Facebook

Facebook szykuje premierę nowej aplikacji mobilnej

Konrad Kozłowski
Facebook szykuje premierę nowej aplikacji mobilnej
10

Nie mogę zrozumieć poczynań Facebooka. W sytuacji, gdy nowy wygląd strony okazał się ogromną klapą, portal jest pełen błędów, użytkownicy aplikacji dla Androida nie przestają na nią narzekać, Mark Zuckerberg decyduje się na przygotowanie kolejnego produktu. Ma nim być zapowiadany od dłuższego czasu...

Nie mogę zrozumieć poczynań Facebooka. W sytuacji, gdy nowy wygląd strony okazał się ogromną klapą, portal jest pełen błędów, użytkownicy aplikacji dla Androida nie przestają na nią narzekać, Mark Zuckerberg decyduje się na przygotowanie kolejnego produktu. Ma nim być zapowiadany od dłuższego czasu czytnik, podobny do Flipboarda i mamy go zobaczyć już w tym miesiącu.

Nie wracając do mobilnych sukcesów i porażek Facebooka, skupmy się na kolejnej próbie podbicia serc użytkowników portalu nową aplikacją mobilną. Ma ona nosić nazwę Paper i jak zapewne się domyślacie, pełnić ma rolę nowoczesnej gazety. Wymiana wiadomości na Facebooku to jedno, zaś przeglądanie niekończącego się strumienia aktywności to drugie. Czynność ta nie zmieniła się za bardzo na przestrzeni lat, dlatego Facebook będzie pragną zwiększyć, nieustannie słabnące, zaangażowanie użytkowników nowym sposobem zapoznawania się z postami na portalu.

W kwestii wyglądu, Facebook wcale nie planuje odgrywać roli innowatora. Interfejs aplikacji ma przypominać ten doskonale znany z Flipboarda, więc posty publikowane przez naszych znajomych oraz strony będziemy przeglądać w formie gazety. Najprawdopodobniej oznacza to, że Facebook przygotowuje także nowy sposób dobierania treści, które będą nam prezentowane. Bo nie uwierzę, że bez takiego “zaplecza” aplikacja ta będzie miała jakikolwiek sens. Pomimo wielu wad, Facebook nadal pełni w pewnym stopniu rolę agregatora newsów, które nie raz znaczniej szybciej trafiają na serwis społecznościowy, aniżeli tematyczne strony.

Jeżeli Facebookowi udałoby się zgrabnie połączyć te dwa źródła informacji - znajomych oraz strony - to aplikacja Paper może mieć spore szanse na przekonanie do siebie użytkowników. Ciekaw jednak jestem, jak Facebook odpowie na pytanie, które w przypadku premiery aplikacji Paper bez wątpienia się pojawi: czy użytkownicy mają korzystać właśnie z niej, czy aplikacji głównej do przeglądania zawartości portalu.

Za nową aplikacją od Facebooka ma stać zespół odpowiedzialny za rozwój News Feeda, a zwieńczone rzekomo styczniową premierą prace, mają trwać już od kilku lat. Czy tak dużo czasu poświęconego na przygotowanie aplikacji okaże się wystarczające? Myślę, że są na to szanse, lecz wybronić się ze swoich przekonać i propozycji będzie teraz Facebookowi niezwykle trudno.

Grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu