się bowiem, że przebywają oni aktualnie blisko nas. Czy nie będzie to jednak metoda do nadużyć i śledzenia naszych bliskich?

Facebook od dawna interesuje się lokalizacją swoich użytkowników. Prócz popularnych check-inów i Places testowana była również w Facebookowej aplikacji mobilnej opcja "Find Friends Nearby". Teraz jak widać serwis stawia na osobną aplikację poświęconą tylko i wyłączenie odnajdowaniu znajomych w pobliżu. Za stworzenie nowej aplikacji mobilnej dla Facebooka odpowiada zespół stworzony z byłych pracowników przejętych przez giganta projektów, w tym Glancee czy Gowalla.

Dzięki alertowi z aplikacji o obecności naszych przyjaciół w pobliskiej lokalizacji, być może skłonimy się do spotkania się z nimi "przy okazji". Program pomocny może być także w przypadku zaplanowanych spotkań, pozwalając skontrolować, kto z zaproszonych gości zdążył już przybyć na miejsce.

Wraz z aplikacją nieustannie podglądającą naszą aktualną lokalizację przychodzi kilka wątpliwości. Największą z nich jest oczywiście prywatność oraz obawy o to, że aplikacja zostanie wykorzystana przez niepowołane osoby do śledzenia osób korzystających z Facebooka. Wątpliwy jest także fakt, że nowy program Facebooka ma działać w tle, automatycznie wysyłając informację o położeniu na mapie. Tym samym nie mamy kontroli nad tym, w których lokacjach chcemy się ujawnić, tak jak do tej pory miało to miejsce w aplikacjach typu Foursquare (tam konieczny był świadomy check-in użytkownika).

Czy nowa aplikacja mobilna od Facebooka będzie przydatna w życiu codziennym? Czy będzie dawać więcej możliwości niż budzić obaw? Ciekawi jesteśmy Waszego zdania - czekamy na komentarze!

Źródło: Mashable

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook