Moje przemyślenia

BlackBerry zmienia się na naszych oczach - jesteśmy na BlackBerry Jam Europe 2013

KK
Konrad Kozłowski
10

BlackBerry Jam Europe 2013 można uznać za oficjalnie rozpoczęty - o godzinie 10:30 całe wydarzenie zostało zainicjowane główną prezentacją podczas której mieliśmy szansę zobaczyć na scenie przedstawicieli BlackBerry, jak również wielu deweloperów rozwijających dostępne dla tej platformy aplikacje. M...

BlackBerry Jam Europe 2013 można uznać za oficjalnie rozpoczęty - o godzinie 10:30 całe wydarzenie zostało zainicjowane główną prezentacją podczas której mieliśmy szansę zobaczyć na scenie przedstawicieli BlackBerry, jak również wielu deweloperów rozwijających dostępne dla tej platformy aplikacje. Mówi się, że BlackBerry 10 to ostatnia deska ratunku dla kanadyjskiej firmy. Czy pierwsze godziny spędzone na konferencji zdołały przekonać mnie, że to faktycznie może się udać?

Dnia „zero” (4 lutego) po BlackBerry przywitało nas jedynie procesem rejestracji oraz poczęstunkiem. Była więc to pierwsza szansa na zapoznanie się z obecnymi na konferencji osobami, a także sprawdzenie możliwości modelu Z10, który dostępny był na kilku stoiskach. Niestety były to urządzenia demonstracyjne, więc zostały “opatrzone” plątaniną kabli i zabezpieczeń ;). Muszę jednak stwierdzić, że telefon trzyma się w rękach naprawdę dobrze – nie jest zbyt ciężki, choć często zarzucane mu podobieństwo do iPhone'a 5 rzeczywiście rzuca się w oczy. Gdy tylko uda mi się spędzić z nim więcej czasu, możecie spodziewać się pełnego wpisu poświęconego BlackBerry Z10.

Dzisiejsza główna prezentacja zawierała między innymi podsumowanie dnia premiery BlackBerry 10, kiedy to podczas odbywających się dookoła świata wydarzeń zaprezentowane zostały dwa zupełnie nowe modele z systemem BlackBerry 10. Doczekałem się także pokazu działania przykładowej aplikacji na modelu Q10, który jak wiemy posiada mniejszy ekran aniżeli Z10. Oczywiście żadnym zaskoczeniem nie było to, że jedyną różnicą będzie mniejsza ilość treści wyświetlanej użytkownikowi.

Niestety, obecność dolnego paska kontekstowego o dokładnie tej samej wielkości co w modelu Z10 psuje to całkiem niezłe wrażenie, ponieważ pozostawiony dla prezentowanej przez aplikację treści obszar staje się coraz mniejszy. Jeżeli możliwe będzie bliższe zapoznanie się z modelem Q10 postaram się zweryfikować to wrażenie – czy zderzenie z rzeczywistością okaże się aż tak bezlitosne? Mam nadzieję, że wkrótce się o tym przekonam.

Do gustu przypadła mi natomiast możliwość dzielenia się przeróżnymi mediami, dzięki wbudowanej w system opcji udostępniania. Podobnie jak BlackBerry Hub jest swoistym centrum dla naszych powiadomień i wiadomości z poczty e-mail jak i portali społecznościowych, tak na centrum udostępniania składa cała lista możliwości jak Facebook, Twitter, e-mail czy NFC i Bluetooth. Co ciekawe o pozytywnym ukończeniu procesu udostępniania zostaniemy poinformowani poprzez notyfikację w BB Hub.

Nie zabrakło także informacji o limitowej edycji modelu Z10, która wymieniana będzie za urządzenie deweloperskie Dev Alpha A/B. Oprócz oryginalnego czerwonego koloru telefon oznaczony będzie również wygrawerowanym na wnętrzu tylnej klapki napisem. Poznaliśmy również urządzenie Dev Alpha C, które posiadać będzie fizyczną klawiaturę - dzięki temu deweloperzy będą mogli jeszcze przed pojawieniem się Q10 na rynku móc tworzyć i optymalizować swoje aplikacje właśnie pod ten model.

Konferencja dopiero startuje – jeżeli macie jakieś pytania lub sugestie odnośnie tego, czego chcielibyście dowiedzieć się o platformie BlackBerry 10 oraz pierwszych dwóch smartfonach czekam na nie w komentarzach pod tym wpisem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu